نخستین تست فنی دنا در کشور
فرزندی از فلات ایران زمین


آذر 1383 بود که درمرکزتحقیقات ایران خودرو که از عمر آن ربع قرن می گذشت، فاز مطالعاتی پروژه دنا( معروف به NX7 )، برنامه ای که به گفته مدیرپروژه آنزمانش 60 میلیارد تومان هزینه داشت استارت خورد.

فرزندی از فلات ایران زمین

تست فنی:مسیح فرزانه 
نقد طراحی علیرضا محمدزاده
عکس:علی رزوان

چاپ شده درمجله ماشین شماره 387-فروردین 1394

آذر 1383 بود که درمرکزتحقیقات ایران خودرو که از عمر آن ربع قرن بیشتر نمی گذشت، فاز مطالعاتی پروژه دنا( معروف به NX7 )، برنامه ای که به گفته مدیرپروژه آنزمانش 60 میلیارد تومان هزینه داشت استارت خورد. پس از تحقیقات میدانی تصمیم گرفته شد تا دنا روی پلت فرم مشترک با سمند (درکلاس D جهانی) با موتور ملی EF7 و همان جعبه دنده پدرش(سمند) قرار گرفته و برطبق اطلاعات منتشره حدود 36 قطعه جدید به نسبت سمند روی آن استفاده شود. دنا که قرار بود تحت عنوان فیس لیفت( نمونه تغییر چهره داده شده) سمند روی پیشخوان خرید مشتری وطنی قرار بگیرد با اصرار مدیران آنزمان و کنونی خودرویی مجزا از سمند و یک کلاس متفاوت معرفی شدبه همین خاطر یکی از نخستین دستگاهای تحویل داده شده به مدیران ( از حدود 1300 دستگاه ) که دارای امکانات فول و رنگ سفارشی بود را جهت آزمایش فنی و درحالی که تنها عدد 110 روی کیلومترشمارش نقش بسته بود را انتخاب و ساعاتی را دریک ظهر جمعه زمستان 1393 با دنا گذراندیم.

داستانطراحی
اگر بگوییم پروژه خودرو سمند را باید به عنوان دانشگاهی برای تربیت نیروهای متخصص داخلی بدانیم سخنی به گزاف نگفته ایم، در واقع سمند توانست بعد از سالها مونتاژ کاری صرف به موتور فرطوط و نحیف صنعت خودرو شکی جدی وارد کند تا علاوه بر تولید محصولی نسبتا به روز ،جمعی از طراحان و مهندسان تازه کار اما علاقمند را گرد هم آورده و بنوعی پایه گذار مجموعه های تحقیق و توسعه و طراحی در کشور شود.با این مقدمه به سراغ تازه وارد خانواده ایران خودرو میرویم،دنا،خودرویی که به گفته یکی از همکاران سابقمان در مرکز تحقیق و توسعه ایران خودرو دیگر نام سمند را یدک نمیکشد و خود نامی مستقل از سمند دارد.پروژه دنا یا سمند جدید شاید برای اولین بار در حدود سالهای 1383-84 و تحت عنوان طراحی نسل جدید سمند کلید خورد،مذاکره با تیمهای طراحی و مهندسی از کشورهای صاحب نام اروپایی بطور جدی اما با تاخیر و وقفه هایی گاه چند ماهه در این خصوص آغاز شد تا در نهایت تیمی انگلیسی و در مدت 7 ماه نتایج کار خود را در قالب ماکتی در ابعاد واقعی از بدنه و فضای کابین داشبورد ارائه نمود.بخش طراحی داشبورد خودرو با تاخیر فراوان و پس از سالها بر روی سورن رنگ واقعیت بر خود گرفت اما استایل ظاهری با حجم تغییرات فراوان و عمده همچنان در بایگانی قرار داشت.
تا اینکه از حدود 4 سال پیش پروژه دنا با تعاریفی جدید ومتفاوت کلید خورد.کلیات پروژه بر اساس طراحی خودرویی با ماهیت کاملا لوکس و متفاوت با دیگر اعضای خانواده سمند تعریف شد.در آن زمان دنا بعنوان خودرو لوکس ،سمند سورن مدلی در سگمنت متوسط و نمونه اس ایی با کاربریهای مانند تاکسی ،وانت و مدلهای بسیار ساده و با حداقل آپشن تعریف شده بود.بر این اساس در سه بخش طراحی و استایل، ایمنی پلت فرم و موتور پروژه های بروز رسانی و ارتقاء آغاز شد.پروژه طراحی (فیس لیفت) بدنه و کابین همراه و موازی با ارتقاء ایمنی پلت فرم استارت خورد.در این بخش با فرض ثابت نگاه داشتن بخش میانی خودرو یعنی دربهای جلو و عقب و کلاف ستونهای Aو Bو C ,طراحی مجدد گلگیرهای جلو،درب موتور،مجموعه چراغ ها و سپر بطور کامل مجددا طراحی و استایل شد،و در نمای پشت نیز بدلیل تغییر طراحی و مکانیزم کامل درب صندوق بار و چراغها، تغییر قالب و استامپ گلگیر عقب ( rear quarter )نیز اجتناب ناپذیر بود،اما نکته ای که در بخش طراحی جانبی بعنوان یک گپ و شاید نقص میتوان از آن نام برد اینست که علی رغم تغییر فرم و مکانیزم دستگیره دربها به مدل اصطلاحا ( easy open ) که بناچار تغییر کامل پرس دربها را بهمراه داشته چراو به چه دلیل فرم ظاهری سطح دربها همانند سمند باقیمانده است؟؟؟برای یافتن پاسخ این سوال به سراغ یکی ازدوستان طراح در مرکز تحقیقات ایران خودرو رفتیم،ایشان نیز اظهار داشت علی رغم تاکیید فراوان تیم طراحی و استایل و ازآنجا که خطوط خشن و خشک روی درب موتور وگلگیرهای جلو و عقب میبایست ارتباطی منطقی با خطوط و شکستهای فرمی روی دربها داشته باشند اما در آن زمان تغییر سطح بیرونی دربها A surface مورد موافقت قرارنگرفت علی رغم اینکه کاملا الزامی بود.با توجه به الزامی که در خصوص کسب استانداردهای یورو 5 برای دنا وجود داشته کلاف عرضی سقف حد فاصل ستونهای B چپ و راست ( Roof bow ) نیز تقویت شده است ضمن اینکه سازه زیر دربها  رکاب Rocker structure) نیز تقویت شده است.
حال با نگاهی کلی به استایل بدنه و تناسبات جدید پیکره باید گفت،دنا بعنوان اولین فیس لیفت جدی و کامل major faceliftسمند از نقاط ضعف و قوت هم وزنی برخوردار است،چهره به روز،تهاجمی ، خشن و نزدیک به استایلهای روز دنیا ،طرح متفاوت آیینه های جانبی ،خطوط جانبی درب موتور که به کشیدگی بصری کل حجم کمک شایانی میکند،نوار کروم روی خط کمر و زیر شیشه های جانبی،و البته فرم جدید دستگیره های درب در کنار کیفیت مونتاژ خوب در اولین برخورد کاملا شما را جذب خود میکند ،به عبارتی طراحان در فیس لیفت سمند چاشنی جوان پسندی را هر چند با زحمت اما به خوبی توانسته اند بر پیکره خودرویی 13 ساله تزریق نمایند.اما مواردی همچون دماغه بیش از حد کشیده شده خودرو front overhang نسبت به مدل پایه( البته دنا درحالی ابتدا در کلاس C جای داشت که با  افزایش اورهنگ به یک کلاس بالاتر و کلاس D ارتقاء یافت )، ، عدم هماهنگی سبک ومعماری خطوط شارپ و خشن بخشهای جدید با بخش میانی بدنه ، مشکل قدیمی عدم همانگی ابعادی رینگ و تایر با بدنه آنهم در خودرویی با تعریف لوکس،فرم بیش از حد ساده سپرهای عقب ،خط جانبی محل جدایش درب صندوق بار از بدنه که در یک نگاه حس بریده شدن گلگیرهای جانبی از درب را میدهد از جمله مواردیست که امتیازات طراحی دنا را کاهش میدهد.اما در طراحی فضای داخلی بنظر دست طراحان کاملا باز بوده،چرا که با گوشه چشمی که به طراحی خودروهای مطرحی همانند سوناتا نسل قبل توانسته اند در خلق مجموعه ای زیبا و متناسب موفق عمل کرده اند،اما بد نیست بدانید در پروژه دنا شاید برای اولین بار یک خودرو داخلی در طراحی داشبورد حداقل وابستگی را به قطعات به عاریت گرفته شده carry over از دیگر خودروها داشته و این مزیتی قابل توجه برای سازنده داخلی محسوب میشود.فرم صندلیهای خودرو خشک و اصطلاحا اسپرت طراحی شده ضمن اینکه بدن شما را کاملا در بر میگیرد،ارگونومی و راحتی دسترسی به ادوات تجهیزات داشبورد با توجه به سادگی و شلوغ نبودن کنسول میانی سخت نیست ضمن اینکه طراحی کلاستر یا صفحه نمایشگر آمپرها ساده اما زیباست،دنا را شاید بتوان اولین تلاش جدی ایران خودرو در ورود به عرصه طراحی و ساخت خودروهای لوکس کلاس D دانست هرچند طراحی و استایل بدنه و کابین با برخی ایرادات کوچک و بزرگ همراه است اما از منظر زیبایی شناسی و نه سلیقه ای مجموعه آنچه بنام دنا و خودرویی جدید یا بهتر بگوییم فیس لیفت سمند معرفی شده است قابل توجه و تحسین است هر چند به دلایلی همچون تحریم های بین المللی،تغییرات مدیریتی و سلایق و کمبود منابع مالی با تاخییری 3 ساله واردبازار شده است، آنهم بازاری که شاهد رقبایی قدر از سرزمین چین است که شاید در برخی موارد از دنا عقب تر باشند اما بی شک در بسیاری موارد حریفی کاملا قلدر برایش محسوب میشوند،ضمن اینکه دنا بار دیگر دو نکته مهم را به ما گوشزد میکند،اول توجه بیشتر به آموزش نیروهای کارامد و متخصص آنهم در عمل و نه صرفا شعار و همایش و بنر و..و دوم درک این حقیقت تلخ که براستی طراحی خودرو حرفه و تخصصی پیچیده و حساس است و پاشنه آشیل تمامی خودروسازان دنیا که ما هنوز در این بخش براستی ضعیف و نیازمند تلاشیم.

آزمایش فنی

 یک ضرب المثل قدیمی است که می گوید: هر گردی که گردو نیست؟! اما آیا واقعا دنا  همان  سمند است ؟ آیا اصلا سمند نیست؟! یا اینکه گونه ارتقاء یافته آن است؟!چالشی که ایران خودرو به همراه مهندسین و طراحانش سعی داشتند با تغییرات ایجاد کرده در دنا ازآن به سلامت عبور کنند. با بازشدن درب جلو و نشستن پشت فرمان  حس اولیه به شما تلقین نمی کند که سوار سمند هستید. فضای کنسول ، فرمان ، نشانگرهای پشت آن همگی خبراز این می دهند که با نگاهی کاملا نو و رو به جلوبه دیگر فرزندی از رشته کوههای زاگرس نگاه شده است. هنوز دقایقی ازبررسی های اولیه مان نگذشته که یکی از عابرین با هیوندای سوناتای 2015 ترمز می کند و می پرسد؟ آقا این دناس؟ بالاخره اومد بیرون ؟ می شه بشینم داخلش...؟!خلاصه اینکه ایشان هم به جمع ما اضافه وبا کنجکاوی و تعجب تمام ماشین را و رانداز می کنند و پس از دقایقی می روند.اینرا هم اشاره کنم که سوییچ ماشین طرح jack Knife بوده و طراحی آن با سمند متفاوت است.طراحی کنسول و نشانگرهای پشت فرمان نیز که شمارا بیاد نسل گذشته هیوندای سوناتا و مدلهای جدید هیوندای الانترا می اندازند دربحث کیفیت تولید به خوبی شاخصه هایشان را در نگاه نخست نمایان کرده و رشدی محسوس نشان می دهد.
ماشین را که استارت می زنم روی نمایشگر وسط کنسول لوگوی ایران خودرو نمایان و گزینه های منوی آن به فارسی روشن می شوند. مشغول کار کردن با منوها هستم که آقای میان سالی به همراه دو دختر خانمش با یک خودروی جک(چینی) توقف کرده و با چهره ای بشاش دومین عابری هستند که به جمع ما افزوده و از داستان ثبت نام دنا و اینکه در انتظار تحویل خودرو هستند سخن گفته و پس از وراندازکردن ماشین،با علامت رضایت خودرو و جمع ما را ترک می کنند و درقدم آخر می پرسند؟ آیا این نمایشگروسط کنسول روی خودرو بوده یا خود مالک بصورت دستی اضافه اش کرده؟! و وقتی متوجه می شوند نمایشگر از امکانات ثابت دنا است بر خوشحالیشان افزوده می شود! درهمان حال یک لحظه از خودم می پرسم پس بی دلیل نیست بخشی از بازار لوازم و قطعات آپشن ما در ایران حول محور پرسود و پر مشتری LCD و DVD و اینگونه امکانات جانبی می گردد!در هر حال روی این نمایشگر امکان دسترسی به رادیو ، سیستم صوتی و حتی جهت یاب که البته به گفته مالک هنوز کاربرد نداشته و درتماس با نمایندگی هم با اعلام جواب بی اطلاعی از چگونگی راه اندازی آن مواجه می شود وجود دارد. البته بروز این دست اتفاقات ،یعنی نخست عرضه یک محصول به بازار و سپس برنامه ریزی برای خدمات پس از فروش در کشورمان رخداد عجیبی نیست و اگر غیر از این باشد باید با فروبردن یک سوزن ریز بر بدن دریابید که خوابید یا بیدار؟! درفضای داخلی دید خوبی از آینه وسط و آینه های کناری دارم و تا پیش از حرکت نقطه کوری حس نمی کنم. کلاچ ماشین نرم و البته کمی بالا بوده و دنده براحتی در عدد یک درگیر می شود. خوشبختانه در دنا مشکل جالب سمند که دنده 1 در سیستم صوتی فرو می رفت و با آن مماس می شد دیگروجود ندارد. صدای موتوردنا با نمونه های قبلی سمند قابل مقایسه نیست و نوای جدیدی از زیر کاپوت به گوش می رسد.اینراهم اضافه کنم که به مقدار قابل توجهی از ورود صدای موتور به داخل اطاق کاسته شده و عایق بندی خوبی هم در اطاق و هم در fire wall حس می شود. موتوری که ایران خودرو روی این ماشین برده همان پیشرانه معروف Ef7 ( یا موتور ملی است ) از نوع 4 سیلندر 16 سوپاپ و 1.7 لیتری با خروجی 114 اسب  ( به گفته تولید کننده ) است. درحقیقت EF7 بعنوان محصول مشترک مرکز تحقیقات ایران خودرو ومرکز تحقیقات موتور آلمان FEV معرفی شد که از تکنولوژی تنظیم زمان بندی متغیر سوپاپها برای کاهش مصرف و افزایش قدرت نیز سود می برد.
همچنین دنا مجهزبه سیستم برقی دریچه گاز بوده ، به همین دلیل پدال به کوچکترین فشارهایی حساسیت نشان می دهد. البته اصل این موتور برپایه گازسوزبودن طراحی شده اما درصورت استفاده از سرسیلندر با کیفیت و البته سوخت خوب یعنی بنزین اکتان 95 ( اگر یافت شود ) راندمان مناسبی از خودش بروز می دهد.
جعبه دنده در تستهای اولیه با موتور به خوبی کوپل شده اند و به نرمی از 1 تا 5 تعویض شده و شتاب گیری خودرو بویژه در ضرایب یک و 2 قابل توجه و از 3 تا 4 با کمی کندی مواجه می شود و با توجه به کم کارد بودن خودروی مورد تست سرعت 100 کیلومتر در زمانی حدود 13.5 ثانیه به ثبت می رسد.سعی می کنم دنده ها را در دور موتور بین 5 تا 6 هزار تعویض کنم و با وجود جوان بودن پیشرانه بدون فشارهای لازم ، توان سبقت گیری را تست کنم که بهترین قدرت مانور پذیری با کمترین میزان افت دور موتور در تعویضها در دنده 2 به 3 و همچنین 3 به 4 کاملا ملموس است.در حین راندن نیز حس می کنم پیشرانه جدید از موتورهای قبیل 1.8 لیتری ( پژو ) کشش و توان بیشتری داشته و با ویبره به نسبت کمتری در داخل کار می کند که البته باید بررسی چنین فاکتوری را درزمان آب بندی موتورنیز سنجید.
البته به این نکته هم اشاره نمایم که این موتور درکنارتعریف نه چندان ایده آل وزن به اسب بخار 1 به 11.3 با وجود داشتن کشش نسبتا خوب ، درسریهای اولیه تولید مشکلات شایعی اعم از سوزاندن واشر سرسیلندر ، روغن ریزی اویل ماژول و روغن دادن واشر درسوپاپ در گزارشات مختلفی مواجه شده که درمورد اول گرم شدن شدید موتور سبب این رخداد شده و دردنا با استفاده از رادیاتور بزرگتر این نقیصه برطرف گردیده. همچنین درخصوص کیفیت نامناسب سرسیلندر و روغن ریزی اویل ماژول گفته شده که با سود بردن از واشر سرسیلندر آلمانی ( و چسب معروف به مزدا ) و تعویض قطعات اویل ماژول بهبود محسوسی در روند کارکرد آن ایجاد شده است که البته باید روی دنا به انتظار نشست و کارکرد و راندمان خودرو در 5 و سپس 10 هزار کیلومتر به بالا را مشاهده نمود.
دیگرشاخصه هایی که دردنا به نسبت سمند مشهود بود می توان به مواردی چون : دقت بیشتر فرمان و کم شدن از خلاصی و نرمی بیش از حد درکنار انتقال حس بهتراز سطح جاده بدستان راننده ، پایداری بیشتر خودرو بروی زمین و ثبات قابل توجه در پیجها و تعویض خطوط و مسیر و البته گرفته شدن سواری نرم و اسپورت تر شدن خودرو اشاره کرد که این امر کمی بر تکانهای داخل طااق افزوده است. صندلیهای استفاده شده چه درردیف جلو ( با وجود برقی بودن شش حالته ) و چه درعقب برخلاف سمند  ،نه نرم هستند و نه عریض .بلکه در کنار اسپورت بودن به خوبی بدن را درخود احاطه کرده و درردیف عقب علی رغم فضای پای کمتر ( به نسبت سمند ) از راحتی خوبی برخوردارند.مورد دیگر قابل مشاهده و لمس ، افزایش قوای ترمز گیری و قدرتمند تر شدن آن بواسطه سیستم ترمز ضدبلوکه ، سیستم تقسیم نیروی ترمز و دیسکهای 4 کاناله هستند که درحین راننده حس اعتماد به نفس بیشتری به راننده می دهند.البته مالک خودرو اذعان داشتند که در ترمزهای اولیه با تایرهای 185 متوجه قفل شدن مقطعی چرخها می شدند که با تعویض تایرهای با نمونه 205 این نقیصه در حال حاضر برطرف شده است.این نکته را هم اضافه کنم که درحین راندن با این ماشین صدای انواع و اقسام بوقها و آلارمها را در شرایط مختلف خواهید شنید. یعنی دنا در حالتهای بسته نبودن کمربند سرنشینان ، حرکت خودرو زیر سرعت 20 کیلومتر ، افزایش سرعت بالای 120 کیلومتر ، باز بودن درها ، باز بودن درب صندوق و...به نواختن اصوات مختلف می پردازد که در صورت عدم آشنایی کمی گیج کننده بوده و شما را یاد فعال شدن چاشنی دینامیت می اندازد!  نکته جالب توجه دیگر تست ما حضور " امیر علی پوراکبر"و 5 ساله ،خردسال ترین علاقمند و طرفدارپروپاقرض مجله ماشین بود که هم به خوبی بسیاری از خودروهای موجود دربازار را می شناخت و هم هر ماه پس از خریداری مجله ماشین توسط پدرش از او می خواست تا مقالات را برایش بخواند! که امیدوارم با هوش و علاقه سرشارش ،روزی برای مجله ماشین این مردکوچک خوش پوش و خنده رو قلم بزند.
درکل دنا با دراختیار داشتن بخشی از امکاناتی که در بالا عنوان شد و همچنین مواردی چون سیستم GPS ،کروز کنترل ،قابلییت کنترل سیستم صوتی و موبایل از روی فرمان،سیستم تهویه خودکار،صندوق برقی ،آینه های برقی تاشونده،برف پاک کن هوشمند و...در حالی که قرار بود دردو مدل LX و ELX روی بازه قیمتی  18 تا 25  و 14 تا 18 میلیون تومان در اوایل سال 90 عرضه شود با افزایش پلکانی و چند درجه ای قیمت و حواشی اخیر و فراوان ایجاد شده جهت قیمت گذاری از سوی ایران خودرو و شواری رقابت اگرچه در سری نخست با قیمت 42 میلیون تومان دراخیتار مدیران قرارگرفت اما این روزها برچسب قیمتی  حدود 50 میلیون تومان رویش خورده است.در هر حال برای خودرویی که  درآن زمان معاون وقت مرکز تحقیقات ( R&D ) ایران خودروآنرا جایگزین سمند و طول عمرش را 7 سال عنوان می کرد اگرچه پس از حرف و حدیثهای فراوان پرداخت 50 میلیون عدد بزرگی است و می تواند انتخابهای متعدد داخلی و وارداتی دیگری را نیز پیش پای مشتریان قراردهد اما قطعا سبب ایجاد این منطق خواهد شد که مبلغ پرداختی می تواند تا بخشی هم بر صنعت کشوریاری رسان باشد و هم اینکه  تولید کننده را حداقل دقایقی به سمت تفکرعرضه این مدل حدالق با جعبه دنده خودکاردرآینده ای نه چندان دور ببرد.به این نکته نیز لازم می دانم اشاره کنم که تست فوق بروی خودرویی با شماره کیلومتر 511 صورت گرفته بود وقاعدتا تا نمایان شدن کلیه محاسن و نقایسش درکارکرد بالای 10 و 20 هزارکیلومترفاصله دارد.
در کلامی پایانی معتقدم دنا اگرچه تا رسیدن بر بلندای فلات باختر و نمایش اوج توان خودروسازی کشور جهت مبدل شدن به محصولی بی نقص و پایلوت و گام گذاشتن در بازارهای پررقابت جهانی فاصله دارد اما بدون هیچ اغراقی پس از سمند می توان آنرا بزرگترین قدم روبه جلو ، البته با تاخیر در رسیدن به خودکفایی صنعت خودروسازی با کمک علم نوین و بزرگان این رشته دردنیا دانست.محصولی که نشان می دهد اگرخودروسازان داخلی بجای رفتن به سمت محصولات چینی و توجه به سودهای کوتاه مدت و صرف هزینه کمتربرای عرضه یک محصول و مبدل شدن به خط مونتاژ چشم بادامیها  کمی صعه صدر بیشترداشته وبه  افق بلند مدت صنعت کشور که هرچند پیشرفت آن دچارکندی شده بیاندیشند  وبه جوان ایرانی بیش از حال اعتماد کرده و فرصت به جلو بردن صنعت کشور را دراخیتارشان قراردهند حتی با وجود تحریمها و فشارهای گوناگون خواهند توانست سربلند از کارزاری مهم بیرون آمده و به خوبی نماینگر بخشی از این خود باوری و اعتماد در قالب محصولی شایسته به نام دنا باشند.
درخاتمه جا دارد از مالکین محترم خودروها آقایان محسن پور اکبر( از مخترعین کشور) همچنین امیرعلی پور اکبر ومیلاد کوکب زاده به جهت همکاری با تیم تست قدردانی و تشکر نماییم.

جدول مشخصات فنی دنا مدل1393

چهار سیلندر و 1646 سی سی و 16 سوپاپ گنجایش و آرایش موتور
114 اسب بخار در 6300 دور قدرت موتور 
155 نیوتن متر در 5000 دور میزان گشتاور
1 به 11 نسبت تراکم
11.03 به 1 نسبت قدرت به وزن
یورو 4 استاندارد آلایندگی
11   شعاع گردش ( متر) 
3.1دور قفل تا قفل فرمان
4558/1944/1460 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2671 فواصل محور عقب تا جلو (میلی متر)
500 لیتر فضای صنوق بار
1258 وزن ( کیلوگرم)
اطلاعات موجود نیست تقسیم وزنی عقب / جلو  
70 لیتر درسایت شرکت ( 60 لیتر در دفترچه محصول مشتری) گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
7.8 لیتر میانگین مصرف سوخت ترکیبی در 100 کیلومتر
5 سرعته دستی نوع جعبه دنده
12.3 ثانیه شتاب 0 تا 100 کیلومتر (ثانیه )
190 حداکثر سرعت ( کیلومتر )
دیسکی 4 کانالهABS و EBD سیستم ترمز 
 185/65 R 15 سایز رینگ و تایر
حدود 50 میلیون تومان قیمت در بازار آزاد

گالری تصاویر http://machinemag.ir/News.aspx?ID=4090

 

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  ماشین  ،  خودرو  ،  اتومبیل  ،  تست فنی  ،  آزمایش  ،  سمند  ،  دنا  ،  ایران خودرو  ،  خودروی ملی  ،  پراید  ،  سایپا  ،  ترمز  ،  موتور  ،  TU5  ،  موتورملی  ،  شورای رقابت  ،  قیمت گذاری  ،  شماره گذاری  ،  بازارخودرو  ،  NX7  ،  پیکان  ،  مرکزتحقیقات  ،  سورن  ،  گلگیر  ،  موتور  ،  گیربکس  ،  سرسیلندر  ،  دی وی دی  ،  گرم کن  ،  فول آپشن  ،  خودروسازی  ،  زاگرس  ،  ایران زمین  ،  ABS  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  samand  ،  car  ،  soren  ،  iran khodro  ،  persian  ،  iran  ،  engine  ،  TUV  ،  DVD  ،  EF7

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها