تست فنی 3 روزه با فیات 500X
با فیات 500 در کالیفرنیا


به خاطر دارم آخرین باری که تجربه رانندگی با فیات را داشتم به 3 سال پیش باز میگردد که یک دستگاه فیات 500 را در یکی از سفرها کرایه کرده بودم که با حدود 40000 مایل (65000 کیلومتر) به حدی خراب و غیرقابل تحمل بود که بعد از نیم ساعت رانندگی آن را تعویض کردم...

با فیات 500 در کالیفرنیا

تست ، نوشته و عکس : علی رزوان
چاپ شده درمجله ماشین مرداد 1394 -شماره 391

شرکت اتومبیل سازی فیات در سال 1899 در شهر تورین ایتالیا توسط Giovanni Agnelli تاسیس شد  و در اروپا در دو گونه خودروی شهری و خودروهای بسیار کوچک شهرت بسیار داشت. فیات در سال 1908 با تاسیس یک کارخانه در حوالی شهر نیویورک  پا به بازار پر زرق و برق آمریکای شمالی نهاد ولی در سال 1917 به دلیل شروع جنگ جهانی اول مجبور به ترک بازار آمریکای شمالی شد ولی مجددا در سال 1950 با مدل اصلی فیات 500 و Fiat 600 Multipla, Fiat 1100, Fiat 1200  به رقابت با خودرو سازان آمریکایی پرداخت ولی چندی نگذشت که به دلیل بی کیفیتی و خرابی های زیاد همه از آن با عنوان Fix it again Tony  (به معنی تونی دوباره تعمیرش کن) و یا   failure in Italian automotive technology   (به معنی اشتباهی در صنعت اتومبیل سازی ایتالیا) یاد میکردند ، و بالاخره مجبور شد دوباره در سال 1983 بازار آمریکای شمالی را به خاطر افت شدید فروش ترک کند. ولی همیشه شرکت فیات رویای حضور در بازار آمریکا را در سر می پروراند تا دوباره در سال 2009 در حالی که کیفیت خودرو های آمریکایی نیز زیاد چنگی به دل نمیزد ، ابتدا با خرید 20% سهام و نهایتا در سال 2014 با خرید 41.46%  از سهام شرکت کرایسلر مالکیت این خودرو ساز کهنه کار را بدست گرفت و بدین ترتیب موفق شد بالاخره در این بازار جای پای محکمی بدست آورد. فیات برای شناساندن خودروهای خود به بازار از هیچ هزینه ایی دریغ نکرد و حتی در تبلیغات خود از خوانندگان مشهور پاپ هم استفاده کرد.
البته خرید سهام شرکت کرایسلر، برای هر دو طرف خیلی مفید واقع شد ، چرا که فیات میتوانست از قطعات مشترک و شبکه فروش و خدمات پس از فروش مشترک با کرایسلر سود ببرد و همچنین کرایسلر از طراحی قوی ایتالیایی ها بهره بجوید و همین موضوع کمک بسیاری به کنترل هزینه های دو طرف نمود و با وجودی که هر دو شرکت در بازار دارای ضعف های زیادی بودند ، با این وجود میتوانستند راحت تر به رقابت بپردازند.
به خاطر دارم آخرین باری که تجربه رانندگی با فیات را داشتم به 3 سال پیش باز میگردد که یک دستگاه فیات 500 را در یکی از سفرها کرایه کرده بودم که با حدود 40000 مایل (65000 کیلومتر) به حدی خراب و غیرقابل تحمل بود که بعد از نیم ساعت رانندگی آن را تعویض کردم. البته خودروهای کرایه ایی به دلیل بد رفتاری مشتریان خیلی سریع از پا در میایند و نمی توانند سنگ محک درستی باشند ولی در تجربه مشابه با تویوتا کرولا 2014 خودرو با کارکردی مشابه هنوز سالم و قابل استفاده بود. این دفعه که برای کرایه خودرو به سراغ یکی از شرکت ها رفته بودم در ابتدا قصد اجازه یک خودرو کوپه را در سر می پروراندم ولی به محض حضور همسرم داستان طبق معمول به خودروی کراس اور تغییر ماهیت داد. پس از بررسی قیمت ها و در نظر گرفتن خودرویی که تا به حال سوار نشده باشم و با توجه به ترافیک و شلوقی شهر تصمیم به انتخاب JEEP Renegade  گرفتم ولی به محض ورود ، با وجود نداشتن خاطره خوش از فیات،  فرم برجسته گلگیر ها و سپر های جلو و چراغ های دوار جلو و رنگ آمیزی با کیفیت قطعات و فضای جادار و بسیار با کیفیت و چهره دوست داشتنی FIAT 500X  توجه من را به خود جلب نمود و پس از انجام مراحل اداری ؛ خودرو با مبلغ 250 دلار به مدت سه روز در اختیار ما قرار گرفت البته مبلغ 100 دلار نیز بابت بیمه کامل به آن اضافه شد تا با خیال راحت این خودروی 31 هزار دلاری را در آن شهر شلوغ برانم. البته فیات 500X  را میتوان در محدوده قیمتی 20 تا 30 هزار دلار خریداری کرد که ارزان ترین آن با موتور 1.4 لیتری و توربو میتواند توان 160 اسب بخار را توسط گیربکس 6 دنده دستی به دیفرانسیل جلو انتقال دهد. البته این موتور به  لطف توربو میتواند 15 نیوتن متر بیشتر از موتور 2.4 لیتری با گیربکس 9 دنده اتوماتیک ایجاد گشتاور نماید.
FIAT500X اگر مدل تیونینگ شده 500 را در نظر نگیریم پنجمین عضو خانواده فیات یا چهارمین عضو سری 500 در آمریکای شمالی میباشد که اگر نیم نگاهی به مدل 500 اولیه بنمایید، در میابید که همگی از یک میراث مشترک بهره میبرند به طوری که ضمن این که همه گی شبیه اتومبیل های سرزمین لی لی پوت هستند طراحان خبره ایتالیایی توانسته اند طوری چهره آن را معروف نمایند که حتی اگر نوشته های رو بدنه به طور کامل حذف شوند باز هم به راحتی از دور میتوان چهره دوست داشتنی آنها را شناخت البته شرکت فیات دقیقا مسیر خود را دقیقا از روی رد پای شرکت مینی پیدا کرده و اگر چه روند قیمت گذاری و معرفی مدلهای فیات نیز از روی مینی صورت گرفته ولی در پشت صحنه مینی مهندسان شرکت بی ام و نشسته اند که در بدترین شرایط قطعا کار خود را بهتر انجام میدهند.
شرکت فیات برای حضور در رده خودروهای پر طرفدار کراس اور با کمک شریک تجاری خود شرکت کرایسلر،  پس از موفقیت های نسبی سری 500  و 500C  و 500L در نمایشگاه پاریس موتور شو در سال 2014  مدل 500X را بر پایه پلتفرم و موتور و گیربکس مشترک با برادر خود JEEP Renegade که آن هم در ایتالیا تولید میشود، معرفی نمود که تا حدودی میتوان گفت فیات خواسته تجربه موفق MINI COUNTRYMAN  را برای خود تکرار کند. فیات برای رقابتی کردن این مدل از لیست بلند بالایی برای تجهیزات آن ، استفاده کرده که میتوان به صندلی های چرم بسیار با کیفیت و رادار نقطه کور ، گرم کن برای صندلی های جلو و فرمان ، مانیتور و دوربین عقب با قابلیت نمایش زاویه فرمان، سیستم Keyless Go ، صندلی های تاشو ردیف عقب و 12 رنگ متنوع برای بدنه و چند ترکیب بندی متنوع هم برای داخل آن استفاده کرده به علاوه این که بر اساس سنت داشبورد نیز هماهنگ با رنگ بدنه تغییر رنگ میدهد و فضای جوان پسندی را برای داخل آن مهیا میسازد.  البته برای نمونه مورد آزمایش که از نظر تجهیز ات کامل ترین هم بود دو بسته به صورت اختیاری در نظر گرفته شده که در یکی سیستم صوتی BeatsAudio  به همراه سقف پانوراما  و در مدل دیگر به جای سیستم صوتی Beats ، رادار جلوگیری از تصادف و رادار کنترل حرکت در بین خطوط و سنسور باران در نظر گرفته شده. با این حساب اگر کسی بخواهد سیستم صوتی با کیفیت داشته باشد نمیتواند از ایمنی رادار ها استفاده نماید! البته FIAT 500X  در کلاس Subcompact Crossovers  برای رقابت با MINI COUNTRYMAN   میتسوبیشی ASX   و مزدا CX-3  و نیسان JUKE   و هوندا HR-V   و برادرش   Jeep Renegade  و در ایران SsangYong Tivoli و Renault Captur  شاید در زیبایی و خاص بودن فقط مینی را در کنار خود ببیند و از نظر کیفیت نیز به طور قطع از جیپ و نیسان و تیوولی سرتر باشد ولی باید دید از نظر دوام و عملکرد فنی تا چه حد میتواند با MINI   و مزدا رقابت کند. البته طراحی 500X  واقعا از همه رقبا به جز مینی گیراتر بوده و نظر همه را به خود جلب میکند.
در برخورد اولیه طراحی به روز و اندازه مناسب در کنار کیفیت رنگ خیره کننده و به کار گیری قطعات استیل و رینگ هایی با طراحی چشم گیر هر بیننده ایی را مجذوب خود میکند و با باز کردن در و ورود به فضای داخلی کابین این علاقه مندی صد چندان میشود چرا که صندلی های چرمی بسیار با کیفیت و ارگونومیک و راحت ، فرمان خوش دست و صفحه کیلومتر شمار شفاف و زیبا ، با رنگ بندی جذاب در کنار امکانات به روز همه در کنار هم قرار گرفته اند و به سختی میشود از طراحی ، کیفیت و امکانات آن ایرادی گرفت . حداقل در بازار کشور تنها خودرویی که میتوان از نظر کیفیت و تجهیزات در کنارش قرار گیرد میتسوبیشی ASX  خواهد بود به علاوه این که 500X  همانند رنگین کمان در مقابل  ASX  خواهد درخشید چون فضای داخلی ASX   یک پارچه مشکی است. فضا سازی های طراحی شده نیز کامل است به طوری که در همه جا شما فضایی برای قرار دادن بطری آب و وسایل کوچک و بزرگ خواهید یافت . فضای سرنشینان نیز در حد معقول است و با قد حدود 170 تقریبا مشکلی نخواهید داشت و فضای پا برای سرنشینان عقب نیز قابل قبول است به علاوه این که سقف پانوراما فضای داخل را روشن و دلباز مینماید و تقریبا فضای آن برای 4 سرنشین مناسب است ولی نفر پنجم کمی فشرده باید بنشیند.
نمونه مورد آزمون ما از رده TREKKING PLUS AWD  بوده که از مجهزترین نمونه تولیدی میباشد ولی از سری تجهیزاتی که در بالا اشاره شد از نمونه تجهیز شده به سیستم صوتی BeatsAudio   بود. این نمونه با موتور 2.4 لیتری Chrysler Tigershark MultiAir II با 180 اسب بخار توان در 6250  rpm و 237 نیوتن متر گشتاور در 4400  rpm و وزن 1495 کیلوگرم با توجه به نسب وزنی مخصوص 8.3 توانست در حدود 9.8 ثانیه به 100 کیلومتر در ساعت برسد که البته رکورد 8.7 نیز برای آن ثبت شده که بسته به محل و شرایط تست میتواند متغیر باشد.
در این مدل به خصوص کلیدی در کنار دنده ، جهت انتخاب حالات رانندگی تعبیه شده که به Driving Mode Selector معروف است و از آن برای تغییر حالات رانندگی بین Auto و Sport و Traction استفاده میشود . برای شروع پس از روشن کردن موتور کلید Driving Mode  را روی حالت Auto گذاشته که در این حالت نیروی موتور به صورت پیش فرض به چرخهای جلو انتقال میابد و حرکت را آغاز میکنیم . اولین چیزی که جلب توجه میکند کشش اولیه آن است که اگر به صورت تخت گاز آغاز شود در اکثر مواقع با هرز گردی چرخهای جلو روبرو خواهید شد و موتور نیز با صدای خروجی جذابی به لذت رانندگی میافزاید ولی با وجود گیربکس 9 دنده ( مدل Chrysler 948TE automatic ) (ساخت شرکت ZF   در سال 2013)  تعویض دنده ها برای کاهش مصرف سوخت به سرعت انجام میشود که در برخورد اولیه گمان خواهید برد گیربکس دارای مشکل فنی است چرا که چه در تعویض ها و چه در معکوس ها گیربکس به صورت عصبی و اعمال تکان های پیاپی عمل میکند و عملکرد نرم و روانی ندارد و بعضا با ضربه نیز همراه است. ولی اگر کاملا با شتاب همانند مسابقات درگ حرکت را آغار کنید ، تعویض دنده ها کاملا اسپرت به نظر میرسد ولی در حالت رانندگی عادی و شهری این عصبانیت گیربکس زیاد خوشایند نیست. اگر driving mode را روی گزینه  sport   قرار دهید نیرو برای بالا بردن هندلینگ به هر چهار چرخ انتقال میابد ضمن این که تعویض دنده ها در دور موتور های بالا انجام شده و عکس العمل  پدال گاز و فرمان نیز در راستای هر چه بیشتر شدن حس اسپرتی ، سریع تر و تیز تر میشود صفحه کیلومتر شمار نیز به نمایش گر میزان g   وارده به خودرو تبدیل شده تا کاملا حس و حال اسپرتی به شما منتقل شود. در حالت اسپرت گیربوکس سعی میکند همواره دور موتور را در بهینه ترین دور برای بدست آمدن بیشترین توان و گشتاور نگاه دارد تا لذت رانندگی اسپرت به واقعیت نزدیک گردد . به طور عموم در معکوس ها و شتاب گیری های ثانویه ، انگار درخواست راننده با تاخیر به گیربکس انتقال میابد و در نمونه مورد بحث از لحظه تخت گاز تا معکوس گیری و شروع شتاب گیری ثانویه حدود 2 ثانیه تاخیر همه سرنشینان را به خنده وا داشت! شاید از نظر قوای محرکه تنها نقطه ضعف FIAT500X  را بتوان گیربکس آن نامید ولی موتور آن کاملا با وزن اطاق هماهنگ بوده و توان آن برای غلبه بر وزن ماشین و سرنشینان و بار ، کاملا مناسب است.
سیستم تعلیق با وجود رینگ و لاستیک با ابعاد 215.55.18 و فنر بندی بسیار خشک شما را کاملا در جریان کیفیت آسفالت قرار میدهد و کلا هیچ دست انداز و ریگی نیست که شما متوجه آن نشوید ، تا حدی که برای قابل تحمل شدن سواری آن فشار باد لاستیک را تا فشار 30 کاهش دادم و تمام طول مدت رانندگی را با چراغ هشدار فشار باد انجام دادم. البته این موضوع سلیقه ایی است و ممکن است شما از سواری خشک آن لذت ببرید ولی اگر سایز رینگ و لاستیک ها به 17 اینچ تغییر کند میتوان سواری نرم تری را برای آن متصور شد . با این حساب گرچه فیات برنامه traction-plus را برای سیستم چهار چرخ متحرک 500X  پیش بینی کرده ولی با توجه به خشکی تعلیق و نوع لاستیک ها و ارتفاع شاسی خیلی دور از ذهن است که حتی بتواند به سلامت از روی یک سنگ بگذرد و سیستم آن بیشتر به درد برف روی آسفالت و یا چمن مسطح میخورد و گرچه سیستم چهار چرخ متحرک آن به خوبی عمل میکند ولی به دلیل سیستم تعلیق و ارتفاع ۲۰۲ میلیمتری آن از سطح زمین ، تنها میتواند در زمستان تا حدی دل خوش کن باشد! ولی برادرش با سواری نرم تر و سیستم چهار چرخ متحرک زبان زد جیپ میتواند برای یک پیک نیک نیز شما را تا مسافت زیادی همراهی کند. البته فرمان هم به حس اسپرتی و شهری بودن آن کمک زیادی کرده و عملکرد و زاویه فرمان با چرخ ها کاملا خوب مهندسی شده و فرمان اطلاعات دقیقی از سطح مسیر و جهت حرکت در اختیار راننده قرار میدهد . شعاع گردش آن با 5.6 متر اگر چه خوب است ولی نسبت به رقبا به غیر از مینی فضای بیشتری برای دور زدن طلب میکند   به طور مثال ASX   در 5.3 متر و تیوولی در 5.5 متر میتوانند دور کامل بزنند و برای بدست آوردن معیار تویوتا یاریس میتواند در 4.8 متر یک دور کامل بزند.
سیستم ترمز نیز با بهره گیری از به روز ترین تکنولوژی ها  و وجود دیسک های 30.5 و 28 سانتیمتری در جلو و عقب از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است و میتواند آن را در 39.9 متر از سرعت 96 کیلومتر به حالت سکون برساند که اگر چه نسبت به رقیبش ASX   با عدد 37.5 متر بیشتر است ولی حرکت کوتاه پدال از حد بالا تا فشرده شدن کامل و عکس العمل به موقع آن میتواند حس اطمینان را در شما ایجاد نماید.
به طور کلی FIAT 500X  خودرویی است شاد که لبخند را بر لبان شما مینشاند و برخلاف بقیه اعضاء خانواده اش که شبیه ماشین کوکی هستند ، جدی تر و خوش تراش تر و با کیفیت تر بوده و با توجه به ابعاد و توان موتور کاملا برای مصارف شهری و یا مسافرت سه نفره مناسب است ولی با توجه به این که خودروی مورد آزمایش ما حدود 9 هزار مایل کار کرده بود باید دید که در دراز مدت این توان و کیفیت چگونه محک میخورد و آیا میتواند این کیفیت را حداقل تا 5 سال ثابت نگه دارد و در آینده هزینه های نگهداری آن نسبت به رقبا چگونه محک میخورد.
با توجه به فعالیت های شرکت فیات و بهتر شدن روز به روز محصولاتش  میتوان پیش بینی کرد که مدیران آن عزم خود را جزم کرده اند تا نه تنها دیگر از آنها به عنوان اشتباهی در صنعت اتومبیل سازی ایتالیا یاد نشود بلکه تا چندی دیگر به رقابت با نامداران صنعت خودرو سازی اروپا بپردازند.مدل خودرو FIAT 500X
کلاس خودرو Subcompact Crossovers
رقبا در بازار ایران میتسوبیشی ASX  و رنو داستر و سانگیانگ تیوولی
رقبا در بازار جهانی مینی کانتریمن و مزدا CX3 و جیپ رنگید و هوندا HR-V
سال ساخت 2016
آرایش موتور 4 سیلندر خطی تنفس طبیعی
حجم موتور 2.4 لیتر
توان موتور 180 اسب بخار در 6250 rpm
گشتاور موتور 237 نیوتن متر در 4400 rpm
گیربکس 9 دنده اتوماتیک
سیستم انتقال قدرت AWD
وزن 1495 کیلو گرم
شتاب صفر تا صد کیلومتر 8.7 ثانیه
نسبت وزنی مخصوص 8.3
ابعاد به میلیمتر طول 4248 ، عرض 1796 ، ارتفاغ 1600
ارتفاع از سطح زمین به میلیمتر ۲۰۲
حجم مخزن سوخت 50 لیتر
حجم صندوق بار 524 لیتر ، بعد از خواباندن صندلی ها 1438 لیتر
ابعاد لاستیک 215.55.18
شعاع چرخش 5.6 متر
مسافت توقف از سرعت 96 کیلومتر 39.9 متر
مصرف سوخت 9.8 لیتر در 100 کیلومتر


برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  مسیح فرزانه  ،  علی رزوان  ،  تست فنی  ،  آزمایش رانندگی  ،  فیات 500 ایکس  ،  واردات خودرو  ،  خودروهای وارداتی  ،  ثبت سفارش خودرو  ،  آلفارومئو  ،  مینی ماینر  ،  مینی کوپر  ،  سنگ یانگ تیوولی  ،  رنو کپچر  ،  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  ali razvan  ،  fiat 500  ،  fiat 500x  ،  Giovanni Agnelli  ،  failure in Italian automotive technology  ،  JEEP Renegade  ،  MINI COUNTRYMAN  ،  SsangYong Tivoli  ،  Renault Captur

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها