تنظیم باد تایر چه تاثیری روی سواری ماشین دارد؟


در مورد تایر ماشین یک سری موارد کلیدی و البته بسیار ساده وجود دارد مثل اینکه کم یا زیاد بودن بادتایر روی فرمان پذیری و فرمان گیری و چسبندگی و ایمنی و راندمان فنی ماشین تاثیر دارد و برخی مواقع که فشار تایر میزان نباشد می تواند حتی بعضا سبب بروز حادثه هم بشود.

تنظیم باد تایر چه تاثیری روی سواری ماشین دارد؟

نوشته : مسیح فرزانه 
چاپ شده درمجله ماشین
در مورد تایر ماشین یک سری موارد کلیدی و البته بسیار ساده وجود دارد مثل اینکه کم یا زیاد بودن بادتایر روی فرمان پذیری و فرمان گیری و چسبندگی و ایمنی و راندمان فنی ماشین تاثیر دارد و برخی مواقع که فشار تایر میزان نباشد می تواند حتی بعضا سبب بروز حادثه هم بشود.از طرفی که ماشینی که باد تایرهایش به اندازه نباشد اولین مسئله کشیدگی فرمان و سفت شدن آن است که اصطلاک تایر و قطعات را بالا برده ، عملا ماشین بیشتر گاز هرز می خورد و مصرف سوخت را طبیعتا بالا می برد.درچنین مواقعی ما دونوع تایر داریم به اسم under inflated tyre که  یعنی بادشان از حد معمول کمتر است و این امر سبب می شود تا عاجهای کنارهای چپ و راست تایر خورده و تایر صاف شده که درچنین سرایظی لاستیک خیلی زودتر از حالت معمولی داغ می شود. مدل دوم over inflated tyre است و به لاستیکی اتلاق می شود بیش از حد نرمال باد شده اند که نهایتا عاجهای وسط تایر خورده و لاستیک صاف شده که خود می تواند سبب کاهش چسبندگی گردد.شاید اطلاع هم داشته باشید که واحد اندازه گیری باد تایر PSI مخفف pound per square inch ( یا هر پوند بر اینچ مربع ) است و داده های و تحقیقات علمی اینجانب می گوید بصورت خیلی دقیق در هوای سرد زمستان باید ماهی یکبار چک شود. برای اندازه گیری باد تایرتان خودتان می تواند یک گیج فشار سنج داشته باشید که قیمت بالایی هم ندارد ، من یکی از این فشارسنجها را بعنوان هدیه وقتی در رالی کلاسیک mille miglia ایتالیا بودم دریافت کردم که مختص بنزهای کلاسیک است ( تصویر مطلب ) .
باید اضافه کنم بصورت میانگین تایرهای جلو باید هر 30 تا 32 هزار کیلومتر چک شوند.این میزان برای تایرهای عقب دو برار یعنی تا 64 هزار کیلومتر بوده و دلیلش هم کاملا طبیعی است چون تایرهای جلو بدلیل تحمیل فشار موتور و سنگینی بیشتر اطاق و تحت اختیار بودن فرمان ماشین عملا تحت فشار بیشتری هستند. دراین بین شاید بد نباشد اشاره کنم که تایرهای هواپیما و ماشینهای مسابقه ای با نیتروژن پر می شوند و دلیلش هم این بوده که این نوع گاز ( نیتروژن ) در شرایط مخاطره انگیز و سرعت بالا بسیار مناسب تر از باد معمولی است .در کل بصورت فنی تایر شش حالت دارد که در ادامه با شکل برای شما توضیح می دهم.

1.تایرهایی که بادشان کم است

تایرهای پهن عموما بصورت غیرنرمال خم می شوند و به اندازه کافی داخلشان هوا ندارند تا بتوانند وزن ماشین را تحمل کنند و به همین دلیل شانس ترکیدگی آنها در حرکت بسیار بالاست و تایر حالت و شکل بیضوی به خود می گیرد.

2.افزایش تماس تایر یا جاده 

اکثر تایرها بیشتر سطحشان دائما در حال  تماس و با جاده است که سبب ایجاد اصطکاک و عملا ساییده شدن تایر شده و مصرف سوخت ماشین را عملا خیلی بالا می برد و شکل تایر اینگونه مثل تصویر می شود.

3.تایرهایی که بادشان میزان است

وقتی بادتایر تنظیم است شما هیچ مشکلی از نظر عدم ایمنی یا عدم چسبندگی و نرمی فرمان و مصرف سوخت ندارید و عملا راننده و سرنشینان با راحتی و آرامش بیشتری یک مسیر را طی می کنند

4.اضافه وزن روی تایر

زمانی که بایدتایر در حالت نرمال و مناسب است با این نوع تغییر شکل و خط انداختن روی مسیر جاده نشان می دهد که در حال تحمل کردن بار زیادی است.

5.وقتی باد تایر بیش از حد است

وقتی باد تایر از حالت نرال بیشتر می شود میزان سطح در تماس لاستیک با جاده کمتر می شود و در نهایت سبب افزایش فاصله ترمزگیری می شود که خود ایمنی یک سفر یا طی کردن یک مسیر را کاهش می دهد و نظیر شکل فوق می گردد. 

6.سخت شدن کنترل 

در تایرهایی که باید خیلی زیاد یا حداقل بیش از حالت نرمال دارند فرمان پذیری ماشین سخت و ازان کاسته می شود و عملا این فشار بیش از حد سبب کاهش عمر مفید تایر وحساسیت ذاتی آن می گردد. در هر حال امیدوارم با این مقاله و توضیحات روان و تصاویر دریافته باشید که وقتی تایر شما یکی از شکلهای فوق را می گیرد یعنی چه داستانی دارد و بادش به قول معروف کم است یا زیاد و دلایل ساییدگیهایش چه می تواند باشد.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  بادتایر  ،  بادلاستیک  ،  بادنیتروژن  ،  لاستیک تیوبلس  ،  رالی کلاسیک  ،  بنز  ،  گاز نیتروژن  ،  فرمان پذیری  ،  جلوبندی  ،  تایرزاپاس  ،  پنچری  ،  آپاراتی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  under inflated tyre  ،  over inflated tyre  ،  pound per square inch  ،  mille miglia

چاپ

نظرات

کد: 3112 - سیدحمیدرضا باب الحوائجی

21:52:33 - 2018/10/12

1

0

پاسخ 

سلام

همیشه قدردان مجله ماشین و نویسندگان خوب آن هستم و خواهم بود.

آقای فرزانه "کاراکتر شخصیتی" کاملا درستی دارند. کمتر حرف می‌زنند و بیشتر عمل می‌کنند. این رو باید اینجا به عرض ایشان برسانم که ما مخاطبین تفاوت رسانه‌ها و نویسندگان رو با یکدیگر کاملا تشخیص می‌دهیم.

آقای فرزانه عزیز؛ این روزها ما شاهد اتفاق عجیب و مهمی در عرصه رسانه‌های خودرویی و حمل و نقل کشور هستیم.

احساس می‌کنم «خودرونویسی» یا خبرنگاری در این حوزه به کسب و کار خانوادگی تعدادی تبدیل شده. یعنی هر کسی بر اساس منافعش و یا آن چیزی که در ذهنش هست (خالی از هرگونه علاقه و کار حرفه ای) اقدام به تاسیس وبسایت کرده و ویدئوی به اصطلاح «تست و بررسی» (که بسیار هم ناشیانه و مبتدی ست) منتشر می‌کند. اینها چهارچوبی برای خود تعریف می‌کنند که بیشتر به «دُکّان» شبیه است تا یک جایی که کار فرهنگی حرفه ای می‌کند.

وقتی هم که سوالی پرسیده میشه از ایشان، انبوه اتهاماتی ست که به سمت ما سرازیر می‌شود.

به قدری مطالب شما دقیق و به سودمند است که از آرشیو چند ساله‌ی مجلاتم هنوز هم می‌خوانم. چند بار می‌خوانم و لذت می‌برم.

- حرفه ای فقط به شما و امثالهم باید گفت.

از طرف یک وبلاگ نویس و علاقه مند به خودروها
www.khodrofanni.blogsky.com


 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات