سری 5 هفتم


نسل هفتم ب‌ام و سری ۵، اتومبیلی بزرگتر، سبکتر و مدرن تر از نسل پیشین است که از تواناییی خودرانی نیمه اتوماتیک تا سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت نیز برخوردار است. نسل نو سری ۵...

سری 5 هفتم

نوشته: رضا انصاری فرد 
چاپ شده درمجله ماشین

نسل هفتم ب‌ام و سری ۵، اتومبیلی بزرگتر، سبکتر و مدرن تر از نسل پیشین است که از تواناییی خودرانی نیمه اتوماتیک تا سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت نیز برخوردار است. نسل نو سری ۵، اتومبیلی جادار تر از مدل جایگزین است که همزمان نه تنها کم مصرف تر از مدلهای همکلاس است که فاصله خود تا اتومبیلهای خودران را نیز بسیار کم تر نموده است. در ادامه به بررسی بیشتر این زیبا روی آلمانی که بگفته ب‌ام و اتومبیل اسپرت سدان این خودرو ساز است میپردازیم. 

سدان اسپرتی

این اتومبیل بر روی یک پلت فرم نو آلومینیومی ساخته شده و دارای بدنهٔ‌ای از جنس پولاد با مقاومت بسیار بالاست. بکارگیری آلومینیوم و پولاد با مقاومت بالا موجب کاهش وزنی برابر با ۱۰۰ کیلو گرم نسبت به نسل پیشین شده است. نسل هفتم ب‌ام و سری پنج از شاسی و بدنهٔ‌ای بسیار خشک و مقاوم برخوردار است و سامانه فنر بندی نو و تقسیم وزن نسبتاً عالی‌ آن نیز موجب بهبود دینامیک رانندگی آن در مانورهای رانندگی سنگین شده اند. این اتومبیل در نمای جلو نشاندهنده روش نو طراحی ب‌ام و، یعنی برخورداری از چراغای بزرگی که در پایانه‌های درونی به جلوپنجره‌های دوبل، برجسته و بزرگتر شده این ماشین میرسند. اینگونه طراحی با سری ۳ آغاز و هم اکنون در مدلهای دیگر نیز کاربرد پیدا کرده. نسل نو این ب‌ام و در نمای جانبی دارای بدنهٔ‌ای عضلانی با خط‌ها و بر آمدگیهایی است که از قسمت بالا و پایین گلگیرهای جلو آغاز و با گذر از روی درها به چراغهای عقب رسیده و در قسمت پایین در قسمت پائین سپر عقب محو میشوند. ناگفته نماند که ستون C خمیده این ماشین نیز فرم اسپرت آنرا در نمای جانبی تقویت نموده. ب‌ام و سری پنج در نمای عقب یک طراحی ساده، اما مدرن را بنمایش میگذارد که در آن بویژه چراغهای دیودی استاندارد و دو اگزوز این ماشین بر جذابیتهای آن افزوده اند. درازا، پهنا و بلندای بدنهٔ این ماشین بترتیب برابر با ۴۹۳۶، ۱۸۶۸ و ۱۴۶۶ میلیمتر است. بدین روی نسل نو سری ۵ در درازا ۳۶ میلیمتر، در پهنا ۶ میلیمتر و در بلندا ۲ میلیمتر بزرگتر از نسل پیشین است. فاصله اکسلهای این ماشین از یکدیگر نیز ۲۹۷۵ میلیمتر است که از یک رشد ۷ میلیمتری نسبت به مدل پیشین برخوردار شده. این اتومبیل بگونه استاندارد از چراغهای جلو و عقب دیودی سود می‌برد، اما در گونه‌های سفارشی از چراغهای جلو با توانایی تنظیم چندگانه خودکار از نور بالا به پایین و بر عکس و یا تنظیم چراغها در نور بالا بگونه‌ای که به چشمان رانندگان دیگر نتابند برخوردار است. 

امنیت رانندگی

نسل نو سری ۵ در زمینه دستیابی به تکنولوژی خودران در فرم وسایل کمکی مدرن چندین گام به پیش رفته است. در این میا‌‌ن برخی از این وسایل هم اکون در بسیاری دیگر از اتومبیلها کاربرد دارند. ب‌ام و با بکارگیری تکنولوژی مدرن نه تنها میتواند در لحظه‌های بحرانی‌ به کمک راننده بیاید که میتواند در راهبندانهای طولانی و وضعیت‌هایی‌ که میتواند از خستگی رانندگی بکاهد نیز به دستگاه‌های پیشرفته خود به کمک راننده بیاید. این ماشین گذشته از وسایل امنیتی‌ استاندارد، از وسائلی چون سامانه کمکی راندن در میان دو خط راه، هشدار خطر برخورد از دو سوی چپ و راست ماشین و هشدار گذر از روی خط راه نیز بگونه استاندارد برخوردار است. در این میا‌‌ن اگر این سامانه‌ها خطر برخورد را ثبت و یا احساس کنند، در کوتاهترین زمان برای پیشگیری از برخورد به کمک راننده می‌‌آیند. از سوی دیگر سامانه کروز کنترل فعال این ماشین نیز همواره بگونه اتوماتیک، فاصله خود با ماشینهای جلویی را نگاه خواهد داشت. این سیستم با همکاری با سامانه‌های نامبرده دیگر، رانندگی امن تری را به راننده و سرنشینان ارزانی‌ خواهد داشت. نسل نو سری ۵ همچنین میتواند بگونه نیمه اتوماتیک تا سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت به راندن، شتابگیری، مانور دادن و ترمز گیری بپردازد. یعنی همه کارهایی که تا پیش از این تنها  مرسدس E کلاس از پس آنها بر می‌‌آمد. بگفته ب‌ام و، این ماشین یک خودرو سدان اسپرت با کاربرد آسان و راحتی رانندگیست. این اتومبیل همچنین در بر دارنده سامانه بروز شده i-Drive است که از راه یک کلید گردان در کنسول میا‌‌ن دو صندلی‌ جلو فرمانهای گفتاری، گزینش لمسی، حرکت دست و یا انگشتان بدون لمس صفحه نمایشگر میتواند به کنترل و یا راه اندازی سامانه‌های گوناگون رفاهی‌ این ماشین بپردازد. این ب‌ام و همچنین از یک سامانه هد‌ آاپ دیسپلی رنگی با صفحه‌ای ۷۰ % بزرگتر از نسل پیشین سود می‌برد. این سامانه همچنین از توانایی تابش و نمایش تابلو‌های رانندگی، شماره تلفن، ایستگاه‌های رادیو سامانه رادیو، شماره‌های موزیک در حال پلی، وضعیّت سامانه رهیاب و هشدارهای سامانه‌های گوناگون بر روی شیشه جلو نیز برخوردار است. 
این ب‌ام و با ۴ پیشرانه در این میا‌‌ن دو موتور دیزل ۵۲۰ d با ۱۹۰ اسب بخار و ۵۳۰ d با ۲۶۵ اسب بخار و دو پیشرانه بنزینی ۵۳۰ i با ۲۵۲ اسب بخار و ۵۴۰ i با ۳۴۰ اسب بخار قابل سفارش است. میانگین مصرف سوخت کوچکترین موتور دیزل این ب‌ام و برابر با ۲۶،۳ کیلومتر بر هر لیتر است. همچنین میانگین مصرف سوخت مدل ۵۳۰ e  هیبریدی آن نیز ۵۰ کیلومتر بر هر لیتر خواهد بود. 

راحتی رانندگی

این ب‌ام و با برخورداری از کابینی بزرگتر، صندلیهایی بزرگتر و پهن تر، سامانه ماساژ صندلیها با تنظیم چندگانه، ایرکاندیشن با ۴ منطقهٔ تنظیم جداگانه دما در ۴ نقطه کابین از راحتی رانندگی بالاتری نسبت به نسل پیشین برخوردار است. در نسل نو سری ۵ همکاری میا‌‌ن انسان، ماشین و محیط زیست بگونه‌ای بسیار پیشرفته بچشم میخورد. خریداران مدل فول این ب‌ام و میتوانند E میل، تقویم و تلفن همراه خود را از گونه پیوند بی‌ سیم و از راه سامانه Apple CarPlay در صفحه نمایشگر کنسول میانی ببینند. یکی‌ دیگر از وسایل اضافی سفارشی این ماشین، سامانه بسیار کار آمد راندن ماشین از راه ریموت کنترل است (درست مانند فیلمهای جیمز باند). این سامانه تواناییهای خود را در پارکینگ‌های کوچک و یا خیابانهای شلوغ و پر ترافیک نمایانتر میسازد. با کمک این سیستم، شما میتوانید ماشین را در قسمت پهن پارکینگ متوقف کرده، از ماشین پیاده شوید و با ریموت کنترل ماشین را به قسمت تنگ تر پارکینگ که اجازه باز کردن درها را به سرنشینن نمیدهد برانید. همچنین اگر در یک پارکینگ ماشینی با فاصله کم به شما پارک کرده باشد نیز شما میتوانید با کمک سامانه ریموت، ماشین را به عقب رانده و سپس سوار آن شده و به راندن بپردازید. این سیستم که نخست با نسل کنونی سری ۷ به بازار آمد، هم اکنون در ب‌ام سری ۵ قابل سفارش است. گنجایش صندوق بار این ماشین ۵۳۰ لیتر و ۱۰ لیتر بیشتر از نسل پیشین است. 

پایان سخن

نسل هفتم سری ۵ که تا اسفند ماه امسال در همه بازارهای جهانی‌ خواهد بود، جدا از کاهش وزن ۱۰۰ کیلویی، سرشار از وسایل اضافی، رفاهی‌ و امنیتیست. این اتومبیل که در همه اندازه‌های بدنه بزرگتر شده، از ضریب آیرودینامیکی ۰،۲۲ برخوردار است که ضریب آیرودینامیکی بسیار چشمگیریست. این ماشین میتواند بگونه نیمه خودران با نگاهداشت فاصله تا خودرو جلویی تا سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت در میا‌‌ن دو خط راه براند و بزرگترین رقیب مرسدس E کلاس بشمار می‌‌آید.

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  ب ام و  ،  بی ام دبلیو  ،  سری 5  ،  سدان اسپورت  ،  رضا انصاری فرد  ،  مرسدس بنز  ،  امنیت رانندگی  ،  اتوماتیک  ،  مصرف سوخت  ،  موتوربنزینی  ،  موتوردیزلی  ،  ماساژور صندلی  ،  گرم کن صندلی  ،  gfactor  ،  reza ansari fard  ،  bmw 7 5 series  ،  bmw 7  ،  mercedes-benz  ،  e class  ،  automatic gearbox  ،  diesel engine  ،  manual gearbox  ،  sport car  ،  bmw sport  ،  bmw m  ،  bmw 5  ،  ADAC  ،  i-Drive

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات