تست فنی فولکس واگن پولو 2016
فولکس واگن با پاسات و تیگوان در راه ایران


پس از مذاکرات فشرده گروه ماموت خودرو این شرکت چندی پیش موفق شد با درایت برادران فردوس بصورت مستقیم نمایندگی انحصاری شرکت فولکس واگن آلمان در ایران را برای واردات و سپس تولیدات برخی محصولات ازآن خود کند.محصولاتی چون پولو ، جتا و تیگوان.

فولکس واگن با پاسات و تیگوان در راه ایران

آزمایش، نوشته و عکس: رضا انصاری فرد 
 
 
نسل نخست فولکس واگن پولو در سال ۱۹۷۵ به بازار آمد. این اتومبیل که نام خود را از ورزش پولو بر گرفته است، در سالهای نخست در حقیقت مدل ارزان قیمت آئودی ۵۰ بود. پولو نیز در گذر زمان از رشدی چشمگیر برخوردار شد بگونه‌ای که نسل چهارم آن در اندازه‌های بدنهٔ برابر با گلف ۲ بود. نسل پنجم پولو در سال ۲۰۰۹ به بازار آمد و تا کنون بگونه‌ای پیوسته فیس لیفت و بهینه سازی شده است. در ادامه در چارچوب یک آزمایش رانندگی  به بررسی بیشتر این ماشین که در سال ۲۰۱۴ دوباره دستخوش یک بهینه سازی گسترده شده است میپردازیم.
  
بدنهٔ
 
درازا، پهنا و بلندای بدنهٔ این آلمانی‌ کوچک اندام برابر با ۳۹۷۲، ۱۶۸۲ و ۱۴۵۳ میلیمتر و فاصله اکسلهای آن از یکدیگر برابر با ۲۴۷۰ میلیمتر است. طراحان پولو با افزودن ۵ میلیمتر به سپر جلو و کاستن ۳ میلیمتر از سپر عقب، در کل ۲ میلیمتر به درازای بدنهٔ این ماشین افزوده اند. پولو در نمای جلو دارای شباهتهای خانوادگی VW با دیگر ساخته‌های این خودرو ساز است. این بچه گلف در طراحی آمیزه‌ای از خط‌های تیز و لبه دار و فرمهای نرم را بنمایش میگذارد. در این نام ۳ زهواره افقی جلو پنجره که نشان VW را در بر گرفته اند بهمراه ۴ زهواره دیگر که در زیر سپر جای دارند زیبایی ویژه‌ای به این ماشین بخشیده اند. در این میا‌‌ن پایین‌ترین زهواره‌های جلو پنجره در دو پایانه راست و چپ به زهواره‌های درون چراغ‌ها که ریلی از دیودهای نورانی را در خود جای داده اند میرسند و بالاترین زهواره‌های زیر سپر نیز چراغهای مه‌ شکن زیر سپر که از توانائی گردش هماهنگ با گردش فرمان برخوردارند را در بر گرفته اند. پولو در نمای جانبی یک بدنهٔ نسبتاً عضلانی را در برابر دیدگان پدیدار میسازد که در آن دوباره تو رفتگی و برجستگی پایین درها، بهمراه ستون C خمیده و نسبتاً پهن از ویژگیهای آن بشمار می‌‌آینند. در این نما، هماهنگی میا‌‌ن خط‌های سر شانه‌ و برجستگیها و تو رفتگیهای روی گلگیرها و پایین درها نیز بر زیبائیهای کار افزوده اند. پولو در نمای عقب یک طراحی میانه روا را بنمایش میگذارد که در آن در و شیشه نسبتاً بزرگ عقب، کاربرد خانوادگی پولو برای خانواده‌های کوچک را نیز گوشزد میکند.
  
کابین
 
بیشترین بهینه سازیهای این هاچ بک گلف نما در کابین آن نمایان است. جلو داشبورد این ماشین از مواد پلاستیکی نرم و برنگ مشکی مات است. در کنسول میانی این پولو، یک صفحه نمایشگر لمسی داده‌های سامانه رهیاب وسامانه پخش را در اختیار کاربران این اتومبیل قرار می‌دهد. فرمان این ماشین شبیه دیگر ساخته‌های VW است و نشاندهنده‌های آن نیز بروز شده اند. در خانه نشاندهنده ها، نشاندهنده سرعت سنج در سمت راست و دور شمار موتور در سمت چپ جای دارد. در میا‌‌ن این دو نشاندهنده نیز یک صفحه نشاندهنده دیجیتال، داده‌های کامپیوتر رانندگی چون دمای بیرون، میانگین مصرف سوخت، برد رانشی، میانگین سرعت، و …. را در اختیار راننده قرار می‌دهد. فضا سازی قسمت جلو کابین بسیار پذیرفتنی است و فرمان و صندلی‌ راننده با تنظیم‌های چند گانه نیز امکان یافتن بهترین وضعیّت ارگونومیکی را برای راننده فراهم میسازند. درون و برون رفت قسمت عقب کابین نسبت به اندازه‌های بدنهٔ این ماشین پذیرفتنی هستند، اما پولو جادار‌ترین خودرو این کلاس نیست. پولو بگونه استاندارد، حتی برای مدلهای پایه نیز از ایرکاندیشن و سامانه کروز کنترل بهره مند است و در مدلهای فول با سامانه کروز کنترل راداری با کنترل اتوماتیک فاصله و سرعت قابل سفارش. گنجایش صندوق بار این اتومبیل ۲۸۰ لیتر و قابل گسترش تا ۹۵۲ لیتر است. ناگفته نماند که با خوابانیدن پشتی‌ صندلیهای عقب، درازای سطح بارگیری صندوق بار به ۱۳۲۰ میلیمتر میرسد.
  
موتور و گیرباکس
 
فولکس واگن پولو، هم اکنون با ۷ پیشرانه ۳ و ۴ سیلندر توربو بنزینی و دیزل با گیرباکس‌های ۵ و ۶ سرعته دستی و ۷ سرعته DSG قابل سفارش است. که همگی در کلاس انرژی A+ و A++ هستند. در این میا‌‌ن ۳ موتور از گونه ۳ سیلندر ۱۲ سوپاپه ۱ لیتری، با توانهای بترتیب برابر با ۶۰، ۷۵ و ۹۵ اسب بخار و گشتاورهای یکسان ۹۵ نیوتون متر هستند. میانگین مصرف سوخت پولو با موتور‌های نامبرده که همگی از استاندارد آلایندگی یورو ۶ برخوردارند نیز بترتیب برابر با ۲۱،۳ – ۲۰،۸ و ۲۴،۴ لییتر بر هر لیتر است.پیشرانه پولو این آزمایش از گونه ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه ۱،۲ لیتری با بیشترین توان و گشتاور برابر با ۹۰ اسب بخار در ۴۸۰۰ دور و ۱۶۰ نیوتون متر در بین دورهای ۱۴۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. همچنین شتاب ۰ تا ۱۰۰ و بیشترین سرعت پولو با این موتور برابر با ۱۰،۸ ثانیه و ۱۸۴ کیلومتر در ساعت و میانگین مصرف سوخت آن با گیرباکس استاندارد ۵ سرعته دستی ۲۱،۳کیلومتر بر هر لیتر است. همین موتور با توان و گشتاور ۱۲۰ اسب بخار و ۱۷۵ نیوتون متر و گیرباکس ۶ سرعته دستی، دارای میانگین مصرف ۲۰،۸ کیلومتر بر هر لیتر است.پولو همچنین با موتور ۱،۴ لیتری ۱۶ سوپاپه بنزینی با بیشترین توان و گشتاور ۱۵۰ اسب بخار و ۲۵۰ نیوتون متر و میانگین مصرف سوخت ۲۰،۸ کیلومتر بر هر لیتر نیز قابل سفارش است. واپسین موتور پولو از گونه ۳ سیلندر ۱،۴ لیتری ۱۲ سوپاپه دیزل  با بیشترین توان و گشتاور ۹۰ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتون متر و میانگین مصرف سوخت ۲۹،۴ کیلومتر بر هر لیتر است. ۳ پیشرانه نامبرده بگونه استاندارد از گیرباکس ۶ سرعته دستی سود میبرند و با جعبه دنده اتوماتیک دو کلاچه ۷ سرعته DSG نیز قابل گزینش هستند.
  
رانندگی
 
با باز کردن در مکانیزم سنگین باز و بویژه صدای بسته شدن در یاد آور کیفیت بالای این اتومبیل هستند. با روشن کردن موتور، برای نگاره برداری بسوی بندری در شهر میرانم. کابین پولو مانند یک گلف کوچک و شتابگیری مستقیم آن بسیار تند و پر توان احساس میشود. با اینحال شتابگیری میانی این ماشین حتی در دنده ۲ نیازمند یکی‌ دو ثانیه است تا سامانه توربو آن نفسی چاق کند و دوباره به ماشین شتاب بخشد. از این که بگذریم هماهنگی میا‌‌ن موتور و گیرباکس بسیار درخور نگرش است. این اتومبیل از کلاچی نسبتاً نرم، ترمزی نیرومند و فرمانی نرم برخوردار است. سیستم فرمان سروو الکتریکی این ماشین با دقت بسیار و شبیه به فرمانهای مکانیکی کار میکند. پولو نیز چون دیگر ساخته‌های فولکس واگن از یک فنربندی نسبتاً سفت سود می‌برد. چسبندگی چرخهای این ماشین براه بسیار بالا و توانایی مانور آن بسیار خوب است. ناگفته نماند که پولو در زمینه تواناییهای اسپرت در پس ماشینهایی چون فورد فیستا جای میگیرد. پولو در حقیقت ماشینیست که هم از تواناییهای اسپرت بهره مند است و هم از تواناییهای یک ماشین کوچک خانوادگی.
  
پایان سخن
 
پولو همچون دیگر ساخته‌های VW یک ماشین پر کیفیت است و مدل فیس لیفت آن از وسایل رفاهی‌ فراوانی برخوردار شده است. این ماشین بویژه در زمینه بهینه سازی کابین بسیار فراتر از مدل پیشین است و چون یک مینی گلف احساس میشود.
 


برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  تست فنی خودرو  ،  تست خودرو  ،  آزمایش رانندگی  ،  ماموت  ،  ماموت خودرو  ،  ماموت دیزل  ،  فولکس واگن ایران  ،  کرمان خودرو  ،  خانواده فردوس  ،  واردات خودرو  ،  خودروهای وارداتی  ،  خودروهای آلمانی  ،  مجله ماشین  ،  فولکس واگن پولو  ،  گیربکس DSG  ،  gfactor  ،  mammut khodro  ،  vw  ،  germany  ،  vw polo  ،  DSG gearbox  ،  vw group

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها