بازدید از کارخانه برابوس آلمان


برخلاف برخی تصورها که درخصوص شرکتهای تیونینگ یا همان تیونرهاست که آنها همه هزینه ها سود و درآمد خودرا از فروش ماشینهای تقویت شده بدست می آورند باید گفت که برای عموم تیونرها و آنهایی که خیلی قدیمی و صاحب سبک هستند درآمد اصلیشان از...

بازدید از کارخانه برابوس آلمان

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
برخلاف برخی تصورها که درخصوص شرکتهای تیونینگ یا همان تیونرهاست که آنها همه هزینه ها سود و درآمد خودرا از فروش ماشینهای تقویت شده بدست می آورند باید گفت که برای عموم تیونرها و آنهایی که خیلی قدیمی و صاحب سبک هستند درآمد اصلیشان از تولید قطعه و لوازم یدکی مصرفی و تزئینی حاصل می شود . مثلا در کشور آلمان که تیونرها به نامی فعالییت می کنند این داستان بیشتر دیده می شود و آنها برای شرکتهای بنز ، ب ام و ، بنتلی ، فولکس واگن ، پورشه و ... قطعات و لوازم بخشهای مختلف را طراحی و تولید کرده و به نوعی مبدل به تامین کننده قطعه یا همان supplier می شوند. یکی از این شرکتها از دیرباز تاکنون " برابوس  BRABUS" است که البته در کشورمان به اشتباه " باراباس " هم تلفظ می شود. دراین مطلب بصورت چند سکانس خلاصه برای شما تشریح می کنم که درکارخانه یکی از معروف ترین تیونرهای دنیا چه خبر است ؟

1.برابوس وانت با لوکس و گران بنز را یعنی جی کلاس 6X6 را در 12 مدل عرضه می کند و تیونینک هر مدل 3 ماه طول می کشد که سوار کردن صندلیهای این خودرها حدود 3 روز زمان می برد.اما مثلا این مسئله برای E کلاس جدید که برابوس رویش کار می کند بیشتر طول می کشد ، چون سیستمهای الکترونیکی این ماشین خیلی پیشرفته شده وبازکردن و بستن آنها و هماهنگ نمودن ماشین با تفییرات جدید زمان بر تر شده است.

2.در جلو پنجره و بقیه جاهای ماشینهای برابوس که آرم بنز قرار دارد ، این لوگو برداشته و جایش لوگوی B یا همان نشان BRABUS نصب می شود ، البته همه جای ماشین غیر از فرمان که وسط فرمان آرم بنز دست نخورده می ماندو دلیل اینکار هم این بوده که این لوگو و تشکیلات زیر آن به بالشتک هوای بنز و سیستم ایمنی ماشین متصل هستند وبه همین دلیل برابوس به استاندادرهای بالای ایمنی بنز دست نمی زند.اگر برابوس قرار باشد این کار را انجام دهد باید یک سری مجوزهای جدید ایمنی خودرو بگیرد که خود زمان بر هستند.این شرکت با کمپانی بنز رابطه نزدیکی هم دارد و قطعات بسیار برایش تولید می کند.

3.آمارها می گویند که برابوس بزرگترین تیونر دنیا از حیث تیراژ تولید خودرواست و این دلیلش عرضه 6500 خودرو در سال توسط 450 نیروی متخصص فنی درbottrop آلمان است.این شرکت خودش موتور یک بنز را از نو می سازد و برای خودش پیست تست صدا دارد که خودش گرفتن استانداردهایش سخت و دشوار با توجه به قوانین محکم آلمنهاست و برابوس این پیست را دراختیار شرکتهای دیگر هم قرارمی دهد.جالبه که بدونید شرکت معروف استارتک startech آلمان از سال 1999 شرکتهای زیر مجموعه برابوس است که روی برندهای لوکس تر مثل بنتلی و رنجروور کار تیونینگ می کند.

4.برابوس برای خودش چندین تخت تست یا همان test bench دارد که هر کدام مختص به نوعی پیشرانه با قدرتهای مختلف مثلا برای آزمایش راکت برابوس 900 اسبی و S و G کلاس 700 و یک هزار اسبی است. البته موتورهایی که این شرکت می سازد گشتاورش به 1500 نیوتن متر محدود می شود.المانهای به کارخانه می گویند Werk . برابوس هم د رwerk شماره 4 تجهیزاتی برای تست میزان آلایندگی و CO2 پیشرانه هایش دارد.

5.بخش دیگری که این شرکت در چند سال اخیر راه انداخته بازسازی خودروهای کلاسیک بنز است  که بیشتر روی مدلهای خاصی چون 300 اس ال گالوینگ ، 300 اس ال رود استر ، اس ال اطاق 121و 113 است و بتازگی تیم برابوس یک دستگاه 300 اس ال را با 4500 ساعت کار بازسازی کامل کرده بود که 2.5 میلیون پوند قیمت گذاری شد.البته همه خودروهای کلاسیک این شرکا 4500ساعت زمان نمی برند و به نسبت شرایط میانگین 1000 تا 1500 ساعت کار لازم دارند. از بازارهای داغ ماشینهای کلاسیک و تیونینگ شده های این شرکت کشورهای حوزه خلیج فارس ، چین ، موناکو ، هنگ گنک و آمریکاست .

6.    
این شرکت در بخش که خودروهای بنز را بویژه G کلاس را تیونینگ می کند رقیب تیونر باواریایی منصوری MANSORY است  اما از طرفی در نمایشگاههای خودروی ژنو و فرانکفورت غرفه این دو شرکت همیشه یا در کنار یا روبروی هم بوده و مرد کلیدی برابوس یعنی " بودو بوشمن"  ، رفیق و دوست " کوروش منصوری " موسس MANSORY است و این شرکت تا مدتها بروی بسیاری از مدلهایی که برابوس کار تیونینگ می کرد به احترام " بوشمن " کاری انجام نمی داد.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  brabus  ،  6X6  ،  bottrop  ،  startech  ،  mansory  ،  test bench  ،  werk  ،  gullwing  ،  sl  ،  mercedes-benz  ،  kourosh mansory  ،  bodo buschmann  ،  klaus brackman  ،  tuning  ،  tuner  ،  german tuner  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  برابوس  ،  کوروش منصوری  ،  تیونر  ،  تیونینگ  ،  brabus classic  ،  mervedes-benz gullwing  ،  G65 AMG  ،  classic center

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات