بهترین راههای محافظت از شیشه خودرو


شاید برای شما هم پیش آمده باشد که درجاده یا خیابان درحال حرکت بودید و یک تکه قلوه سنگ یا شی فلزی از روی آسفالت بلند شده و به شیشه ماشین خودرو و شیشه شما خال یا ترک بردارد.این مشئله می تواند

بهترین راههای محافظت از شیشه خودرو

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که درجاده یا خیابان درحال حرکت بودید و یک تکه قلوه سنگ یا شی فلزی از روی آسفالت بلند شده و به شیشه ماشین خودرو و شیشه شما خال یا ترک بردارد.این مشئله می تواند اگر درهمان مرحله اول جلویش گرفته و ترمیم شود  اصلا کار شما را به تعویض شیشه و پرداخت هزینه های بیشتر مجبورنکند.دراین میان در خودروهای جدید عموما شیشه جلو ماشین دو لایه است و بین آن هادی های الکتریکی برای آنتن ماشین ، حسگر باران و نور و یا سیستم ضد بخار وجود داشته باشد.دراین میان بخشی از همه شیشه ها ی خودرو که 30 درصدش را شامل می شود مربوط به ایمنی آنهاست که عموما درتصادفاتی که خودرو از جلو می کند یا سبب واژگونی می شود این بخش شیشه بسیار می تواند مصبرثمرو مفید واقع شود.کاربرددیگر شیشه کاستن از مصرف سوخت ماشین و البته کم کردن صدای باد ورودی به اطاق است که هردومقوله مربوط به داستان آیرودینامیک می شود.همانطور که گفتیم شیشه همه ماشینها دولایه دارند که یک لایه داخلی vinyl شفاف آنرا پوشانده.بخش دیگری از لایه از polyvinyl که نوعی پلی اورتان است ساخته شده که هم مقاوم است ، هم شفافیت نوری دارد و با بسیار سطوح قابلییت انطباق دارد.درحقیقت لایه لمینیتی که داخل شیشه ماشین قرار گرفته وظیفه اصلی اش نگه داشتن این لایه به هم در زمان برخورد یک شی و ایجاد فشار یا استرس بروی شیشه است که درنهایت سبب می شود شیشه همچنان استحکام خودرا حفظ کرده و خورد یا تکه تکه نشود. سقفهای پانورامیک ماشینها نیز با همین سیستم و از همین لمینیت ساخته می شوند.
از طرفی وقتی یک شیشه کثیف باشد ، تیغه های برف پاکنها به خوبی کار نکنند و یا شیشه قبلا شکسته و بخشهایی از آن صدمه دیده باشد طبیعتا دید راننده و سرنیشنان کم می شود ، این مسئله از واکنش و عکسل العمل راننده طبیعتا کم می کند و می تواند بدلیل کاهش دید خودش سبب بروز حادثه شود که درهردومورد باید تیغه تعویض یا تمیز ، از مایع های شیشه شور استفاده شده و شیشه فورا باید تعویض شود. ( ترمیم شیشه ماشین ازسوی کارشناسان اصلا توصیه نمی شود )

•چه اتفاقی می افتد؟

آمارها نشان می دهد دلیل اصلی خورد یا صدمه دیدن شیشه یک ماشین برخورد یک شیئ سفت و سخت و نهایتا آسیب زدن به یکی از لایه های شیشه است.سپس ازهمان لایه و بخشی که شیشه ترک برداشته هوا وارد شیشه شده و سب شکست یا انکسار نور درشیشه می شود.این مسئله نه تنها راننده را گیج می کند ( چون نمی تواند تصاویر را با شفافیت تمام ببیند) سبب ضعیف شدن ساختمان کلی شیشه و تغییر کردن دمای استاندارد شیشه می شود که البته درچنین مواردی ترمیم شیشه برای مسائل ایمنی پیشنهاد نشده و شیشه کاملا باید عوض شود.

•شیشه چه مدلهای ترک بر می دارد

مسئله این بوده که برخورد یک تکه سنگ یا جسم سخت و فلزی سبب ایجاد یک دایره با قطر 9 تا 25 میلی متری و سپس یک حفره داخل شیشه می شود که این حفره معمولا جای برخورد جسم سفت است.
 نوع دیگری از این ضربه باعث ایجاد شکلی مثل نصف قرص ماه می شود که برعکس نمونه قبلی شبیه یک دایره نبوده و قطر آن بیش از 12 میلی متر نمی شود.
مدل دیگری  از این برخورد و  صدمات مثل یک تشتک نوشابه گرد بوده وهمانند قله یک آتش فشان شیشه دهانه باز کرده و معمولا لایه داخلی بخش صدمه دیده ( یعنی کناره داخلی دایره ) عموما باعث ایجاد شکاف درسطح شیشه و انتشاربیشترش می شود.
نوع دیگری از این صدمه ها ستاره ای است  که شامل بیش از یک ترک شدید و عمیق می شود و دربرخی از این مواردطول این ترکها می تواند تا 7 میلی متر و بیشتر افزایش یابد و دقیقا مثل یک مخروطی می شود که از کناره آنها چند ترک به اطراف پخش شده اند. نوعی ترک درشیشه نیز وجوددارد که شامل ترکیب همه این موارد با هم می شود.

•حرکت بعدی چیست؟

کارشناسان شیشه خودروها می گویند همه صدمه دیدگی ها قابلییت ترمیم ندارند، این مسئله به شدت ضربه اندازه و عمق آن  و محل برخورد ضربه بستگی دارد.از دید کارشناسان اگر محل برخورد روبروی فرمان و به سمت راننده باشد یا در فاصله 110 میلی متری خط وسطی شیشه باشد جزو بخشهای استراتژیک شیشه شمرده شده و درچنین صورتی برای مسائل ایمنی حتما باشد شیشه تعویض شود و دراینجا دیگر عمق و اندازه شکاف و ترک هیچ تاثیری ندارد. حال شاید بپرسید کدام بخشهای شیشه جلو و درچه شرایطی می توانند ترمیم شوند که شامل :

•عمق ترک بیش از 150 میلی متر نبوده ، به سمت لایه بیرونی یا حاشیه های بیرونی شیشه کشیده و پخش نشده باشد.
•قطر لپ پریدگیهای شیشه درچنین مواردی اگر بیش از 25 میلی متر نباشد شیشه قابل ترمیم است.
•دربرخوردهایی که قطر حفره ایجاد شده کمتر از 5 میلی متر باشد

برای ترمیم این حفره ها عموما قبل از استفاده از وکیوم سطح شیشه تمیز می شود، سپس یک رزین مایع به داخل حفره لمینیت تزریق می شود و پس از آن روی محل پولیش می شود.اما اگر غیر از همه داستانهای بالا بود باید حتما شیشه تعویض شود ، انهم با نمونه نودراروپا این کدهای ایمنی شیشه بصورت 92/22/EEC شناخته می شوند. درهرحال پیش از حرکت با خودرو به این چند مورد آیتم ایمنی درخصوص شیشه خودروتان هم توجه کنید لطفا:

•برای پاک کردن شیشه ماشین به بهترین شکل معمولا از آب صابون استفاده کنید یا اسپری های شیشه شور که درخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
•قبل از حرکت با ماشین تیغه های برف پاکن را نگاه کنید که هم تمیز باشند و چیزی به آنها نچسبیده باشد و هم اینکه مستهلک نشده و لبه پلاستیکی آن برنگشته یا پاره نشده باشد.
•به محض دیدن هر ترک کوچکی درشیشه ماشین ، بویژه شیشه جلو فورا به در کوتاهترین زمان یه یک متخصص تعویض شیشه مراجعه کنید.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  ترمیم شیشه ماشین  ،  شیشه ماشین  ،  تعویض شیشه ماشین  ،  برف پاک کن  ،  پانورامیک  ،  شیشه ترک یرداشته  ،  استاندارد  ،  نوشابه  ،  ترمیم شیشه  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  glass  ،  windshield  ،  headlight  ،  EEC

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات