چه جوری یه ماشین مدل ساخته میشه؟


یکی ازشرکتهایی که ماکتهای فراری را می سازد نامش amalgam است که ازدهه 80 میلادی کارتولید ماشینهای مدل را انجام می دهد.ماشینهای مدل ساخته شده توسط این شرکت شامل نمونه های تیونینگ شده و فرمول یک هم می شوند که ساخت و...

چه جوری یه ماشین مدل ساخته میشه؟

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

A
یکی ازشرکتهایی که ماکتهای فراری را می سازد نامش amalgam است که ازدهه 80 میلادی کارتولید ماشینهای مدل را انجام می دهد.ماشینهای مدل ساخته شده توسط این شرکت شامل نمونه های تیونینگ شده و فرمول یک هم می شوند که ساخت و مهندسی پیچیده دارند. هم اکنون تقریبا به یک دهه نیز هست که تیمهای فرمول یک این گونه ماکتهای را با اندازه های یک هشتم و یک چهارم نیزتولید می کنند. از سال 2000 نیز شرکت amalgam بعنوان سازنده و تامین کننده اینگونه ماشینهای مدل و اکسسوری تیم فراری مشغول به فعالییت است .این شرکت ماشینهای مدل کلاسیک و کلاسیکهای مسابقه ای را نیز می سازد.همچنین از افراد سفارشهای گوناگون می گیرد و برای آنها ماشینهای مدل می سازد .این ماشینهای مدل دارای جزئیات بسیارزیادی است و این شرکت به تمامی موارد ریز و درشت توجه می کند که از پلاک ماشین گرفته تا صندلی و چراغ و اززمانی که فرد سفارش می دهد حدود 12هفته طول می کشد تا ماکتش به دستش برسد.بیشترماکتهایی که این شرکت می سازد سایزش یک هشتم است که شامل مدلهای پورشه هم می شود. یکی از موسسین این شرکت یعنی سندی کوپمن می گوید که درساخت ماشینهای ماکت ما به جزئیات فراوانی توجه می کنیم به همین دلیل زمان ساخت و کیفیت این ماشینهای مدل بالاست و قیمت انها نیز از برخی نمونه های موجود دربازار بالاتر می باشد.
برای مثال قیمت ماشین فراری لافراری مدل دراندازه  یک هشتم  4575 پوند و نمونه یک هجدم اش هم 390 پوند قیمت دارد و از طریق این سایت قابل دیدن و سفارش است www.amalgamcollection.vom

B چگونه یک ماشین مدل ساخته می شود
اعضاء تیم amalgam با توجه و عشق بالا روی ساخت و پرداخت جزئیات ماشینهای مدل در گونه های مختلف کارمی کنند و اززمان تحقیق تا ایجاد یک الگو برای ساخت یه ماشین مدل به سایز یک هشتم حدود 3 ماه طول می کشد و هدف ازاینکارساخت یک ماشین مدل با تمامی جزئیات با دقت بالا و زیبایی خاص است .

1 . برای ساخت تمامی مدلها و الگوها ازنوعی مهندسی سنتی استفاده می شود که درکنار ان سیستم ماشینی cnc یعنی کنترل عددی کامپیوتراست.همچنین تخته لایه اپوکسی که ازسوی تیم مسابقه استفاده می شود در کنارقطعات کامپوزیتی کربنی برای ساخت قطعات بزرگتر مورد استفاده قرارگرفته و ماده ای چون اکرلیک و برنج برای ساخت قطعات کوچکتر مورد استفاده قرارمی گیرد.
2. سپس این الگوی ساخته شده برای ساخت یک قالب سیلیکونی لاستیکی که کیفیت یک پروتوتایپ رزین شکل را دارد به قالب قطعات پاشیده می شود. این قالب سپس برای تولید سایرقطعات با جزئیات بیشترو کیفیت بالاترمجددا تولید می شود.
3.  دراین بخش برای قالب گیری هرقطعه کمیت دوتکه از پروتوتایپ رزینی که با هم ترکیب شده اند به میزان دقیقی اندازه گیری می شوند وسپس با سرعت به                 قالب پاشیده می شود.در ادامه ، قالب بسرعت در داخل وکیوم قرارگرفته تا حبابهای هوا از روی آن برداشته شود، سپس هرقطعه به نوعی پاکیزه سازی می شود و درادامه هرقطعه به خود نظمی گرفته و بعد از سنباده زدن آماده بتونه کاری می شود.
4.  الگوی اصلی تایر این ماشین مدل از نوع CNC ماشین بوده تا بتواند با تمامی مشخصات و جزئیات شبیه همان ماشین اورجینال بشود که دراین پروسه سیستم CAD نیز به یاری کار آمده که توسط کارخانه تولید کننده عرضه می گردد. بعد از کاری که با دست برای پیاده سازی جزئیات صورت گرفت مدل تایرهای اصلی  در داخل قالب سیلیکونی قرارگرفته و سپس هرقطعه ازطرح با دو قطعه کائوچویی مایع قالب گیری می شود.
5.  دراین بخش پنجم برای سیستم تعلیق و قطعات کوچکتر الگوهای جدیدی شکل گرفته و این الگوها ازبرنج ساخته شده وسپس آنها برای قالبهای کاوئوچویی نیز مورد استفاده قرارمی گیرد.سپس  ترکیب قلع و سرب گداخته شده  به داخل قالب با حالت فرفره ای و چرخشی با سرعت بالا پاشیده می شود ، درکنار آن نیروی گریز از مرکزآهن مذاب شده را بداخل تمامی قطعات هدایت می کند.درنتیجه این پروسه سبب شکل گیری قالبی از قطعات سفید پولیش شده می گردد که درصورتی که روی آنها رنگ زده شود آماده اضافه شدنشان به بخشهای رزینی برای اسپری شدن می گردد.
6. جهت داشتن کیفیت رنگ و نمایی زیبا شرکت تولید کننده از رنگهای کارخانه ای برای این کار استفاده کرده است .تمامی قطعات با دست و درچند لایه رنگ می شوند و سپس چند لایه لاک نیز روی آنها زده می شود.
7. برای داشتن قطعاتی شفاف و واضح که به خوبی روی هم مونتاژ شوند باید آنها به خوبی سیقل داده شده و فیت هم باشند و سپس با دست پولیش می شوند.
8. برای ماشینهای مسابقه ای شرکت آمالگام از تیمی حرفه ای سود برده تا به تمامی ماشینها با جزئیات تمام دربخشهای طراحی و هنری بپردازد.قبل ازاماده شدن هر قطعه ای انها عکس ماشین را با کیفیت بالا پرینت گرفته و روی بخشهای مختلفش به دقت توجه می کنند.
9. برای هر خودرویی که تصمیم به تولید ان گرفته می شود ،6 ماشین مدل مونتاژ و آماده می گردد و به 5 تا 10 دسته تقسیم می گردد . اماده کردن هر ماشین چون بصورت دست ساز انجام می پذیرد بین 250 تا 450 ساعت زمان می برد.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  خودروی مدل  ،  ماکت خودرو  ،  ماکت ماشین  ،  ماکت فروشی  ،  فراری  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  amalgam  ،  model car  ،  kit car  ،  cnc  ،  ferrari

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات