تحولی بزرگ دررانندگی افراد کم توان


•یکی از مواردی که درفروش خودروها دردنیا تاثیر مثبتی دارند این بوده که بتواند برای افراد مختلف از جمله کم توان بدنی و ذهنی قابلییت استفاده و رانندگی داشته باشد.در کشورهای اروپایی این میزان حدود 20 درصد افراد را تشکیل می دهد و تکنولوژی که دراین زمینه برای نیمه خودران کردن...

تحولی بزرگ دررانندگی افراد کم توان

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

•یکی از مواردی که درفروش خودروها دردنیا تاثیر مثبتی دارند این بوده که بتواند برای افراد مختلف از جمله کم توان بدنی و ذهنی قابلییت استفاده و رانندگی داشته باشد.در کشورهای اروپایی این میزان حدود 20 درصد افراد را تشکیل می دهد و تکنولوژی که دراین زمینه برای نیمه خودران کردن ماشینها استفاده می شود بسیار مثبت بوده و طرفداران و مصرف کنندگان زیادی هم دارد.دراین بین خودروهای خودران برای این دست افراد همچنان نمی توانند بصورت تمام و کمال یاری رسان باشند و به همین دلیل این مدل خودروهای تولید انبوه به سیستمها و تکنولوژیهای قابل نصبی مجهزشده اند که می توانند این پروسه را سهل تر انجام دهند. بصورت کلی و مختصر ما دراین مطلب به تکنولوژی می پردازیم که به افراد کم توان یاری می رساند تا بتوانند خودشان تا حد زیادی رانندگی کرده و بتوانند از عهده کارهای خودشان برآمده و زندگی مستقل و راحتی داشته باشند.

•یادگیری رانندگی و سایر تستها

برپایه اطلاعاتی که آژانس صدور مجوزهای رانندگی و خودرویی در اروپا اعلام می کند در یک کشور اروپایی با حدود 66 تا 70 میلیون نفر جمعیت ، حدود 1.9 تا 2 میلیون نفرافراد کم توان وجود دارند که نیازمند رانندگی و استفاده از خودرو درخیابان و جاده ها هستند. البته درتستهایی که بروی این تکنولوژی جدید انجام شده این مورد نیز ذکر شده که افرادی که نامزد نشستن پشت فرمان این مدل ماشینها و استفاده از این نوآوری هستند پیش از آن باید تستهای پزشکی برای میزان کم توانی بدنی یا ذهنی آنها صورت گرفته و درصدآن مشخص شود. سپس نیازمند گذراندن دوران آموزش رانندگی ودریافت گواهینامه مربوطه برای نشستن پشت فرمان هستند.همچنین طبق استانداردهایی که مرکز صدور مجوزهای رانندگی و خودرویی تایین کرده ، خودروهایی هم که برای این کار انتخاب می شوند نیازمند داشتن یک سری مشخصات هستند. یکی ازکارشناسان این سیستم آقای کیمبر می گوید وقتی افراد کاندید شده درحال رانندگی هستند ، نیازمند این بوده که بتوانند درشرایط گوناگون ماشین را کنترل کنند و این فرقی نمی کند که آن افراد خانم و آقا و یا جوان و میان سال و ... باشند. یکی از این موارد می تواند حرکت دادن دستها و برخی اندام بدنه به اندازه های متفاوت باشد. نکته دیگر این بود که یادگرفتن رانندگی برای این قبیل افراد خیلی متفاوت تر از سایرین نیست و هر دو می بایست تستهای عملی پشت فرمان ماشین و کتبی را در امتحان آیین نامه بگذرانند.

•یک مورد تحقیقاتی

یکی از محققین دانشگاه بورن موس ، می گوید که آموزش به کسانی که دچار ناتوانی مغزی هستند از سایر افراد ناتوان کمی دشوارتر و پیچیده تر است،دراین میان یکی از آموزش یاران و معلمان این گروهها با یک راه حل خلاقانه به میان آمده تا کمک بیشتری به آموزش رانندگی این افراد شود.او میگوید از دو سوییچ کوچک  خودروی کلاسیک موریس مینور که سرشان رو به پایین بود استفاده کردم و آنرا به دور یک پلاک ماشین متصل کردم تا این افراد بتواند با پای چپ و راست به آن لگد بزنند و میزان توانایی و عملکرد پای آنها مشخص شود. برخی از این افراد نیزگاها حرکت بدون کنترل دست دارند که برای کنترل دستشان روی فرمان فکری کردیم که از یک لوله جدا کننده روی فرمان سود ببریم که وقتی آنها را گرفته و دستشان دچار چنین حرکت ناخودآگاهی شد این لوله ایزوله کننده بتواند آنرا کنترل نماید. این لوله مثل یک دستگیره فلزی می شود که روی برخی خودروهای سنگین برخی رانندگان از آن استفاده می کنند تا با یک دست بتوانند فرمان بزرگ یک ماشین سنگین را راحت تر بچرخوانند.یکی از این افراد این تست را درسال 2008 انجام و به خوبی ازپسش برآمده بود و هم اکنون چند سالی است پشت فرمان یک فورد گالکسی نشسته و رانندگی می کند.وی دراینباره می گوید : اززمانی که تستهای خودم را گذراندم می توانم با ماشین رانندگی کنم و به هرکجا که دوست دارم بروم ، من 3 روز هفته با ماشین به دانشگاه می روم و آخرهفته با دوستانم قرارمی گذارم.
خودرویی که این فرد یعنی آقای پال از آن استفاده می کنند سیستمی دارد به نام ATRS  به معنای سیستم خودکاربازیابی  حمل و نقل Automatic transport and retrieval system که به او کمک می کند تا ویلچرش را داخل صندوق عقبش بگذارد.از این سیستم بصورت اورجینال درایستگاههای بین المللی فضایی استفاده می شود و پل تنها فردی است که درکشور انگلستان ازآن بهره می برد.درکناراین سیستم دانشگاه بورن موس نیز در بخش کامپیوتر و طراحی نرم افزار به کمک آمده و درکاری مشارکتی اقدام به طراحی و تولید نرم افزاری برای موبایل به اسم smartARTS نموده که خیلی راحت تر به افراد کمک می کند با نصب این برنامه روی موبایلشان ، توسط تلفن همراه براحتی بیشتر می توانند داخل ماشین سوار و پیاده بشوند .
از طرفی یک راه دیگر هم برای این کار طراحی شده که به جای نرم افزار می توان بصورت راحت تر از ریموت کنترل استفاده کردف البته مدل استفاده ای که برای نرم افزارموبایلی درنظرگرفته شده از روی همین ریموت کنترل گرفته شده تا حالت کاربرد بیشتری داشته باشد.این نرم افزار البته معمولا روی دو تلفن همراه نصب می شود که یکی روی داشبورد راننده قرار دارد و دیگری روی موبایلش که ازهردوطرف بتوان با آن کارکرد. نکته جالب توجه این بوده فورد گلاکسی که آقای پال سوارش است از شرکت motability ( که توضیحات آن درادامه خواهد آمد ) به قیمت 30 هزارپوند لیزینگ شده و مجهز به سیستم ATRS هم هست ، درکنار این هزینه عددی برابر با چهارهزار پوند هر 3 سال یکبار به شرکت مذکور پرداخت می شود تا این سیستم را روی یک ماشین جدیدترهم سوارکنند. دراین خصوص پال می گوید خوشبختانه من توانستم هزینه این کاررا فراهم کنم اما خوب برای برخی افراد هزینه گرانی است. وی درطی این پروسه با تکمیل کردن تز دکترای خود توانسته به یک شمایل و فرمتی رسیده تا افراد کم توان و...بتوانند از استقلال عمل بیشتری دراستفاده ازاین دست لوازم برخوردارباشند و تصمیم دارد برای برنامه فوق دکترای خود راه نوآورانه ای را طراحی و پیاده سازی کند که این قبیل افراد کلا بتوانند با راحتی هرچه تمامتر بصورت کامل رانندگی کنند.
مورد دیگر آقای جک است که در 16 سالگی دچار تصادف شد و سبب گردید تا ایشان متاسفانه دچارفلج شود و بروی ویلچر بنشیند. او هم اکنون 22 ساله است اما به خودش اجازه نداد تا آسیب دیدگی اش سبب شود تا نتواند رانندگی کند.او برای این کار کلاسهای آموزشی با معلم خود در کنار فولکس واگن ترانسپورترش داشته است که این کلاسها برخی عملی و برخی بصورت کتبی صورت گرفته است که حالت کتابچه تست دارد.خودروی او توسط شرکت آلمانی parvan به سیستم پیاده سازی دستورهای صوتی مجهز شده و مثلا وی می تواند کلامی به خودرویش بگوید که چه کار بکند. وی می گوید : ماشین من دارای پدال گازی دستی است و همچنین ترمز آن نیز با حرکت دست صورت می گیرد .وقتی این دسته یا اهرم را رو به عقب می دهم ماشین گاز خورده و به جلو حرکت می کند و وقتی دسته را روی به عقب می دهم ماشین ترمز می کند.درکنار این توسط صدای خودم می توانم به ماشین دستور بدهم که مثلا برف پاک کن ماشین و چراغهای ماشین خاموش و روشن بشود و در ماشین بازبشود.
او ادامه می دهد که رانندگی کردن با دسته کنترلی مثل این است که دریک آن شما هم سرتان را لمس کنید و هم زبانتان را و کمی دشوار است ، فرمان ماشین من تقریبا یک چهارم فرمان ماشینهای معمولی است و تقریبا نصف فرمانهای معمولی قفل تا قفل اش انجام می شود. نکته اینجاست که من بصورت کاملا نمی توانم دستم را لمس کنم و مثل این است که شما دستتان را روی فرمان بگذارید ولی حس خاصی ازفرمان نداشته باشید و این کار راحتی نیست.
جک تنها فردی است که در حال حاضر درانگلستان از این سیستم سود می برد و قیمت این سیستم و این ماشین روی هم نزدیک به 66 هزار پوند است.درابتدای رانندگی با این سیستم باید ممارست به خرج داد تا به آن عادت کرد و من نیز به آرامی این کار را انجام دادم و هم اکنون مشغول انجامش هستم.

•بخش A

دراین حوزه شرکتی با نام motability وجود دارد که برای افراد کم توان امکانات و وسایل مناسب را ایجاد می کند و در یکی از کشورهای اروپایی بیش از 630 هزار نفر ازخودروهای این شرکت برای دریافت سرویس و حمل و نقل استفاده می کنند.این شرکت خودروها را برای مدت 3 سال بصورت لیزینگ دراختیار افراد قرار می دهد و همچنین هزینه هایی چون مالیات و بیمه و تعمیرات و تایر وشیشه و... از سوی این شرکت پرداخت می شود و راننده تنها باید هزینه بنزین را پرداخت کند. ماشینهای این شرکت شامل 400 دستگاه می شوند که برخی ازآنها قابلییت حمل و نقل و بلند و کوتاه کردن ویلچر را دارند و برخی از انها حتی پدال گازشان توسط دست کنترل می شود. این ماشینها دارای برچسبها با رنگهای مختلفی هستند که آنهایی که برچسب آبی دارند مناسب افراد کم بینا و نابینا هستند  و یا رنگهای دیگر برای افرادی که دارای کم توانی در راه رفتن هستند ، به همین نسبت وقتی این برچسبها روی ماشین نصب می شود  ، این خودرو می تواند از فضای پارک رایگان نیز سود ببرد.البته با ایجاد شرکتهایی بیشتر دراین حوزه قطعا اینگونه افراد می توانند ازرفاه بیشتری برخوردار باشند.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  خودروهای معلولین  ،  خودروهای جانبازان  ،  خودروهای خود ران  ،  صندلی چرخدار  ،  ویلچر  ،  فورد  ،  ون  ،  کاروان  ،  Automatic transport and retrieval system  ،  smartARTS  ،  motability  ،  parvan  ،  ford  ،  van  ،  caravan  ،  disable people  ،  disability car  ،  handicap

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات