رازهایی از ابرخودروی بوگاتی شیرون


چند وقت پیش درقطار ،یک پاورقی می خواندم درصفحه خودرویی یک روزنامه لاتین زبان که در مورد بوگاتی شیرون بود. اول با خودم فکرکردم شاید اطلاعاتی که دراین مطلب راجع به این ابرماشین چاپ شده همان چیزهایی که تا الان خوانده و یا همان مطالب معمولی و اطلاعات کاتالوگی است

رازهایی از ابرخودروی بوگاتی شیرون

نوشته :مسیح فرزانه 
چاپ شده درمجله ماشین
چند وقت پیش درقطار ،یک پاورقی می خواندم درصفحه خودرویی یک روزنامه لاتین زبان که در مورد بوگاتی شیرون بود. اول با خودم فکرکردم شاید اطلاعاتی که دراین مطلب راجع به این ابرماشین چاپ شده همان چیزهایی که تا الان خوانده و یا همان مطالب معمولی و اطلاعات کاتالوگی است ، اما ازآنجایی که هیچ وقت حوصله مطالعه مطالب طولانی روزنامه ای را ندارم و این پاورقی هم خیلی مبسوط و خلاصه بود با خواندن مقدمه کوتاهش حس کردم حرفهای جدید برای گفتن دارد و از روی آن تکه با موبایلم عکس گرفتم و به همین دلیل تصمیم گرفتم بخشهایی از آنرا که درخصوص رازهای بوگاتی شیرون chiron است را برایتان بازگو ( ترجمه ) کنم.البته شاید هم بخشی از این اطلاعات تکراری باشد و شما پیش از من خوانده یا شنیده باشید.

•بالچه عقب این ماشین که نامش Active aero است حدود 10 درجه از جایش بلند می شود. مثلا وقتی این ماشین در Autobahn mode یا حالت اتوبان قرارمی گیرد 4 درجه پاینتر از حالت هندلینگ است .یعنی بالچه عقب این ماشین به نسبت شرایط رانندگی در درجه های گوناگونی بصورت خودکارتنظیم می شود و ضریب آیرودینامیکش را از 0.40 به 0.59 افزایش می دهد.

•در بالای هر 4 چرخ شیرون 4 فلاپ قراردارد که هم میزان نیروی پایینی ( همان نیروی چسبندگی ) ماشین را بالامی برد ، هم در کاهش ضریب آیرودینامیک برای بهتر شدن شتاب نقش دارد و هم اینکه دیسکهای ترمز را خنک می کند.

•مارک دیسکهای کربن-سرامیکی اش AP ریسینگ است که د رجلو 8 و عقب 6 پیستون و 3 کانال خنک کننده ترمز و رینگ و تایر دارد.

•سیستم هیدرولیک این ماشین در حالتهای مختلف رانندگی بر میزان تقسیم وزنش و زاویه چرخها و ارتفاع سیستم تعلیقش کنترل دارد.

•بیش از 30 دستگاه شیرون پروتوتایپ ( نمونه پیش تولید –آزمایشی ) قبل از تولید نمونه اصلی ساخته و با حدود 200 جفت تایر چیزی حدود 500 هزار کیلومترروی این ماشینها تست فنی انجام شد. بیش از300 ساعت از این زمان در تونل باد بوده . اما نه آن تونل بادهای همیشگی با " ترد میل " که نشان دهنده میزان بازی بدنه در سرعت بالاست.بلکه برای چنین کلاس خودرویی از نوعی تونل باد استفاده می شود که میزان نیروی پایین( down force ) درماکزیمم سرعت محدوده شده این ماشین یعنی 420 کیلومتر در ساعت و مقدار فشار پیاده شده روی خفه کنها مورد بررسی قرار می گیرد.

•قوی ترین ورژن بوگاتی قبل از شیرون 1479 اسبی مدل ویرون سوپراسپورت با خروجی 1183 اسب بود . موتور W16  شیرون دارای یک سیستم سوخت پاش مستقیم نیست ، بلکه در هر سیلندر به دو پاشش گر سوخت  مجهز است.

•تولید هر شیرون ابتدا از موتورش آغاز می شود و سپس در 5 مرحله ساخت ماشین کامل می شود که شامل سوار کردن بخش کربنی عقب بدنه ، سپس بخش جلویی بدنه که از مونوکوک است ،در مرحله بعدی سیستم تعلیق  ، کانالهای سیم کشی ،بستن پیچهای تیتانیومی و... است.

•گیربکس دو کلاچه این ماشین برخلاف تصوری که همه فکر می کنند آلمانی است ، اما انگلیسی و وزنش 120 کیلواست. این گیربکس 7 دنده دارد و در جلوی موتور دقیقا بین صندلیهای ماشین قرار دارد.میل گاردان این ماشین در اکسلهای جلو است و و مارک کلاچ آن " هالدکس " سوئد است.

•اکثر شیرونها بدنه شان از فیبرکربن ساخته می شود. اما برای ساخت ستونهای قوی و البته سبک  بوگاتی از نوعی فوم رزینی و فیبرکربن ساندویچی شده سود می برد که سبب شده بدنه این ماشین از ویرون 10 درصد بزرگتر بوده اما اصلا سنگین تر نباشد.بین دولایه پوششی فیبرکربن هم لایه ای از آلومنیویم در بدنه این ماشین وجود دارد که این دقیقا همان تکنین ساخت بدنه ماشینهای فرمول 1 است که بوگاتی روی سریعترین خودروی جاده ای دنیا پیاده می کند. همه این کارها در کنار تمامی محاسنی که دربالا گفتم کمک می کند تا شاسی و اطاق این ماشین اینقدر قدرتمند باشد تا بتواند فشاری معادل 50 هزار نیوتن متر را تحمل کند که دقیقا برابر با مقاوت LMP1 یا همان خودروهای لمنز است .

•از نظر احترام به حقوق حیوانات باید یگویم متاسفانه برای آرایش و تزئین کردن داخل یک شیرون ازچرم 15 گاو استفاده می شود.همه دکمه های کنسول و داشبورد از آلومینیوم هستند و کل این بخش از فیبرکربن بافته شده تشکیل شده است.

•شرکت بوگاتی طبق آمار و اطلاعات دقیقی که از مالکینش دارد می گوید که هر صاحب بوگاتی و یا هرکسی که توانایی خرید بوگاتی دارد تقریبا دو تا نصفی هم جت شخصی دارد!

•مثل ویرون ، شیرون هم یک سوییچ سرعت دارد که درداخل بخشی از داشبورد قرار می گیرد و اینجاست که ماشین روی حالت speed می رود.

•نام این ماشین از " لوییز شیرون " الهام گرفته شده و او یک جوان عشق سرعت و ساکن موناکو بود که دوست داشت که همیشه در سرش قهرمانی د رگرند پری موناکو را می پرواند اما از آنجایی که پدر لوییز در هتل de paris مونتکارلو کار می کرد و پول کافی را نداشت سرانجام روزی یک خانم بسیار ثروتمند برای کمک به لوییز یک بوگاتی برایش خریده و او د رمسابقات مونتکارلو شرکت می کند ، د رحین مسابقه بدلیل نبوقش بالایش در راندن توسط " اتوره بوگاتی " ( خالق برند بوگاتی ) دیده و برای راندن در تیم بوگاتی به این شرکت دعوت می شود و پس از آن مبدل به یکی از ستارگان این شرکت می گردد.

•خانه بوگاتی شیرون همان خانه ویرون یعنی در Alsace ( مولشایم ) و قصری لوکس با نام chateau saint-jean است.

•قیمت این ماشین 1.9 میلیون پاوند است ، برای خنک کردن موتور این ماشین از 13 لیتر آّب درهر ثانیه استفاده می شود. همچنین این ابرخودرو 32 انژکتور دارد.

•وقتی صحبت یه ماشیک فوق گران و فوق لوکس می شود باید از آپشنهای آنهم گفت که شیرون 23 نوع رنگ استاندارد  که دو نوع آن شامل بدنه دو رنگ می شود، همچنین 8 نوع فیبرکربن  و دو نوع رینگ از دیگر آپشنهای این ماشین هستند. یکی از آپشنهای عجیب و بسیار گران این ماشین کمربندهای سفارشی اش هستند که 70 هزار یورو قیمت دارند.

•بوگاتی می گوید 450 دستگاه شیرون ساخته که این میزان برای ویرون 500 دستگاه و دریک پروسه 8 ساله خواهد بود.

•این ماشین 4 توربو دارد که دو توربواش بزرگ و دو توربواش کوچکندو توربوهای بزرگ آن 69 درصد از توربوهای ویرون بزرگترند تا میزان تاخیر در حرکت توربوها را خیلی خیلی کم کنند.

•چراغهای عقب این ماشین که شامل ترمز و راهنما و .. می شوند شامل 82 عدد LED است.

•کمک فنرهای این ماشین از مارک معروف eibach ، خفه کنها از مارک Sach  ، بازوهای سیستم تعلیق از فیبرکربن و وزنش حدود 1.25 کیلوگرم است که نصف ویرون می شود.

•تایرهای این ماشین از نوع میشلن پایلوت اسپورت کاپ 2 فقط برای شیرون ساخته شده تا بتواند حدود 1489 اسب بخار را تحمل کند که درجلو سایزش 285 و درعقب 355 بوده و به نسبت تایرهای ویرون مقرون به صرفه تر هستند. تستهای انجام شده روی این تایر چون تحت فشار زیادی هستند شبیه تستهای انجام شده روی تایر هواپیماست.

•فولکس واگن برای شیرون تست تصادف هم انجام داده که برای این کار از 10 دستگاه از این ماشین استفاده کرده.هر شیرون پس از ساخته شدن حدود 50 کیلومتردرپیست تست کارخانه 30 دقیقه درمعرض آب فشار قوی قرارمی گیرد. بعد ازآن به فرودگاه colmar در 50 کیلومتری " مولشایم " برده می شود و حدود 350 کیومتر دراین پیست با سرعت بالا تست می شود.قبل از تحویل به مالک نیز بخشهایی همچون تایر و قطعات تزئینی بدنه با نمونه نو عوض شده ، روکش محافظ روی بدنه برداشته شده و کیلومتر ماشین صفر می شود.

•ابعاد بلوک پیشرانه این ماشین اندازه ویرون اما خود موتور کاملا نو است. دراین بلوک آلومینیومی  800 لیتر ماده خنک کننده  و 120 لیتر روغن هردقیقه در حرکتند.منیفولد و لوله های سیستم توربوی این ماشین از فیبرکربن  و سیستم اگزوز و اتصالاتش از تیتانیوم هستند. وزن هر موتور شیرون 436 کیلوگرم  است و ساخت آن 8 روز طول کشیده و پس ازآن به 8 ساعت تست داینو می رود.

•مورد دیگر درخصوص چکهای نهایی این ماشین آن بوده که هر ماشین 6 ساعت زیر نور بصورت کاملا دقیق برسی می شود و اگر ایرادی در رنگ یا داخل باشد مجددا برای رفعش به آتلیه برگردانده می شود.بعد ازآن خودرو به چند تن از مدیران ارشد کارخانه نشان داده می شود و پس ازتایید آنها و راضی بودنشان بدست مشتری می سرد.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  ابرخودرو  ،  سوپراسپورت  ،  ماشین اسپورت  ،  بوگاتی  ،  بوگاتی ویرون  ،  بوگاتی شیرون  ،  اسب بخار  ،  قدرت موتور  ،  شتاب  ،  گشتاور  ،  AP racing  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  bugatti  ،  bugatti veyron  ،  bugatti chiron  ،  super sport  ،  hyper car  ،  super car  ،  active aero  ،  autobahn mode  ،  down force  ،  LMP1  ،  de paris  ،  Alsace  ،  chateau saint-jean  ، 

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات