بهترین موتور تویوتا چه موتوری است ؟


دردنیا تویوتا به ساخت موتورهای کم حجم و راندمان بالا و کم استهلاک و کم مصرف شهره است و قطعا درسفر به کشورهای گوناگون که در ناوگان تاکسی رانیشان از خودروهای تویوتا سود می برند به مدلهایی از کرولا یا کمری برخورده اید که ...

بهترین موتور تویوتا چه موتوری است ؟

نوشته : مسیح فرزانه 
چاپ شده درمجله ماشین


دردنیا تویوتا به ساخت موتورهای کم حجم و راندمان بالا و کم استهلاک و کم مصرف شهره است و قطعا درسفر به کشورهای گوناگون که در ناوگان تاکسی رانیشان از خودروهای تویوتا سود می برند به مدلهایی از کرولا یا کمری برخورده اید که بالای یک میلیون کیلومتر راه رفته اما صرفا هزینه سرویسها معمولی و تعویض فیلترها و روغن را برای مالک داشته اند و لاغیر. حالا کاری که تویوتا انجام داده افزایش راندمان و کاهش چشمگیر آلایندگی موتور 1.5 لیتری و 4 سیلندرش است که روی یاریس فیس لیفت جدید که تابستان امسال معرفی خواهد شد سوار شده است.مصرف این موتور حدود 12 درصد به نسبت موتورهمشکل 1.5 لیتری قبلی کم شده و به 4 لیتر در 100 کیلومتر رسیده. حالت شاید جالب یاشد آناتومی این موتورجدید تویوتا را خیلی ساده برایتان شرح دهیم که بدانید داخل کاپوت این ماشین چه می گذرد.

1.تراکم بالا 

این موتور تنفس طبیعی ( یعنی هیچ سیستم تقویتی مثل توربو و کمپرسور و...ندارد ) می تواند 110 اسب بخار در 6 هزار دور ایجاد کند که دراین مقیاس گشتاور ماشین به 135 نیوتن متر در 4400 می رسد. البته نسب تراکیم این موتور بالا و 1 به 13.5 است که به لطف طراحی جدید پیستون  و سیلندرو نوع ترکیب سریع سوخت و اکسیژن حاصل شده.

2.راندمان در حالت داغ بودن

آمارها نشان می دهند حدود 30 درصد موتورهای بنزینی وقتی داغ می کنند مصرف سوختشان غیر عادی بالامی رود.اما تویوتا می گوید دراین موتورسیستمی را پیاده کرده که 38.5 درصد ازاین نیروی گرمای صرف تولید اسب بخار در ماشین می شود.البته باید اشاره کنم بخشی از این انرژی گرمایی در هنگام سوخت و ساز و بخشی از اگزوز خارج می شود.

3.جادوی سیستم VVT-iE 

اول از همه شاید بپرسید این سیستم VVT-iE مخفف چه کلمه ای است؟ تویوتا می گوید سیستم جدید زمان بندی بازو بسته شدن سوپاپهاست که بین دو سیستم موتور " اتکینسون " و " اوتو " سوپپیچ می کند. دراین سیستم مهندسین تویوتا به زبان ساده توانسته اند با کم کردن دمایی که درحین احتراق صورت می گیرد از گازهای خروجی اگزوز که خنک شده جهت کم کردن " ناک " موتور ( یا همان ضربه زدنها و خطای انژکتور که راندمان فنی موتور را کم می کند ) استفاده می کند که این مسئله هم عملکرد فنی ماشین را بالا برده و هم از آلایندگی و مصرف سوخت کاسته و از افت توان موتور جلوگیری می گیرد.

4. سیستم کنترل هیدرولیکی

درسیستم موتور چرخشی " اتکینسون " تاخیری که دربسته شدن سوپاپهای ورودی بوجود می آید به کمترین میزان خودش می رسد.بازنگاه داشتن سوپاپها دراین سیستم درمدت زمان طولانی تری از یک طرف باعث کاهش گنجایش مجازی موتور ولی از طرفی دیگر سبب انبساط بیشتردرزمان احتراق درون سیلندرو افزایش قدرت خروجی میشه ودرلفظ عامیانه یک موتور جمع و جور تنفس طبیعی می تونه به نسبت حجمش قدرت بیشتری بدون سیستم توربو تولید کند.

5 .خنک شدن منیفولد

مهندسین خودروسازی و طراحین موتور همیشه یک اصل مهم را مد نظر قرار می دهند: طراحی موتور کوچک با قدرت بالا و کاهش مصرف سوخت در یک سرعت میانگین که درچنین موتوری تویوتاییها از سیستم خنک کننده آبی منیفولد استفاده کرده اند.این سیستم عملا سبب خنک شدن گازهای خروجی از اگزوز هم میشود و در کل راندمان موتور را افزایش می دهد. پس با این مطلب که سعی شده ساده و روان بحثهای پیچیده مکانیکی و فنی را برای شما تشریح کند مشخص شده که بهترین موتور تویوتا بزودی روی یاریس فیس لیفت سوار خواهد شد.این ماشین احتمال فراوان وارد کشورمان هم می شود و باید در بازه قیمتی 110 تا 120 میلیون تومان منتظرعرضه اش بود که امیدواریم بیشتر نشود که رقابت در بازاراین خودروهای جمع و جور و سواری حفظ گردد.

  

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تویوتا  ،  موتورتویوتا  ،  تویوتایاریس  ،  تاکسیرانی  ،  تنفس طبیعی  ،  روغن موتور  ،  سوخت و ساز  ،  منیفولد  ،  هیدرولیک  ،  تویوتا کرولا  ،  تویوتاکمری  ،  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  toyota  ،  toyota yaris  ،  yaris engine  ،  atkinson engine  ،  VVT-iE

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات