باحال ترین پشت امپرهای ماشین


وقتی راننده پشت فرمان می نشیند عموما بخشی که درجلوی چشمانش است نمایشگرهای پشت فرمان و البته خود فرمان است و هرچقدر این قسمتها طراحی زیباتری داشته باشد

باحال ترین پشت امپرهای ماشین

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

وقتی راننده پشت فرمان می نشیند عموما بخشی که درجلوی چشمانش است نمایشگرهای پشت فرمان و البته خود فرمان است و هرچقدر این قسمتها طراحی زیباتری داشته باشد می تواند جذابیت بیشتری برای راننده درهنگام پشت رل نشستن ایجاد نماید.در این مطلب نیز به معرفی جذاب ترین و شاید بهتر است بگوییم باحال ترین نمایشگرهای پشت فرمان یا همان پشت امپرهایی می پردازیم که بروی برخی خودروهای خاص خودشان نوآورانه عمل کرده اند.

•سیتروئن CX
این مدل از سیتروئن فرانسوی بعنوان جایگزین DS معرفی شد و نمایشگرهای پشت فرمان آن کپسولی شکل بودند .این نمایشگر کپسولی حالت چرخشی داشت و مربوط به بخشهایی چون سرعت و دور موتور می شد .همچنین نمایشگرهای متعدد و ریزی نیز پشت فرمان قرار داشت که با هروضعیت فنی و موتوری روشن می شوند.در مدلهای فیس لیفت شده نیز این نمایشگرها شکلی شبیه به قطب نما داشتند.

•لامبورگینی رونتون
اگر قرار بود برتن لامبورگینی مورسیه لاگو لباس جنگنده اف 22 برتن کنند نتیجه کار تولد لامبورگینی رونتون می شود که نمایشگرهای پشت فرمان آن بصورت یک  ال سی دی و کابین ان شما را به یاد هواپیمای نظامی و یا جنگنده می اندازد.در حقیقت سبک نشانگرهای پشت فرمان لامبورگینی رونتون در زمان خود بسیار نواورانه و فراتر از زمان خودش بود.•آستن مارتین لاگوندا
در اوایل دهه 70 میلادی بود که آستون مارتین بدنبال فروش بیشتر و ثبات دربازارافتاد.برای همین بروی لاگوندا و برای بخش نشانگرهای پشت فرمانش برای اولین بار از یک ال سی دی سود برد که درنوع خودش بسیار جذاب و جالب بود. این ال سی دی مستطیل شکل و بسیار بزرگ بود ودور شمار موتور و سرعت سنج و میزان بنزین و.... شرایط کلی فنی موتور را نشان می داد.

•فیات 500
نمایشگر فیات 500 نیز در نوع خودش جالب بود و متشکل از یک قاب دایره شکل می شد که داخلش دور شمار موتور را با عقربه ای دیجیتال نشان می داد و در وسط نمایشگر سرعت به دیجیتال میزان سرعت خودرو را نمایش می دهد.در سمت راست این نمایشگر دوار میزان بنزین توسط یک عقربه دیجیتال مشخص می گردد و در وسط نیز در بخش پایینی نمایشگر سرعت ، کامپیوتر سفری قراردارد.شرکت فیات در مدلهای 2016 از مدل 500 این نمایشگر را نیز تغییر داده است .

•آئودی
نمایشگر مجازی آئودی یکی دیگر از آن نمایشگرهای جذاب پشت فرمان است که در لیست ما جای دارد.البته رنجروور گوی سبقت از آئودی را در نمایشگر مجازی ربوده و یک نمایشگر کاملا دیجیتال عرضه کرده ولی نمایشگر آئودی  از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.از طرفی در مدل آئودی تی تی 2014 بود که این نمایشگر عرضه شد.این نمایشگر دارای یک صفحه یک تکه می شود که نقشه سیستم جهت یاب ماهواره ای درآن نمایش داده می شود و در سمت چپ و راستش هم میزان سرعت و دور موتور بصورت نمایشگر دیجیتال دایره ای شکل قراردارد.البته میزان بنزین موجود در باک سوخت ودمای رادیاتوربصورت انالوگ نمایش داده می شوند.

•لکسس LFA
نمایشگر این سوپراسپورت 10 سیلندر به نوعی موتوردار وترکیب دو نشانگر دیجیتال و آنالوگ است که مثلا ادوات دور شما موتور طرحی آنالوگ داشته و شامل یک نشانگر می شود که دروسط آن بصورت دیجیتال بخشهایی چون کامپیوتر سفری ، میزان سرعت ، حالت دنده و...بصورت دیجیتال نمایش داده شده و این نمایشگر در شرایط متفاوت جای خود را با نمایشگر کناری بصورت دیجیتال عوض می کند.

•تسلا مدل 3
اونچه که در مورد تسلا وجود داره این است که هیچ چیز در این ماشین معمولی و طبیعی نیست و همه چیز عجیب و غریب است.از جمله نمایشگر آن که یک مانیتور بزرگ بوده و از نقشه گرفته تا آپشنهای سیستم صوتی و شرایط فنی موتور و....کلیه موارد مربوط به خودرو روی آن نقش می بندد و یکی از 9 نمایشگر عجیب ما بوده است.

•تی وی آر cerbera 
کربرا که خودروی دهه90 و سوپرکوپه شرکت TVR انگلستان محسوب می شود از دیگر نامزدین این لیست است که بخشی از نمایشگرهای آن همانند یک ساعت دوار روی فرمان قرار گرفته ، مثلا نشانگر میزان بنزین و...البته این نمایشگر گرد زمانی قابل روئیت است که خودرو در حال حرکت مستقیم بوده و با چرخش فرمان جهتش به هم ریخته و قابل خواندن نیست.

•بوگاتی ویرون
نمایشگرهای پشت فرمان بوگاتی ویرون نیز در نوع خود جذاب است و یکی از آنها سرعت و دیگری اسب بخار 1001 تایی آنرا نشان می دهد. این نمایشگر دوار بوده و شکل بزرگی دارد و از میان پایه های فرمان قابل روئییت است و یکی از 9 نمایشگر جالبی بود که در لیست نامزدین ما قرارگرفت.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  پشت آمپر  ،  فرمان  ،  بنزین  ،  بوگاتی ویرون  ،  لکسس  ،  آستن مارتین  ،  تسلا  ،  آئودی  ،  فیات  ،  لامبورگینی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  fiat  ،  lexus  ،  bugatti  ،  lamborghini  ،  aston martin  ،  citroen

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات