بهترین راه برای فرار از ترافیک چیست؟


ترافیک ، این واژه برای خیلیها آشنا است و خوب عموما همه دوست دارند ازآن فرار کنند.هیچ کس حوصیه ترافیک را ندارد، همه دران خسته و کلافه می شوند و سعی می کنند با گوش دادن با انواع اخبارهای ترافیکی...

بهترین راه برای فرار از ترافیک چیست؟

نوشته : مسیح فرزانه 
چاپ شده درمجله ماشین
ترافیک ، این واژه برای خیلیها آشنا است و خوب عموما همه دوست دارند ازآن فرار کنند.هیچ کس حوصیه ترافیک را ندارد، همه دران خسته و کلافه می شوند و سعی می کنند با گوش دادن با انواع اخبارهای ترافیکی و استفاده از انواع نرم افزارهای رهیاب ماهواره ای روی خودرو یا تلفن همراه هوشمندشان یک راهی برای سریعتر و راحت تررسیدن به مقصدش پیدا کنند.اما ازهمه اینها بگذریم چند درصد جامعه ما فرهنگ ترافیکی دارند؟ فرهنگ رانندگی چه؟ اصلا معنای فرهنگی ترافیکی چیست و برای آنکه از این هنجاربرای افزایش نظم و آرامش کمک و یاری بطلبیم باید چه کنیم؟ در دنیا این یک مسئله فراگیر است و شاید جالب باشد بدانید بیشترین و طویلترین ترافیکهای دنیا که در تاریخ ثبت شده اند در کدام کشور و با چه شرایطی بودند؟

1.در سال 1980 و زمانی بود که پاریسی ها در حال بازگشت از تعطیلات زمستانی بودند یک ترافیک به طول بیش از 270 کیلومتر بین  " لیون " تا " پاریس " ایجاد شد.

2.در سال 1990 در آلمان چند ماه پس از فروریختن دیوار برلین بود که 18 میلیون ماشین  برای سفراز مرز آلمان شرقی به غربی و دیدن بستگان و نزدیکان و...درگیر ترافیکی عجیب شدند.

3.در سال 2010 در بزرگراه جی 110 چین بود که کارگران راه سازی بدلیل نیمه کار گذاشتن پروژه 12 روزه بزرگراه سبب ایجاد ترافیکی به طول حدود 100 کیلومتر شدند.
در ادامه در این مطلب به چند راه کلیدی و ساده که حتما جلوی چشم خیلی از ما روزانه وجود دارد اما به آن توجه نمی کنیم اشاره می کنیم که حتما رعایت کردنش به شما کمک شایانی می کند:

انتخاب چند مسیر مشخص

وقتی از مبدا ( محل حرکت ) به سمت مقصد می خواهید حرکت کنید تنها یک راه همیشگی را انتخب نکنید ، چند مسیرجایگزین اعم از بزرگراه و اتوبان و خیابان فرعی و کوچه پس کوچه را هم در نظر بیگیرید.مخصوا اگر در روزهای نزدیک به آخر هفته یا تعطیلات هستید. در کلان شهر تهران وو بسیار کلان شهرهای دیگر به غیر از ترافیک معمولی طول هفته عموما روز چهارشنبه نیز به پرترافیک ترین زمان هفته مبدل شده.

مقصدتان را چند بار چک کنید

پیش از حرکت مقصدتان را چندین بار چک کرده و راههای اطراف آن و خیابانهای فرعی و اصلی آنرا چک کنید که چه میزان ترافیک دارد.حتی این مقصد درساعات مختلف روزشرایط ترافیکی مختلفی دارند و بهترین زمان که کمترین میزان شلوغی جهت مراجعت به آنجا را دارد برگزینید.

استفاده از نرم افزارهای راه یاب

این روزها استفاده از انواع نقشه های مسیریاب یا جهت یابهای ماهواره ای ( نویگیشن ) روی خودرو یا تلفن همراه هوشمند رایج شده. یکی از نرم افزارها را برگزینید که قابلییت دریافت مسیرهای پرترافیک و کم ترافیک را بصورت لحظه ای از ماهواره داراست و با انتخاب مقصد و کوتاه ترین و خلوت ترین راهی که این نرم افزار به شما میگوید به آن اطمینان کرده و طی طریق کنید.

در ساعات شلوغ حرکت نکنید

معمولا عصرهای روزهای تعطیل حجم ترافیک بالاست .این اتفاق در مسیرهای معمولی هم رخ می دهد چه برسد به مسیرهای کلیدی و اصلی شهر.اگر مجبور به رسیدن درسرساعت مشخصی به مقصد خاصی نیستید ساعات اوج و پیک ترافیک عصرها و صبحها را از ساعت حرکتتان حذف کنید که عموما بین 5 تا 8 شب و 7 تا 10 صبح است.

ماشین کوچکتر و وسایل نقلیه عمومی

بهترین ومنطقی ترین کاراستفاده از مترو ، اتوبوس و سواریهای تاکسی و از همه بهتر دوچرخه است که امیدوارم روزی فرهنگ در کشورمان جا بیافتد و برخی از هموطنان افرادی را که با لباس کار سر صبح یا وسط روز در حالت رکاب زدن هستند به دید سوژه که سبب انبساط خاطر می شود نگاه نکنند! البته خیلی اوقات دیده ام افرادی از اسکیت و جدیدا برخی از انواع سگ وی segway و اسکوترهای برقی هم استفاده می کنند. موتور سیکلت هم علاج کار است در صورتی که به قوانین احترام گذاشته ، از کلاه ایمنی استفاده کند ، از پیاده رو و آسمان و زمین حرکت نکند ، چراغ قرمز رد نکند و...!اما واقعا با فرهنگ استفاده از خودروی تک سرنشین چه باید کرد؟ یکی از دوستان خیلی طلبکارانه در پاسخ این سئوال من گفت خوب صبح همه خانواده را سوار ماشینم می کنم و به سرکار می برم که ماشینم تک سرنشین نباشد!این نوعی فرار رو به جلو و جواب غیر منطقی بود.مثلا به نظر میاد میانگین طول خودروهایی که درکشور تردد می کنند بین 4 تا 4.5 متر است و اگر از خودروهای کوچکتر بین 2.5 تا 3 متر استفاده شود از میزان ترافیک کاسته می شود.حتی اگر واقعا می بینید مراجعه شما به مکانی لزومی ندارد از انواع پیکهای موتوری برای رساندن وسیله یا بسته خود سود ببرید.

تغییر مسیر

درحین ترافیک در بزرگراه یا مسیرهای شهری به محظ ترافیک و یا کند شدن حرکت در خطی که هستید دائما تغییر مسیر ندهید. تغییر لاین یعنی پیچیدن شما جلوی خودروی کناری و به همین نسبت سایر خودروها مجبور به تغییر جهت می شوند و همین مسئله سبب بروز ترافیک بیشتر برهم خوردن نظم ترافیکی و کلافه و عصبی شدن بیشتر سایررانندگان می گردد. در نهایت پیشنهاد می کنم در ترافیک بوق نزنید و زمانی که شیشه خودروتان پایین است از صدای بالای موزیک استفاده نکنید و مجموع این اعمال است که نشان می دهد مردم یک جامعه چه میزان فرهنگ ترافیکی و رانندگی دارند..وبه نظرشما نمره ما ایرانیها خیلی صادقانه چند است ...؟! خودمان بهترین قاضی هستیم...!

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  ترافیک  ،  بزرگراه  ،  خیابان  ،  مسیر  ،  اتوبان  ،  اسکوتر  ،  طرح ترافیک  ،  جهت یاب  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  traffic jams  ،  traffic  ،  freeway  ،  highway  ،  street  ،  alley

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات