بهترین جایگزین خودروهای الکتریکی چیست ؟


وقتی مردم صحبت از خودروهایی با سوختهای جایگزین می کنند) AVF ) Alternatively fueled vehicles معمولا منظور خودروهای هیبرید ، الکتریک و هیدروژنی –سلول سوختی است

بهترین جایگزین خودروهای الکتریکی چیست ؟

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

وقتی مردم صحبت از خودروهایی با سوختهای جایگزین می کنند)  AVF ) Alternatively fueled vehicles   معمولا منظور خودروهای هیبرید ، الکتریک و هیدروژنی –سلول سوختی است .اما درخصوص سوختهای جایگزین بنزینی یا دیزلی چه فکر می کنید؟ نوعی از این سوختها LPG و نوع دیگر CNG و مدل دیگر بایودیزل است که بعنوان رقیب سوختهای هیدروژنی و هیبریدی قرارمی گیرند.حالا دراین مطلب نگاه می کنیم به این سوختهای جایگزین و نقاط مثبت و منفی آن را مختصرا مورد بررسی قرارمیدهیم.

1.سوخت LPG – liquefied petroleum gas یا همان گاز مایع

این مدل از گاز مایع مقدار کمی از دی اکسید کربن به نسبت بنزین تولید می کند .همچنین میزان اکسید نیتروژن آن 80 درصد کمتر از سوخت دیزل است .همچنین درکشورهای مختلف حتی مثلا انگلستان تعداد جایگاههای ال پی جی مناسب و فراوان است.نقاط مثبت این سوخت عوارض بسیار کم آن است ،همچنین آلایندگی بسیار کمی دارد و ایجاد جایگاههایی برای آن هزینه های بسیار بالایی ندارد.
نقاط منفی این سوخت آن است که تبدیل کردن آن بسیار گران است ، 

2.سوخت CNG -   compressed natural gas یا همان گاز طبیعی فشرده

درحالی که سوخت LPG ترکیبی از پروپان و بوتان بوده و ازپروسه تصفیه روغن حاصل می شود CNG نوعی از گاز متان است. در قاره اروپا نیز خودروهایی وجود دارند که ازاین تکنولوژی یعنی CNG سود می برند و برای مثال می توان از آئودی جی- ترون اسپورت بک نام برد.همچنین سئات Mii و سئات لئون از دیگر مدلهایی هستند که موتور سازگار با CNG دارند. به این نکته نیز می توان اشاره داشت که CNG مزیت آلایندگی به نسبت بنزین و دیزل دارد و از آنها پاک تر است و همانند LPG پروسه حمل و نقل و نگهداری سختی ندارد. برای مثال در کشور خودمان و در برزیل بدلیل نوع تولید کارخانجات پایگاههای سوخت CNG زیادی وجود دارد اما در اروپا بدلیل نوع سیاست خودروسازان خودروهای CNG سوز زیادی وجود ندارد.نقاط مثبت سی ان جی محبوب بودن آن در نقاط مختلف دنیا و آلایندگی کم آن است .نقاط منفی آن قدرت کم موتورهای خودروهای سی ان جی سوز است و کمبود پایگاههای عرضه آن درسراسردنیاست .

3 . بایوفیول - bio fuels

بایوفیل از منابع قابل احیاء زیستی حاصل می شود که می توان آنرا تخمیرنیز نام برد.
مثلا اگر قاره اروپا را مثال قرار دهیم در کشوری مثل انگلستان  5 درصد خودروها از سوخت بایواتانول سود برده و 7 درصد هم دیزلی هستند.
نقاط مثبت بایوفیول  الایندگی بسیار پایین آن است ، قابلییت تولید از منابع تجدید پذیر در سازمان دهی و شالوده آن وجود دارد .نقاط منفی بایوفیول سوخت E10  مناسب برای موتورهای قدیمی نیست همچنین درهوای سرد خودروهایی که از این سوخت سود می برند سخت استارت می خورند.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  AVF  ،  Alternatively fueled vehicles  ،  LPG  ،  liquefied petroleum gas  ،  CNG  ،  compressed natural gas  ،  bio fuels  ،  E10  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  سوخت جایگزین  ،  گاز  ،  بنزین  ،  گازوئیل  ،  اکسید نیتروژن  ،  گازمایع  ،  دیزل  ،  پمپ بنزین  ،  خودروی هیبریدی  ،  هیدروژن  ،  جایگاه سوخت  ،  سوخت  ،  اتانول

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات