حرفه ای شدن در بازارکلاسیکهای مرسدس بنز


ضرب المثلی هست بین کلاسیک بازان داخلی که می گویند بازسازی مرسدس بنز ، عمرنوح می خواهد و گنج قارون !

حرفه ای شدن در بازارکلاسیکهای مرسدس بنز

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

ضرب المثلی هست بین کلاسیک بازان داخلی که می گویند بازسازی مرسدس بنز ، عمرنوح می خواهد و گنج قارون ! این یعنی بازسازی این ماشین به نسبت سایرین هزینه بربوده و زمان زیادی را می طلبد! البته اگر بخواهید خودرویی خاص را احیاء کنید و اگرنه درهمین بازار هم هستند افرادی که آنچنان بی سلیقه و بدون توجه به اصالت یک خودروآنرا بازسازی می کنند که پس از پایان کار شما می مانید ویک ماشین کلاسیک عجیب و غریب . البته برای مرسدس بنز بدلیل وجود کلاسیک سنتر در فلباخ آلمان و در کالیفرنیای آمریکا و چند مرکزمعروف خصوصی دیگر در آلمان چون niemoeller و یا kienle هم همیشه قطعات بصورت فراوان یافت می شود و هم قیمت خیلی رقابتی است. برای مثال چندی پیش قصد داشتم برای پروژه بازسازی 190 اس ال مشکی رنگ یکی از دوستان تعدادی پلاک بدنه و موتور بخرم که توانستم با ارسال ایمیل و سفارش به چندین شرکت و دریافت قیمت رقابتی سرانجام با مبلغی خوب و عادلانه آنرا بخرم.
اما حالا دو شرکت مرسدس بنز و پورشه که بخش کلاسیک فعالی هم دارند تکنولوژی چاپ 3 بعدی را به یاری تولید قطعات خودروهای کلاسیک آورده اند و با همان دقت که در گذشته وقطعه اصلی داشته می توان قطعه جدید را با کیفیت بهتر و در زمان کوتاهتری تولید کرد.مرسدس بنز برای این کاراز پایه آینه یک 300 اس ال روداستر شروع کرده و توانسته با دستگاه چاپ 3 بعدی آنرا تولید کند. دراین خصوص " رالف واگن نخت " کسی که مسئول مدیریت کردن ارتباطات بخش خودروهای کلاسیک مرسدس بنز است  می گوید : من می تونم به جرات بگم ما طرح همه قطعات را در آرشیومان داریم.ما معمولا سعی می کنیم قطعات را از مواد اولیه اورجینال تولید کنیم اما گاهی اوقات استانداردهای آلایندگی و مسائل حفظ محیط زیست دست مارا می بندند و مهندسین را مجبور می کنند یک قطعه را دوباره طراحی و از مواد جایگزین استفاده نمایند. دراین روش مهندسین بخش کلاسیک مرسدس بنز به کمک یک نقشه دو بعدی یک نمونه قطعه 3 بعدی دیجیتال می سازند.
در مرحله اولیه کار بجای استفاده از فلز از پلاستیک برای نمونه رندر شده سود برده می شود.سپس در مرحله دوم ، کارخانه بنز ، این قطعه را روی ماشین تست ، آزمایش فنی می کند  تا صحت و سلامت و دقت آن در ساخت مشخص گردد. دراین مرحله اگر قطعه دارای نقصی باشد توسط کامپیوتر بروی آن ایرادات گرفته شده و سپس قطعه اصلی آماده تولید می شود. مرسدس بنز و پورشه که بخشهای کلاسیک فعالی دارند از متد دو چاپگر 3 بعدی سود می برند . اولی لیزرسازنده که توسط مواد پلاستیکی لایه های قطعه را می سازد و دیگری قطعات فلزی راتوسط لیزرذوب کننده می سازد که دراین بخش از پودرفلز برای شکل دادن به اجسام سود می برد.
این قطعات تازمانی که به تولید نرسند پروتوتایپ بوده و همانطور که گفته شده باید تستهای پیش تولید را بگذرانند.قطعات خیلی کمی توسط این روش توانایی تولید ندارند ، مثل برخی قطعات تزئینی داخلی و قطعات موتور که باید دمای بالایی را تحمل کنند.درحقیقت کمپانی مرسدس بنز تا از دوام و پایداری قطعه مطمئن نشود تصمیم به تولید آن نمی گیرد.ظرفیت شرکتها برای تولید چنین قطعاتی نیز متفاوت است و مثلا برای پورشه به زیر 100 قطعه درروز می رسد و برای مرسدس بنز جهت خودروهای پیش از جنگ جهانی و با درخواست مشتری  4 هفته طول می کشد تا تولید شود.باید به این نکته نیز اشاره نمود که قطعه ساخته شده دقیقا شبیه و فیت و اندازه نمونه قدیمی است و به قول معروف مو نمی زند. در حقیقت در مقابل روش قدیمی که قطعات ساخته می شد این روش آنقدر سریع و آسان است که کارشناسان آنرا همانند یک پیتزا درست کردن مثال می زنند.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  خودروهای کلاسیک  ،  خودروهای قدیمی  ،  خودروهای کلکسیونی  ،  ماشین کلاسیک  ،  مرسدس بنز  ،  مرسدس  ،  بنز  ،  چاپگر سه بعدی  ،  کلاسیک سنتر  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  mercedes-benz  ،  classic center  ،  kienle  ،  niemoeller  ،  classic car  ،  vintage car  ،  car collection  ،  restoration  ،  بازسازی

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات