داستان خرید یک دستگاه ماشین کار کرده دراروپا


چندی پیش قرارشد برای مدتی دریکی از کشورهای اروپایی باشیم.تصمیم گرفتیم اینباربدلیل بعد مصافت محل سکونت تا شهر و دور بودن نسبی نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس یا قطار...

داستان خرید یک دستگاه ماشین کار کرده دراروپا

نوشته :مسیح فرزانه
عکس : متین مدبرنیا
چاپ شده درمجله ماشین
چندی پیش قرارشد برای مدتی دریکی از کشورهای اروپایی باشیم.تصمیم گرفتیم اینباربدلیل بعد مصافت محل سکونت تا شهر و دور بودن نسبی نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس یا قطار اقدام به خرید یک خودرو کارکرده نموده و از طرفی از گواهینامه بین المللی و داخلی هم استفاده کنیم. چندی پیش با پرداخت حدود 70 هزارتومن بصورت حضوری در کمتر از یک ساعت گواهینامه خود را در یکی از شعبات کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ، بین المللی کردم و خاطرم جمعتر شد. البته از طریق یکی از دوستان نزدیک شنیده بودم که گواهینامه داخلی خودمان در ایران هم تا 6 ماه قابلییت استفاده و رانندگی در برخی شهرهای اروپا و کشورآلمان  را دارد و برای مدت بیشتر باید از گواهینامه بین المللی استفاده کرد.
به هرحال چون درخصوص مورد دوم ( مورد پذیرش بودن گواهینامه های وطنی در هنگام رانندگی دراروپا که فارسی نوشته شده رویش ) نتوانستم از منبع موثقی اطلاعاتی کسب کنم  و به همین دلیل برای اطمینان بیشتر ازگواهینامه بین المللی سود بردم.البته مدل رانندگی حداقل در اروپا این گونه است که تا شما مرتکب خلافی در رانندگی نشوید توسط پلیس متوقف نمی شوید و درصورتی که این اتفاق رخ دهد اول از همه مامور پلیس پس از اینکه خودش نزد شما آمد دلیل تخلف شما را کاملا برایتان توضیح می دهد. 
ازاین داستانها بگذریم و برسیم به داستان خرید ماشین کارکرده درکشورآلمان. چند روزی بود که این تصمیم جدی شده بود و به همین دلیل به ماشینهای داخل خیابان و انواع خانواده ها یا افرادی که داخلش سوار می شوند بیشتر توجه می کردم. در اروپا دو مدل ماشین خیلی طرفدار دارد، اشتباه نکنید منظورم شاسی بلند و کراس اوور نیست. برای جوانان و خانواده های 2 تا 3نفره ماشینهای هاچبک و برای خانواده های بیش از 3 نفر و آنهایی که بچه نوزاد و وسایل مختلفی برای حمل دارند خودروهای MPV مثل فولکس واگن شاران که درآلمان یکی از پرطرفدارترینها برای خانواده هاست و همچنین مدلهای استیشن ماشینهایی چون پاسات ، E و C کلاس و سری 3 ب ام و. در مورد خودروهای کار نیز ماشینهای پژو و داچیا و رنو و فولکس هم خیلی پرطرفداراست.
یک روز که از محل سکونت خارج شدیم به ماشینهای همسایه ها نگاه کردم و همین داستان را دیدم ، دو دستگاه خودروی هاچبک یکی هوندا جاز و دیگری ب ام و سری یک هاچبک ، همچنین دو دستگاه MPV  یعنی فولکس شاران و دیگری تویوتا ورسو که خانواده ای این ورسو را داشت یک خانم ژاپنی است.یکی دیگر از همسایه هم یک فورد ماستنگ 2012 دارد که باید بگویم ماستنگ و شورولت کامارو جز معدود خودروهای آمریکایی است که در عموم اروپا طرفدار زیادی دارد.ماان هم طبیعتا برایم یک هاچبک کوچولو از همه بهتر بود و فضای پارک کمی هم نیاز داشت. 
بودجه ای که برای خرید ماشین کنارگذاشته بودیم حدود 3 هزار یوروبود و ترجیحم خرید یک خودروی اتومات و بنزینی آلمانی ابتدا از برند مرسدس بنز و سپس فولکس واگن ( به هیچ وجه هم علاقه ای به خرید شاسی بلند درآن مقطع نداشتم. چون عملا به چنین خودرویی با این کاربرد نیازی نبود) بود. از آنجایی که دنبال خودرویی جمع و جور بودم در برند مرسدس بنز مد نظرم دو کلاس A و B بود و در فولکس واگن بدون هیچ شک و شهبه ای قهرمان هاچبکهای دنیا یعنی گلف که خیلی پرطرفدار و پرفروش است.اما خود مسئله فروش و افت قیمت و بیمه را هم مدنظر قرارداده بودم. جستجوی ماشروع شد وابتدا سایتها و برخی ژورنالها را گشتیم که خوب البته سایتها بروزتر بودند.به اضافه اینکه یکی از همسایه های چند خانه آنطرف تر یکی مینی کوپر کرم رنگ مدا 2010 هم برای فروش گذاشته بود و آگهی ا پشت شیشه اش نصب کرده بود که دراین مقطع خودروی مورد نیاز نبود.
چون محل سکونت در حومه مونیخ بود ترجیح دادم خودروهایی را جستجو کنم که یا در خود مونیخ باشند یا حدودا 40تا 80 کیلومتری حومه آن که درصورت پسند کردن وقتی برای بازدید خودرو اقدام کردیم نیازنباشد خیلی مصافت دوری رفته و زمان زیادی صرف کنیم .دو سایت مطرح در کشور آلمان برای اینکار وجود دارد با اسمهای mobile.de و autoscout24.de که خوبیشان این است برای 4 مدل وسیله نقلیه آگهی دارند ، ماشین سواری ، موتور ، اتوبوس و ماشین سنگین و داخلشان خبری از انواع و اقسام خبر خودرویی وویدئو در خصوص ماشین و...نیست و تخصصی کارخودشان را انجام می دهند.ای سایتها با شرکتهای بیمه خودرو هم ارتباط کاری دارند و می توان به آنجا نیز برای استعلام قیمت بیمه سری زد.
 به همین دلیل برای جلوگیری از اتلاف وقت ، در آپشنهای جستجودرسایت مواردی چون قیمت از کم به زیاد ، اتومات بودن ، کیلومتر کار کرد کمتر از 200 هزار تا، تصادف نداشتن ، مصافت درج آگهی تا من و...را فعال نموده . اینکه البته قیمتها از پایین به بالا یعنی از نزولی به صعودی باشد و اول از همه ارزان ترین ماشینها را به من نشان دهد.اگرچه عموما برند مورد علاقه ام بنز بوده اما هر آگهی که از گلف می دیدم سریع می رفتم و شرایط ماشین را می خواندم. با پولی که من داشتم فقط امکان گلف اطاق 4 ( همان نسل 4 ) بعضا با کارکردهای بالایی 200 هزار کیلومتر و برخی حداقل یک بارتصادف و نمونه های دیزلی یافت می شد.دلیل اصلی هم برای عدم خرید خودروی دیزلی این بود که این نوع ماشین بدلیل مصرف کمتر سوخت در 100 کیلومتر و قیمت سوخت دیزل برای افرادی مناسب است که خیلی از ماشین بویژه در مصارف دور استفاده می کنند.دیگر کم کم از گشتن دنبال گلف ترو تمیزانصراف دادم که با این بودجه یافت نمی شد، دلیل دیگری هم داشتم و این بود که این ماشین بدلیل جوان پسند بودنش در کشور آلمان بعنوان خودروی مناسب ماشین اولیها شناخته می شود ، یعنی آنهایی که تازه گواهینامه گرفته و می خواهند برای اولین بار پشت رل بنشینند ( تقریبا مثل پراید و تیبای وطنی ) ، به همین دلیل عموما موارد تصادف با این خودرو بالاست و بیمه گذارهای آلمانی برای پوششش سطح بیمه این ماشین در یک سال ارقام بالایی می گیرند که برای یک گلف 4 و 5 حدود 800 یورو( حدود 4 میلیون تومان)  در سال بود که برای بنز کلاس A چیزی جدود 350 یورو( نزدیک به یک میلیون چهارصد هزارتومان)  یعنی تقریبا یک سوم می شد. در جستجو بودم و چند مورد گلف و کلاس A بنز و حتی آئودی A2 و A3 دیدم ، دراین اثنا یکی از رفقای هم وطن که کارخرید و فروش ماشین می کند به من زنگ زد و گفت یک مورد A کلاس مغز پسته ای برایت پیدا کردم.ماشین کمی دورتر از ما بود برای همین در یک شنبه تعطیل تصمیم گرفتیم برای دیدنش مراجعه کنیم.
 ماشین در منطقه ابرسبرگ ebersberg و جالب اینکه درتملک یک خانم میان سال هم وطن بود.این A کلاس از تمامی مدلهایی که در اینترنت  طی این مدت پیدا کرده بودیم و از نزدیک  آنرا دیدیم خیلی تمیزترو سرحال تر بود. مدل ماشین دسامبر 2005 بود( و می شد آنرا مدل 2006 هم قلمداد کرد )  و حدود 148 هزار کیلومتر واقعی راه رفته. موتور A180  از نوع 4 سیلندر 1.8 لیتری ، با گیربکس اتوماتیک و مجهز به سانروف ،حسگر دنده عقب ، سیستم صوتی با پخش CD  ،ترمزهای دیسکی ، کروز کنترل ، آینه ها و شیشه های برقی ومواردی از این دست بود وقبل از فروش یک سری تعویض قطعات مصرفی مثل فیلترهای روغن و اطاق و هوا و بنزین و تعویض روغن و لنت و شمع و...رویش انجام شده بود که فاکتورهایش موجود بود.
دراروپا وقتی شما تعمیراتی از هردست روی ماشین انجام می دهید باید فاکتورش را ارائه دهید تا نشان داده شود چه هزینه هایی روی ماشین شده است.فاکتورها هم یا روی سربرگ خود همان تعمیرگاه و مرکز سرویس است یا شماره تماس و مهر آن مرکز رویش درج شده و می توان با فردی که کارهای ماشین را انجام داده هم گفتگو کرد.
 به بحث قیمت با هموطن محترممان رسیدیم و ایشان قیمت را 3200 یورو در نظر گرفته بود اما به هرحال با چک و چانه های معروف ما ایرانیها حدود 2900 یورو معامله را ختم به خیر کردیم که رضایت هر دو طرف حاصل شود و برای نگارنده رضایت فروشنده که بسیار مهمتر.
درخصوص نقل و انتقال خودرو حتما برایتان این سئوال پیش می آید که درکشورهای اروپایی به چه صورت است.قوانین کشور آلمان می گوید باید در زمانی که ماشین پسندیده شد یک قولنامه بین فروشنده و خریدار نوشته شود. به همین دلیل برگه های رسمی معامله در سوپرمارکتها هست که آنرا خریدیم و مشخصات پر و امضاء شد. به همین راحتی ...و هیچ خبری از آن پروسه زمان بری که بعضا درکشورمان وجود دارد و فروشنده و خریدار را مجبور می کند زمان بیشتری صرف کنند خبری نبود.مبلغ را به ایشان پرداخت کردم و ماشین را با پلاک ایشان به سمت مونیخ بردیم. دراین مرحله فروشنده خودرو باید دو کارانجام دهد، یکی اینکه به پلیس راهنمایی رانندگی و دیگر به بیمه گذارش اعلام کند که ماشین را فروخته و دیگر در تملکش نیست. 
راستی ماشین معاینه فنی هم داشت که درکشور آلمان که تاییده آنرا TUV "توف" اعلام می کند تقریبا شامل همان مورادی می شود که درکشورمان هست. مثل ترمزها و چراغها و تست آلایندکی و موارد تزینی ظاهری و..نکته دیگر اینکه ماشین های نو از زمان تولید تا 3 سال نیاز به معاینه ندارند، از 3 سال که بگذرد به بالا هر دو سال یکبار و تاکسی ها هم باید سالی یکبارمعیانه فنی بگیرند. برای معاینه فنی هم یا باید به مراکز اصلی و مرکزی آن رفت ویا اینکه مکانهایی از طریق پلیس راهنمایی رانندگی مشخص می شوند که هفته ای دو روز کار معاینه فنی در آنها صورت می گیرد ، البته نه از طرف تعمیرکاران یا متخصصین آن مرکز و این تعمیرگاها اجازه صدور آرم معاینه فنی ندارند ، بلکه کارشناسان رسمی معاینه فنی به این تعمیرگاهها اعزام و در ساعت مشخص ماشینها را چک می کنند.
به هر حال ما از روز تحویل ماشین یک هفته وقت داشتم برای تعویض پلاکش مراجعه نموده و پلاک مورد نظر خود را خریده و انتخاب کنیم،توجه کنید پلاک مورد نظر خود مالک که  بخش آبی رنگ سمت راست حرف D نقش بسته به معنای کشور آلمان یا همان Deutschland ، یک یا دو یا 3 حرف بعدی نشانه حرف هستند که مثلا حرف M یعنی شهر مونیخ ، پس از آن دو حرف دیگر می تواند استفاده شود که برای مثال MF  و 3 رقم بعدی می تواند یک عددی باشد که شما براحتی بخاطرتان می ماند و یا برایتان مهم است. شب به منزل که رسیدم پای اینترنت رفته و بصورت آنلاین شروع به جستجو برای پلاک مورد نظرم کردم و در فرم آنلاین نوشتم که می خواهم ترکیبی ازابتدای این اسامی و این شماره باشد. پلاک مورد نظر خوشبختانه موجود بود و برای خریدش 30 یورو بصورت آنلایم هزینه پرداخت شد ، حدود 10 یوروهزینه رجسیتر شدن ( ثبت نام )  و دو یورو هم برای رزرو نمودن این پلاک برای اینکه فرد دیگری آنرا انتخاب نکند.
طبق قوانین ذکر شد پنج روز بعد پلاک آماده می شد و برای نصب و تحویل آن صبح به مرکز تحویل پلاک مراجعه نموده و آنجا هم برخی کارها اداری حدود 100 یورو هزینه داشت و پلاک را نصب کردم و راهی محل سکونت شدیم و درمجموعه این پروسه حدود 140 یورو هزینه شد که اگر تبدیل کنید می شود حدود 500 تا 600 هزار تومن ( لطف کنید مقایسه کنید با کشور خودمان اگر قرار باشد یک بنز A کلاس مدل 2006 بخرید باید چند میلیون هزینه متفرقه به غیر از قیمت خود ماشین بدهید و چه مدتی زمان صرف کنید و دقیقا 600 هزارتومن هزینه خرید و طی کردن مراحل اداری چه ماشینی است ) در خصوص بیمه هم بگویم که برای بیمه A کلاس حدود 340 یورو هزینه شده بود و قانون کشورآلمان می گوید در دلش دو بیمه بدنه و شخص ثالث را دارد. در مجموع خرید ماشین 2900 یورو ، 380 یورو پول بیمه و 140 یورو پول موارد اداری و نقل و انقالها و پلاک ... که در مجموع می شود 3420 یورو. درکل به این نتیجه رسیدم خرید خودرو در کشوری مثل آلمان بسیار راحت است و دست کمش با حدود 200 تا 300 یورو یک فورد یا سیتروئن دهه 90 می توان خرید. اما انتخاب ماشین کار دشواری است ، چون بسیار تنوع ماشین دست دوم و شرایط و کارکرد و...خیلی زیاد است.پروسه ثبت ماشین بسیار ساده و زمان برترین کارش آماده شدن پلاک ( 5 روز ) و نصب آن ( حدود 3 تا 4 ساعت ) است.در کل فکر می کنم برای خرید ماشین دست دوم در هرکجای گیتی میزان کارکرد ، شرایط بدنه ، میزان افت قیمت که به نسبت مدلش متفاوت است و شرایط قیمت بیمه آن بررسی نمود که جزو فاکتورهای مهمی دراین زمینه شمرده می شوند.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مچله ماشین  ،  خرید حودرو  ،  پلاک خودرو  ،  کراس اوور  ،  بنز  ،  مرسدس  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  rent car  ،  car sales  ،  cross over

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات