بازار همه جا دست شاسی بلندهاست


پرفروش ترین کلاس خودرو در بازار آسیا ، اروپا ، آمریکا چه مدل ماشینی است ؟ مثلا هاچبک ؟ شاسی بلند ؟ سواری و...؟ که درنهایت...

بازار همه جا دست شاسی بلندهاست

نوشته :مسیح فرزانه
عکس:علی رزوان
چاپ شده درمجله ماشین
یکی از مجلات خودرویی لاتین چند وقت پیش آمده بود بر طبق یک تحقیق مقاله ای منتشر کرده بود که پرفروش ترین کلاس خودرو در بازار آسیا  ، اروپا ، آمریکا چه مدل ماشینی است ؟ مثلا هاچبک ؟ شاسی بلند ؟ سواری و...؟ که درنهایت من حیث المجموع رسیده بود که کراس اوور و شاسی بلند فعلا در دنیا پرفروش ترند و در صد رقرار دارد. بازارهایی که مورد بررسی قرارگرفته بود کشورهایی چون ژاپن ،چین ،هند ، آمریکا، برزیل و المان و ایتالیا  بودند.

•بازار هند

بیشترین رشد برای بازار هند بود که در سال 2016 با رشد فروش 200 درصدی ماشینهای کراس اوور( شاسی بلند کوچک ) روبرو شده بود و هندیهای 325 هزار دستگاه ماشین خریده بودند و دو ماشینی که بازار هند را تکان داده بود یکی رنو کونید بود ( که قرار است در ایران هم تولید شود ) و دیگری کراس اوور جدید هیوندای یعنی مدل creta .

•بازارچین

آمارهای بازار چین هم نشون می ده که خریداران سنتی از ماشینهای 4 در خانوادگی به سمت کراس اوور و اس یو وی می روند در کل بازار ماشین 25 میلیونی این کشور  حدود 5 درصد رشد داشته که 3.5 درصد سهمش فقط برای کراس اوورها بوده و پرفروش ترین ماشین 5 نفره ارزان در این کلاس baojun 560 بوده که در سایت مشترک جنرال موتورزچین وSAIC  تولید می شود. دومین ماشین پرفروش هم بازهم امسال درچین یک کراس اوور 4 نفره و 4 متری به اسم جک S2 ساخته کمپانی Jianghuai که جک S5 اش در کشورمان هم به نسبت خوب فروش کرده.

•بازارژاپن

اما دربازار ژاپن داستان فرق کرده و مسائلی چون وسعت کمتر کشور ، جای پارک کمتر ، خانواده های کم جمعیت تر، افزایش مالیات خودروهای بزرگ ، مصرف سوخت و..مسائلی از این دست بیشترین رشد بازار را داده دست خودروهای کوچک( تو کلاس هاچبک ، سواری ، ون ، وانت و... ) که ژاپنی ها به آن kei car می گویند.ازاین مدل ماشینها در امسال حدود 5 میلیون دستگاه در ژاپن فروخته شده .

•بازار آمریکا

دراینجا آمارها نشان می دهد که بیشترین رشد فروش با حدود6 درصد مربوط به " ماسل کارها" ( ماشینهای عضلانی آمریکایی ) که درصدر آنها فورد ماستنگ است بود.کلاس بعدی که درآمریکا خیلی خوب فروش کرده اس یو وی های با موتور 4 سیلند رو کم مصرف بوده که 54 درصد سهم بازار را ازآن خود کرده اند.

•بازار برزیل

اقتصاد برزیل این روزها شرایط خوبی را ندارد و این مسئله روی خرید و فروش ماشین هم تاثیر گذاشته و فروش خودرو با حدود 500 هزار دستگاه افت مواجه شده است و داغ ترین کلاس خودرویی این کشور که آنجا هم متعلق به کراس اوورهاست با حدود 6 درصد افت مجموع خودروی تولیدی برزیل رو به حدود 2 میلیون دستگاه رسونده  و دو کراس اوور نسبتا خوش فروش این بازار هوندا CR-V و جیپ رنه گید هستند.

•بازار استرالیا

سگمنت داغ خودرویی در استرالیا شاسی بلندهای بزرگ سایز از برند هولدن ( شرکت زیر مجموعه جنرال موتورز ) با رشد فروش 8 درصد است. از طرفی بدلیل اینکه قیمت سوخت همچنان دراین کشور به نسبت جاههای دیگر خیلی بالا نیست ماشینی مثل فورد ماستنگ 8 سیلندر طرفداران پروپاقرصی دارد.

•بازار آلمان و ایتالیا

ژرمنها که خودشان قوی ترین قطب تولید خودرو دردنیا هستند  و بازارشان کشش حدود 3 میلیون ماشین را  در امسال داشته ( یعنی حدود 1 درصد رشد به نسبت سال قبل ) ، در سال 2016 در کلاس کراس اوورها یعنی سگمنت B ،  رشد فروش 19 درصدی را تجربه کرده اند  که درکل اروپا از نظر آمار مقام دوم است.در بازار  1.7 میلیون خودرویی ایتالیا هم  که امسال 111 هزار دستگاه بیشتر ماشین تولید شده رشد فروش با29 درصد همچنان برای کراس اوورهاست.

•بازار ایران

درکشور خودمان خیلی مطقن ( و با اعداد و رقن) نمی توان به آمار کلاسهای پرفروش خودرو اشاره کرده اما دربخش وارداتی ها همیشه پیش بینی منطقی که دربازار وجود داشته این بوده که سالیانه واردات 50 تا 60 هزار خودرو برای بازار کشورمان خوب و مناسب بوده ، که نسبت و فرمولش اینگونه است که سهم واردات حدودا یک دهم تولید داخلی است . اگرچه درطی 2 سال اخیر این امار بین 100 تا 105 هزار دستگاه رفت و بدلیل شرایط اقتصادی و انتظار مشتریان درخصوص کاهش قیمتها بازار با رکود شدیدی مواجه شد که هم اکنون نیز حس می شود. اما در 6 ماهه نخست امسال 15 هزار دستگاه خودرو وارد شده که در این درمیان همین وارداتیها دو مورد از بیشترین آمارها  در بین کراس اوورها برای هیوندای سانتافه و ix35 است. پر واردات ترین برندها هم اول هیوندای بوده و بعد کیا و تویوتا . اما درکشورمان هم در رنج قیمتی 50 تا 60 و سپس 60 تا 100 و 100 تا 150 و تا 200 و 250 میلیون نیز استقابل به ترتیب از کراس اوورهای چینی گرفته تا فرانسوی و کره ای و ژاپنی و آلمانی در طی 2 سال  اخیر بالا بوده است.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  علی رزوان  ،  مجله ماشین  ،  کراس اوور  ،  اس یو وی  ،  چین  ،  جک اس 5  ،  خودروهای واراداتی  ،  واردات خودرو  ،  ستاره ایران  ،  پرشیا خودرو  ،  ایرتویا  ،  ارین موتور  ،  نگین خودرو  ،  اسان موتور  ،  کرمان خودرو  ،  رامک خودرو  ،  هیوندای سانتافه  ،  هیوندای ix35  ،  هیوندای توسان  ،  jac S5  ،  SAIC  ،  mustang  ،  pickup  ،  honda CR-V  ،  jeep renegade  ،  general motors  ،  hyundai santafe  ،  hyundai ix35  ،  toyota rav4  ،  toyota corola  ،  Jianghuai  ،  baojun 560

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات