چرم آلکانترا در ماشین چیست؟


حتما دربرخی کاتالوگهای خودرو یا مشخصات فنی ماشینها و .. دیده و شنیده اید که می گویند فلان ماشین پوشش داخلش چرم” آل کان تا را” ست.درحقیقت این نام ( Alcantara ) دراوایل دهه 70 بود که...

چرم آلکانترا در ماشین چیست؟

نوشته: مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
حتما دربرخی کاتالوگهای خودرو یا مشخصات فنی ماشینها و .. دیده و شنیده اید که می گویند فلان ماشین پوشش داخلش چرم” آل کان تا را” ست.درحقیقت این نام ( Alcantara )  دراوایل دهه 70 بود که توسط یک شیمیدان ژاپنی " میوشی اوکاموتو " کشف و سپس تولید شد و پس از آنها پای شرکت نفتی معروف ENI ایتالیا هم به میان آمد تا با شرکت Toray ژاپن شروع به ساخت فراگیر این محصول نمایند.درابتدا آلکانتارا برپایه موادی شیمیایی با کیفیت بسیار بالابود که شامل 68 درصد پلی استر و 32 درصد پلی اورتان می شد..اما با بروزترشدن علم تولید و به میان آن پای فیبرهای طبیعی استفاده آن دردرصنایع مبلمان و طلا جواهر و چند سالی است درصنعت خودروسازی   استفاده های فراوان و بیشماری دارد و در روکش فرمان ، داخل اطاق و درها و صندلیها و سقف و ...خیلی مورد استفاده قرار می گیرد.
البته اینرا اضافه کنم که شرکت ژاپنی Toray در زمینه تولید فیبرکربن برای صنایع هوا فضا و حتی " کی مونو " ( لباس سنتی ژاپنیها ) فعالییت می کند.
حالا پس از گذشت 40 سال این محصول درشهر میلان –ایتالیا توس شرکت بین المللی و معروف ALACANTARA s.p.a تولید می شود که یک سایت تحقیقاتی نیز درشمال رم داشته و کل خط تولید و دپارتمان مرکز تحقیقاتش در مساحتی حدود 45 هزارمتر مربع احداث شده است.دقیقا " آلکانتارا مثل کلینسکس Kleenex شده که هم اسمش برند است و هم محصول..شبیه کشورما ما که تاسالها هرکه هرنوع مایع ظزف شویی می خواست می گفت " ریکا " می خوام! درصورتی که ریکا نام یک برند بود! این مسئله درمورد کلینکس هم درکشورمان هنوز دهان به دهان می چرخد و گاها به جای دستمال کاغذی از ان استفاده می شود!البته هردوی اینها ( آلکانتارا و کلیکس ) از یک تکنولوژی مشترک تولید استفاده می کنند. دلیل استفاده فراوان ازآنهم کیفیت بالا ، دوام و استهکام و همچنین سبکی و زیبایی درکنارنرمی است و هم اینکه برای تولید آن نیاز نیست که از حیواناتی چون گاو و یا گوسفند و چرم آنها سود برد  و به نوعی در تکنلوژی جدیدی که برای تولید ان استفاده می شود دیگر مواد شیمیایی دهه 70 خبری نیست و  چیزی نزدیک به 100 درصد مواد تشکیل دهنده اش از فیبرطبیعی است. از نظر حفظ و نگهداری نیز بسیار پروسه راحتی داشته و اصلا نیاز به ماشین لباسشویی ندارد و کافی است دریک تشت آب 30 درجه خیس خورده و سپس قابلییت اتو خوردن هم دارد. البته بصورت روزانه می توان به یک برس نرم  و دستمال خشک رویش را کشید و سپس با جاروبرقی خاکش رویش را جمع کرد.این دقیقا ساده ترین روش تمیز کردن صندلی خودروها از جنس الکانتراست.برای تمیز کردن هفته ای نیز کافی است خاک روی آن را با جاروبرقی گرفته و سپس یک دستمال نیمه مرطوب از جنس کتان به آرامی رویش بکشید و آنرا تمیز کنید و برای شستن کلی سالی یکبار می توان آنرا در لباس شویی انداخت .اما بدلیل موارد تشکیل دنده آن که همان فیبرهای طبیعی است نباید در آبی با دمای بیش از 110 درجه قرار گیرد .
همچنین اگر جنس آلکانتارای شما اصل و اورجینال باشد برای شستن بخشهایی که رویش نوشابه و کافی و موادری نظری این ریخته ، آب سرد و پاکیزه و یا آب لیمو اکتفا کرده و نیاز به هیچ شوینده ویژه ای نیست.
بصورت کلی با توجه به کیفیت عالی و دوام بالای این پوشش ،آلکانتارا حالا دیگر مبدل به یک ماده و پوشش بسیارلوکس شده و درسوپراسپورتهای و خودروهای فوق لوکس چند صد هزار و میلیون دلاری از فرراری و لمبو و رولزرویس و بنتلی گرفته تا استن مارتین و پورش و مرسدس بنز و فرراری و مزراتی مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت بالایی هم داشته و بصورت آپشن روی ماشینها می رود و برای مثال قیمت پکیج آلکانتارا درخودرویی مثل فرراری 458 اسپشال تنها برای صندلیها 2 هزار دلار ، برای کف صندوق بار 3500 دلار و یا مثلا برای سقف مزراتی گیبلی چیزی حدود 1500 دلار است. البته بدلیل اینکه وزن آن از پوششهای دیگرتا حدود 50 درصد کمتر بود و مقاومت بیشتر و یک حالت چسبنده نرم و لطیف دارد عموما کاربرد آن برای روی داشبور ، فرمان و دور دسته دنده خودروها خیلی زیاد است.
سال 1978 نیز برتونه طراح معروف ، نخستین شرکتی بود که دردنیا بدنه فیات X1/9 را از روکش آلکانتارا ساخت و سپس درداخل هم ازآن سود برد.سپس در سال 1984 آئودی این روکش را درخودروهایش استفاده نمود و سپس لانچیا روی مدل Thema از آن سود برد و با نزدیک شدن به سال 2000 و افزایش تقاضا میان خودروسازان لوکس ، حجم استفاده از این پوشش بیشتر و بدلیل طبیعی تر تولید شدنش مورد مقبولیت بیشتری واقع گردید.
شاید جالب باشد بدانید که با این بازار بسیار گرم و داغ و پرمشتری شرکت ALCANTARA S.P.A سالیانه چیزی حدود 2471 هکتار آلکانتارا تولید می کند که اگر شما 6 کیلومتر آنرا داشته باشید کافی است تا منطقه Alvardo در تگزاس آمریکا را با آن فرش کنید! البته اینرا هم اضافه کنم که چند سالی این الیاف در صنایع و تجارتهای پرسودی چون طراحی داخلی ، تولید مبلمان لوکس و حتی مد و فشن هم کاربرد فراوانی دارد و شاید اگر روزی که " میوشوی اوکاموتو " فکرمی کرد کشف او قرار است اینقدرپرسود وپرطرفدار دردنیا باشد شاید هیچگاه امتیاز آن را به ایتالیاییها نمی داد...با تمامی این اوصاف امیداروم آندسته از واردکنندگانی که در طی این سالها به نادرست روکش چرم رابعنوان آپشن لوکس درخودروها بزور و توفیق اجباری در کاسه مشتری می گذاشتند دریابند که لوکس ترین الیاف و روکش برای فضای داخلی خودرو ها جیر و آلکانتارا است!

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  کاتالوگ ماشین  ،  چرم ماشین  ،  آئودی  ،  چرم آلکانتارا  ،  چرم صندلی  ،  روکش صندلی  ،  فیبرکربن  ،  چرم گاو  ،  چرم گوسفند  ،  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  machine magazine  ،  alcantara  ،  eni  ،  toray  ،  car leather  ،  car seat  ،  alcantara leather

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات