چگونه یک مسابقه F1 برگزارمی شود؟


آن جذابیت و نظم مثال زدنی که شما در مسابقات F1 روی گیرنده های تلویزیون خودتان می بیند مرهون تلاش تیمهای فنی FIA ، F1 و البته تیمهای شرکت کننده است.از کنترل سوخت های

چگونه یک مسابقه F1 برگزارمی شود؟

گردآوری و نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
آن جذابیت و نظم مثال زدنی که شما در مسابقات F1 روی گیرنده های تلویزیون خودتان می بیند مرهون تلاش تیمهای فنی FIA ، F1 و البته تیمهای شرکت کننده است.از کنترل سوخت های shell v-power با 50 ترکیب گرفته تا حتی ID کارتهایی که گردن افراد تیمهاست... .وحالا بصورت خیلی عامیانه دراین مطلب به شما خواهیم گفت که دقیقا چه اتفاقاتی در یک گرندپری از صفرتا صدش می افتد.

1.
یکی از نکات مهم دربرگزاری یک گرند پری مهیا بودن هوای خوب است و براحتی یک هوای بد می توان آنرا کنسل کند.برای همین حتی درطول مسابقه و در pit lane ها اعضاء فنی تیمها روی نمایشگر جلوی خودشان وضعیت هواراهم دیده و با هم گه گداری هم پج پچ می کنند.البته کنترل اصلی با تیم فنی FIA است که درداخل اطاقک فرمان با مجموعه ای از مانیتورها هم وجب به وجب پیست را کنترل کرده هم ثانیه به ثانیه شرایط هوارا.

2.
یکی دیگر از این بخشها که به فرانسوی به آن parc feme می گویند مکان پارک ماشینهای F1 است.رفت و آمد دراین مکان کاملا محدود شده است و هرکسی نمی تواند ورود و خروج کند حتی متخصصین فنی تیمها!درمحل پارک فقط دو دست آدم می توانند بروند و بیایند! یکی مسئولین FIA و دیگر قائم مقام تیمهای F1 ! البته این افراد هم باید از سوی FIA رسما دعوت شده و فقط می توانست نظاره گرباشند و بس!تیم فنی نیز می تواند از طریق یک نمایشگر که به دوربینی که مجهز به لنزچشم ماهی ( که تصاویر را مقعرنشان می دهد) شرایط گاراژ تمامی تیمها را که 19 تا هستند را کنارهم ببیند.درحقیقت تیم و کارشناسان فنی FIA مو به مو رفتار راننده ها و کارشناسانشان و رفت و آمد داخل گاراژها را کنترل می کنند.البته مکانهای محدود شده زیادی در یک مسابقه F1 وجود داشته تا یک خودرو تمامی چکهای فنی اش را گذرانده و سپس راهی مسابقه شود.

3.
گاراژ FIA درانتهای " پیت لین " قرار داردومی توان به آن گاراژ فرماندهی FIA را گفت که کارهایی همچون  از وزن کردن رانندگان و ماشنیها گرفته تا کنترل و آنالیز سوخت درلابراتوارش در آنجا و با حضور 11 کارشناس FIA انجام می گیرد که قریب به اتفاقشان قبلا از مکانیکهای حرفه ای F1 بودند و اکثریتشان هم بریتانیایی هستند که به یک نوعی نفوذ انگلیسها در F1 را نشان می دهد.نکته جالب تر درخصوص این کارشناسان و کلا تیم FIA آن بوده که از هر مسابقه به مسابقه بعدی حدود 14 تن لوازم را حمل می کنند!

4.
این مرد میان سال " چارلی وایتینگ " مدیر مسابقه است که در هر ریس به قول معروف اوتس که ماشه مسابقه را می چکاند!او دراطاقکی که به پیست اشراف داشته در بالای سر ماشینها نشیته و آن چراغهای معروف استارت را از قرمز به سبز برده تا 800 اسب و دروموتورهای 18 هزارتایی غوغا راه بیاندازد.

5.
ازچارلی وایتینگ که صحبت کردیم باید بگویم او مکانیک اولین خودروی " گوردن موری " راننده تیم "برابهام " در سال 78 بود و درجقیقت یک آچار بدست و تکنسین حرفه ای است و از سال 97 مدیرمسابقات F1 است. از چارلی وایتینگ بعنوان یکی از آرشیتکتهای کلیدی  و تکنسینهای خبره F1 و همچنین به نوعی فرهنگ واژه ( دیکشنری ) این مسابقات در سراسردنیا یاد می شد.

6.
امروزه آنالیز داده های F1 با وجود نرم افزارهای موجود کارآسانی به نسبت گذشته شده است .
دراین تصویر بازهم مرد کلیدی F1 یعنی " چارلی وایتینگ " را دردفترکارش می بینیم.این دفتر درطبقه چهارم ساختمان FIA بوده و درکنار او معمولا  " هربی بلش Herbie Blash " بازرس FIA دیده می شود.

7.
ایمنی همیشه برای بردمدیریتی FIA و بویژه " ژان تاد " در راس آن ، جزو اولین فاکتور جای می گیرد و به همین منظور نماینده پزشکی FIA یعنی " ژان چارلز پیت  Jean-Charles Piette "که در ریس کنترل می نشیند ( در تصویر عکس او هست ) براین عملکرد نظارت دارد.بخش پزشکی FIA در کل شامل 6 خودروی مداخله کننده درحادثه و 8 آمبولانش ( تعداد آنها بستگی به طول پیست هم دارد ) ، یه مرکز و یونیت فوق العاده پیشرفته پزشکی با 100 متخصص و نیروی ماهر است.وی حتی درطول 7 ماه بصورت دائم به پیستهای مختلف F1  سفرکرده و از امکانات آنها بازدید و آنها را از محدودیتهای و تغییرات جدید FIA آگاه می سازد.

8.
شاید این بدترین بخش از سناریوی F1 باشد!تکنولوژی جدید بکارگرفته شده از سوی FIA برای روشن شدن جزئیات و دلایل سوانح درپیست.این سیستم مجهز به یک GPS بوده  که زمانی که راننده از پیست خارج می شود اقدام به شناسایی وی نموده ، سپس به مرکز کنترل اطلاع داده و سپس شروع به جمع آوری اطلاعات از طریق سیستم دوربینهای اطراف پیست و دروبینهای درحال حرکت FOM ( دوربینهای مدیریتی F1 ) می نمایند.سپس درحدود 20 ثانیه پکیجی از این تصاویر جمع آوری و دراخیتار " چارلی وایتینگ " و تیمش برای بررسی موضوع از زوایای مختلف قرار می گیرد.درادامه آنها به ناظر مسابقات گزارش داده و اگر ناظر تصمیم بگیرد که نیازبه اطلاع بیشتر است برای روشن شدن موضوع شروع به پیگیری می کند.دراین خصوص " گری کان ای " مدیر ناظرین مسابقات می گوید که بهترین مسابقه برای ما آن رقابتی است که هیچ کاری انجام ندهیم! یعنی هیچ راننده ای از ما پنالتی یا امتیاز منفی نگرفته  جریمه نشود!

9.
یکی دیگر از بخشهای بسیار مهم مسابقات فرمولا 1 ، دستگاههای ارتباطاتی است.به هیمن دلیل شرکت Riedel برای هر مسابقه از 13 مهندس خبره برای نصب و راه اندازی شبکه رادیوی دیجیتالی با 1 هزار کانال برای ایجاد ارتباط بین FIA ، FOM ، رانندگان ، کارشناسان و مدیران تیمها و ...استفاده می کند.

10 و 11و 12 و 13
" جو بائور" یکی دیگر از نمایندگان FIA در مسابقات است .درحقیقت کار این آلمانی و تیم منخصصین تحت هدایت او این بوده که از سال 1997 تاکنون تمامی تخلاف فنی صورت گرفته توسطه تیمها و رانندگان در مسابقات از طریق او شناسایی و گزارش شده است.خود او می گوید در طول مسابقه کارشناسان ما درگاراژ و پیت لین هر 11 تیم حضورداشته و سرکشی می کنند تا نخطی از قوانین FIA صورت نگیرد.البته باید اعتراف کنم که این قوانین ترکیبی هستند و حتی غیرمممکن است که خود من همه آنها را با خودم همراه داشته باشم!درمسابقات F1 فشار خیلی زیادی وجود دارد و وقتی من شروع به نوشتن یک گزارش برای ارسالش به ناظر می شوم باید 100 جوانبت و موارد اطراف را بررسی کرده باشم.زیرا اگرکلمه ای به گونه نوشته شود که معنای دیگری بدهد وکلاس آنها دست بکار شده و مو را از ماست بیرون می کشند و مشکل ساز می شود و مثلا این موضوع یکباردرسال 1999 با فراری اتفاق افتاد.درمورد تخطی ازقانون هم باید بگویم یکبار درسال 2005 یکی ازافراد تیم من " کریس دی گروت " آنقدر باک سوخت ماشین تیم BAR-Honda را لب به لب پربنزین کرد و این مسئله باعث می شد که ماشین آنها بتواند مصافت بیشتری طی کند به همین دلیل حتی دیدن چنین مسائل کوچکی با وجود تمامی فشارها قابل اغماض نیز!به همین دلیل همه باید بدقت کارکنند.من سالهاست در F1 هستم.دراینجا باید 100 حواستان باشد درغیر اینصورت ما مجبورمی شویم پنالتی بدهیم و این شامل همه تیم می شود...همه!

14.
حتما درمسابقات سالهاست چشمتان به خودروهای مرسدس AMG بعنوان مارشال یا Safety Car می خورد و این هم چهره " برند مای لندر" یکی از رانندگان SLS AMG Safety Car است.درکنار او همچنین " تام کرستنسن" قهرمان 8 دوره مسابقان لمنز هم می نشیند.

برچسب ها برچسب ها:  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  shell v-power  ،  parc feme  ،  pit stop  ،  paddock  ،  FIA  ،  F1  ،  Formula one  ،  Formula 1  ،  FOM  ،  CVC  ،  Herbie Blash  ،  Jean-Charles Piette  ،  Riedel  ،  wiliams  ،  redbull  ،  renault  ،  mercedes  ،  bmw  ،  ferrari  ،  haas  ،  AMG  ،  SLS AMG  ،  safety car  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  فرمول وان  ،  فرمول 1  ،  فرمول یک  ،  فدراسیون جهانی اتومبیلرانی  ،  فیا  ،  تیمهای فرمول یک  ،  مرسدس ای ام جی  ،  پتروناس  ،  هاس  ،  ردبول ریسینگ  ،  آلفارومئو  ،  ریسینگ پوینت  ،  فراری  ،  ویلیامز  ،  مکلارن

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات