ماشین ضدگلوله سیاست مداران چگونه است ؟


همه ما تاحدودی با این مقوله آشنا هستیم که خودروهایی که دراختیار سران کشورها و افراد سرشناس و سیاسیون قرارمی گیرد با وجود اینکه ظاهر ساده ای داشته اما از سطح رفاهی و امکانات و بویژه سطح امنیتی بالایی برخوردارند.ماشنیهایی که در لفظ عامیانه ما می گوییم ضد گلوله...

ماشین ضدگلوله سیاست مداران چگونه است ؟

نوشته:مسیح فرزانه 
چاپ شده درمجله ماشین
همه ما تاحدودی با این مقوله آشنا هستیم که خودروهایی که دراختیار سران کشورها و افراد سرشناس و سیاسیون قرارمی گیرد با وجود اینکه ظاهر ساده ای داشته اما از سطح رفاهی و امکانات و بویژه سطح امنیتی بالایی برخوردارند.ماشنیهایی که در لفظ عامیانه ما می گوییم ضد گلوله و در لفظ مهندسی و صنعتی با اسامی چون گاردguard و اسپشال پراتکشن special protection ، بولت پروف bullet proof ، آرمور armored و...شناخته می شوند.در دنیا عموما دو مدل خودرو لوکس برای این منظو از قدیم الایام زیاد مورد استفاده قرارمی گرفته و می گیرند ، یکی مرسدس بنز اس کلاس و دیگری ب ام و سری 7 . چندی پیش اطلاعات خاصی خواندم از تازه ترین مدل ب ام و سری 7 ضد گلوله یکی از نخست وزیرهای معروف دنیا که بدلیل سوار شدن انبوهی از تجهیزات ایمنی وزن آن به حدود 3.5 تن رسیده است.
طبق تحقیقات برای ب ام و سری 7 دقیقا 3 رده درجه بندی امنیتی وجود دارد با کدهای VR4  ، VR6 و VR7/9 . در مدل اولی خودرو دربرابر اسلحه های دستی بزرگ ضد گلوله می شوند ، در مدل دومی در مقابل تیربار و اسلحه های خودکار و در رده سوم در برابر نارنجکهای گوناگون که قیمت نمونه پایه با500 هزار دلارشروع شده و تادو برابر ادامه می باید.برای این کار ب ام و ضخامت بدنه ماشین را تا 10 سانتی متر افزایش می دهد ، پنجره ها از جنس پلی کربنتات با ضخامت 6 سانتی متری می شوند.برای راندن این خودروها چه از نظر دست فرمان و چه مسائل امنیتی خود شرکت کلاسهای آموزشی هم می گذارد که این بخش برای رانندگان ( یا همان شوفرهای ) مقامات بلند پایه سیاسی مدنظرقرارگرفته می شود. همانطور که دربالا ذکر شد چون وزن این ماشینها از حالت نرمال تا 2 و 3برابر بیشتر می شود عکس العملهای بدنه ماشین تغییر می کند و رانندگان باید بدانند که در شرایط خاص با این خودرو چگونه برانند.این مدل سری 7 دارای حسگر شناسایی گازها سمی هم هست که به محض پرتاب شدن از سوی گروهای ترورویسی داخل فضای خودرو را از نظر اکسیژن در شرایط پایدار و استاندارد قرارمی دهد که این زمان حدود 2 ساعت است.همچنین سیستم ضد حریق نیز دارند و می توانند درصورت آتش گرفتن خودرو بین 50 تا 80 کیلومتر را با تایرهای ضد پنجری میشلن طی کند تا به محلی امن برسد.
دربخش موتوری از پیشرانه 6 لیتری 12 سیلندر وی شکل با دو توربو و قدرت750 نیوتن متر استفاده شده که سری 7 را با وزن دقیق 3675 کیلویی در زمان 4.6 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر می رسد که در حالت استاندارد این شتاب برایش 6.2 ثانیه بوده. البته این افزایش وزن مصرف سوخت را نیز11.2 درصد بالابرده و به حدود 15 لیتر در 100 کیلومتر رسانده است . تغییراتی هم در سیستم تعلیق ، جلوبندی ، ضرایب تعویض دنده ها در گیربکس و...صورت می پذیرد که نمونه متمایزش در مدل VR7/9 با بالاترین سطح درجه امنیتی و ایمنی است .
بخش دیگر تغییرات دردرها هستند که یکی از مسئولین بخش خودروهای ویژه در شرکت ب ام و گفته بود در سری 7 وزن هر در تا 250 کیلوگرم می رسد و به نوعی این درها کاملا نوسازی و دوباره سازی می شوند.دراین میان شیشه های هر در 150 کیلوگرم وزن دارند و موتوری که وظیفه بالاو پایین کشیدن این شیشه ها را برعهده دارند با نمونه های قوی تر تعویض و ازعمر مفید بسیار بالاتری دارند. یک سری آپشنها هم بصورت خاص روی این ماشینها از سوی مالک یا تیم حفاظتی وی سفارش داده می شوند ، مثل پنجره خورد شونده که محافظان یا خود شخص از داخل می تواند با فشردن دکمه آنرا به بیرون پرتاب کرده و از پنجره خودرو فرار کند.باک بنزین نیزازدیگر بخشهایی است که تقویت و ضدگلوله و ضد انفجار می شود.با این حال 50 درصد کار روی ب ام و های سری 7 که داخل آلمان ( کارخانه ب ام و ) مهیا می شوند بصورت دستی و ما بقی توسط ماشین و مکانیکی صورت می گیرد.البته مسئولین این شرکت مونیخی می گویند در کنار سری 7 پیشنهاد زیادی هم برای ضد گلوله کردن شاسی بلند ایکس 5 هم دریافت می کنند که بیشتری برای بازار آمریکا و کشور مکزیک است .این نکته را نیزباید افزود که این خودروها پیش از تحویل به سفارش دهندگانشان توسط متخصصین شرکت تست می شوند و با دریافت نمرات قبولی لازم راهی وزارت خانه ها و نهادهای ریاست جمهوری و مراکز مهم  در کشورهای گوناگون می شوند و البته ب ام و آنها را تحت پوشش خدمات پس از فروش و گارانتی خود قرارداده و از نظر ایمنی و فنی دائما آنها را مورد آزمایش و چک آپ قرارمی دهد.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  ماشین ضدگلوله  ،  ماشین امنیتی  ،  حمله تروریستی  ،  مقامات بلندپایه  ،  مقامات سیاسی  ،  دیپلماتیک  ،  سفارت  ،  ماشین سفارت  ،  فروش ماشین  ،  گارانتی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  bmw guard  ،  armored  ،  bullet ptoof  ،  special protection  ،  VR9  ،  VR7  ،  bmw munich  ،  bmw welt  ،  usa  ،  diplomatic  ،  security  ،  mexico  ،  boduguard  ،  president

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات