غول 3.5 تنی خیابانی
تست فنی شورولت سابربن 2016


تصور کنید برای یک سفر طولانی مدت آماده میشوید. هر یک از اعضای خانواده برای خود اثاثیه و بار های خاص خود را برداشته و آماده میشوند. پس از همه پیشبینی ها...

تست فنی شورولت سابربن 2016

تست ، نوشته و عکس : علی رزوان
چاپ شده درمجله ماشین مهر 1395 -شماره 405

تصور کنید برای یک سفر طولانی مدت آماده میشوید. هر یک از اعضای خانواده برای خود اثاثیه و بار های خاص خود را برداشته و آماده میشوند.  پس از همه پیشبینی ها به هنگام چیدمان صندوق بار به تدریج متوجه میشوید که ممکن است فضای بار کم باشد و مجبور هستید یا یکی از اعضاء خانواده را جداگانه بفرستید و یا بار ها را کمتر کنید. ولی اگر خودروی شما به حدی جا داشته باشد که بدون هیچ دغدغه ایی هر آنچه که میخواهید با خیال آسوده بردارید و همگی با خیال راحت به سفر بروید طبیعتاً بیشتر خوش خواهد گذشت. البته گروهی از خانواده ها هم هستند که به دلیل تعداد زیاد اعضاء خانواده و خدماتی که باید به آنها انجام دهند در هر صورت متحمل بارکشی های زیادی هستند.
در فرهنگ زندگی آمریکایی،  اصولا خانواده ها پر جمعیت بوده  و خیلی هم بچه دوست هستند به طوری که به اصطلاح به مادران و پدرانی که تعداد بچه های آنها زیاد است و از صبح به دنبال آنها از این مدرسه به ان مدرسه و از این مسابقه به آن مسابقه میروند و تجهیزات و خورد و ریزهای زیادی با خود حمل میکنند ٬ soccer mom و یا soccer dad گفته میشود و اگر خودتان خودروهای مورد نیاز این گروه را در اینترنت جستجو کنید به نتیجه جالبی دست خواهید یافت  . به علاوه ٬ خانواده های آمریکایی تمام کارهای خانه ٬ حیاط و تعمیرات را به طور عموم خودشان انجام میدهند و به دلیل اجرت بالای تعمیرات به ندرت با کارشناس مربوطه تماس میگیرند. بنابراین شدیدا به خودرو های بزرگ و با فضای بار  زیاد نیازمند هستند تا هر آنچه که میخواهند در آن جاسازی کنند و یا در تعطیلات قایق پارویی شان را روی سقف و یا یدک کش خودرو بسته و به اولین دریاچه خودشان را برسانند. با در نظر گرفتن این خصایص میتوانید در بیابید که چرا وانت های قول آسا و SUV های سایز بزرگ فقط در این کشور تا این حد پرطرفدار هستند و البته غیر از خیابان های خودشان به ندرت میتوان خیابانی را پیدا کرد که چنین خودروهایی با این ابعاد به راحتی تردد کنند.
با توجه به این نیاز شرکت جنرال موتور در سال ۱۹۳۵ خودرویی بر پایه کلاس استیشن واگن و با نام SUBURBAN ساخت که با دارا بودن طول زیاد و فضای بار کافی ٬ میتوانست به صورت دائمی نیز از آن استفاده گردد و به تدریج به یکی از سود آورترین تولیدات این شرکت تبدیل شد  و آن را تحت نامهای GMC  و CHEVROLET   و  HOLDEN  و CADILLAC به بازار ارائه داده و نه تنها مورد استقبال خانواده ها قرار گرفت ٬ بلکه در نیروهای ویژه مثل FBI   و خودروهای تشریفات نیز از آن استفاده میگردد.
شرکت GM تا کنون ۱۱ نسل از این غول خیابانی را با عنوان های مختلف روانه بازار کرده . نسل یازدهم آن توسط طراح ارشد شرکت ٬ با نام CHIP THOLE بر اساس platform GMT K2XX  ساخته و پرداخته شد و در سال ۲۰۱۳ به بازار معرفی و در سال ۲۰۱۴ در خیابان با نام های Chevrolet Suburban, GMC Yukon XL, Cadillac Escalade،Yukon Denali XL به تردد پرداخت و با وجود اینکه همگی همزاد هستند قطعات بدنه آنها یکسان نبوده و فقط در باطن یکسان هستند و بسته به برند و تجهیزات ارائه شده در آن میتوان آن را در محدوده قیمتی ۴۷ تا ۶۸ هزار دلار خریداری کرد البته قیمت مدلهای کادیلاک بسیار فراتر خواهد رفت و از ۷۳ هزار دلار شروع و تا ۹۶ هزار دلار خواهد رسید. شرکت GM  برای این جثه عظیم دو نوع موتور ۵.۳ لیتری و ۶.۲ لیتری و دو گیربکس ۶ و ۸ سرعته در نظر گرفته که نمونه های ضعیف تر در Chevrolet و نمونه های قویتر در GMC  و کادیلاک به کار گرفته میشود.
حال در نظر بگیرید مجبور باشید ۶ ساعت رانندگی کرده و ۵ عدد چمدان بزرگ و ۵ عدد چمدان داخل کابین و ۴ نفر سرنشین را در آرامش ٬ به فرودگاه برسانید. بنابراین ناچار خواهید بود خودرویی انتخاب کنید تا همه این خصوصیات را یک جا داشته باشد. پس از بررسی یک دستگاه Chevrolet SUBURBAN LT  مدل ۲۰۱۶ را با بهای روزانه ۱۳۰ دلار با احتساب بیمه کامل اجازه کردیم که گزارش آن را در ادامه خواهید خواند.
در نگاه نخست تنها چیزی که در ظاهر جلب توجه میکند طول زیاد خودرو است و در پی آن   Shoulder line که بین تمامی همزاد های آن مشترک است. البته به نظر شخصی تنها المان زیبایی که در بدنه خودرو قابل رویت است چراغ های جلو است که چهره ایی منحصر به فرد به آن داده ولی بر خلاف چراغ های جلو، چراغ های عقب فاقد هرگونه ابتکار و نوآوری در طراحی است البته به طور کلی پشت خودرو کاملا ساده و کسل کننده است.قرار گیری بر روی صندلی با توجه به ارتفاع ۲۰۰ میلیمتری از سطح زمین (لندکروزر ۲۳۰ میلیمتر) و با توجه به رکاب تعبیه شده حتما می‌بایست در دو مرحله انجام شود.  همانطور که از ابعاد بیرونی نیز مشخص است،  فضای داخل آن حتی برای فوتبال نیز کفایت میکند و شاید برای فیزیک بدنی ما ایرانی ها آنقدر بزرگ باشد که در آن گم شویم ولی برای هموطن های خودش فضایی جادار و مناسب را برای ۸ نفر فراهم میسازد. معمولا ما در تست ها همیشه به شرح فضای سر و پا هم اشاره میکنیم ولی در این مورد واقعا معیاری برای توضیح بزرگی آن ندارم و فقط میتوان با ذکر اعداد، حجم فضای داخلی را توصیف کرد. فضای  اطاق در صورت خواباندن صندلی های ردیف دوم و سوم معادل ۳۴۲۹ لیتر و در صورت خواباندن صندلی های ردیف سوم ۲۱۷۳ لیتر است و در صورت نشستن ۸ نفر سرنشین در سه ردیف صندلی باز هم فضای باری معادل ۱.۱ متر مکعب در اختیار شما است.
پس از قرار گیری پشت فرمان طراحی آن زیاد جلب توجه نمیکند ولی دسته دنده عظیم الجثه آن شما را به خنده میاندازد، صفحه کیلومتر شمار بسیار ساده است و تمام ادوات و قطعات و داشبورد از چرمی پوشیده شده که در دید نخست پلاستیک به نظر میرسد و زیاد با کیفیت نیست. ولی در مدل های گرانتر میتوان داشبورد دورنگ و چرم با کیفیت تر نیز دریافت کرد. صندلی های آن نیز از این قاعده مستثنی نیست در لحظه اول راحت به نظر میرسد ولی پس از ۳ ساعت رانندگی،  خستگی کمر قطعا گریبان شما را خواهد گرفت انگار راحتی صندلی طوری طراحی شده که شما فقط در لحظه خرید آن را احساس کنید. البته از نظر ارگونومی کمی و کاستی نیست، صندلی و فرمان در تمامی جهات قابل تنظیم است و حتی در مدل های ۲۰۱۶ موقعیت پدال ها نیز به صورت برقی تنظیم میشود.
دید جلو با وجود درپوش بلند موتور قابل قبول است و به راحتی میتوان حد و حدود آن را در همان ساعات اولیه پیدا کرد ولی به دلیل طول ۵.۷ متری آن از شیشه عقب تنها اتومبیل های دور دست معلوم هستند و اگر دوربین دید عقب اختراع نشده بود حتما شرط وجود یک راهنمای هوشمند برای دنده عقب گرفتن در کاتالوگ آن قید میشد. همانند پیکان های دهه ۵۰ برای بالا رفتن دید طرفین، آینه های محدب کوچکی بر روی آینه های بغل نصب شده که نقطه کور را کاملا پوشش میدهد و محدودیتی از بابت دید طرفین وجود ندارد.
سیستم صوتی آن به جز در مدل پایه LS از شرکت BOSE  تامین شده که در هر شدتی، کیفیت خیره کننده ایی از خود به نمایش میگذارد و همچنین مجهز شده به یک سیستم ناوبری بسیار کامل که هر گونه ورودی برای آن محدودیت ندارد به علاوه اینکه اگر سیم کارت دیتا به آن اضافه کنید همه سرنشینان میتوانند از WiFi  در داخل خودرو استفاده کنند.
پس از روشن شدن ،  ذرات خانه ۸ سیلندر آن با غرش خاص موتورهایی ۸ سیلندر آغاز به کار کرده ولی بلافاصله بعد از استارت آرامش کامل برقرار میشود چون موتور بسیار بی صدا است و عایق بندی اطاق نیز بسیار عالی است به طوری که  با وجود ظاهری که اصلا آیرودینامیک به نظر نمی رسد و کاملا مکعب و مستطیل است حتی در سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت نیز صدای داخل کابین از ۶۳ دسیبل تجاوز نمیکند.  
موتور ۵.۳ لیتری آن توسط یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک میتواند ۳۵۵ اسب بخار را در کنار گشتاور فوق‌العاده ۵۱۹ نیوتن متر به چرخهای عقب انتقال دهد البته توسط کلیدی که در داخل تعبیه شده به صورت دستی و در مواقعی که نیاز به اصطکاک بیشتر باشد میتوان از سیستم چهار چرخ آن نیز بهره برد. مهندسین GM  با بهره گیری از تکنولوژی تزریق مستقیم سوخت در کنار این توان و گشتاور ٬ موفق شده اند مصرف آن را تا ۱۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر کاهش دهند که نزدیک به معجزه است. ضمن این که در کنار چنین قدرت و مصرفی ٬ مجوز کشیدن باری معادل ۳.۶ تن را نیز برای آن مجاز دانسته ‌اند.
به محض درگیر کردن دنده و شروع حرکت گشتاور دلچسب آن کاملا خودنمایی میکند و عملکرد عالی و نرم گیربکس  و سرعت تعویض دنده ها چه در شتاب گیری و چه در معکوس ها،  میتواند وزن ۳۴۰۲ کیلوگرمی آن را با توجه به نسبت وزنی مخصوص ۹.۶   و با در نظر گرفتن شرایط موجود خودرو،  در  ۸.۳ ثانیه از سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برساند البته شتاب رسمی اعلام شده ۶.۷ ثانیه است که این شتاب مدیون گشتاور بالای گیربکس و سرعت تعویض دنده  ها است. البته این نیرو و گشتاور با توجه به ابعاد بدنه و فضایی که برای بار در آن تعبیه شده در جاده های کفی و اتوبان مناسب است و نمیتوان از آن انتظار خاصی داشت و در صورت نیاز به کشش بهتر شاید انتخاب موتور ۶.۳ لیتری در کنار گیربکس ۸دنده جوابگوی نیاز باشد.
سیستم تعلیق با توجه به وزن،  ابعاد و کلاس خودرو خیلی عالی عمل میکند و همه سرنشینان در آسایش کامل هستند و تحت هیچ شرایطی از حرکت های گهواره ای خبری نیست. حتی در ردیف های عقب نیز این آسایش برقرار است و در آسایش کامل میتوان خوابید و راننده و جاده را به حال خودشان رها کرد و در مقایسه با لندکروزر سواری آن نرم تر و سرنشینان راحتی بیشتری دارند. البته در کنار این راحتی توان حمل باری معادل ۷۴۵ کیلوگرم با وجود وزن ۸ سرنشین نیز برای سیستم تعلیق آن تعریف شده است.
این کلاس خودرو ها برای مسیر های خارج جاده ایی و یا سفرهای کوتاه درون شهری جهت خرید مایحتاج روزانه و یا انجام مانور ساخته نشده اند و با یک نگاه گذرا به این موضوع پی خواهید برد چرا که سپرهای بلند آن در اولین تماس با پستی و بلندی خواهد شکست و یا در گزارشات ایمنی در تست واژگونی فقط ۳ ستاره بدست آورده و در تست تصادفات هم فقط ۴ ستاره کسب کرده. بنابراین SUBURBAN  اصلا با رانندگی هیجان انگیز میانه خوبی ندارد و حتی نمیتواند به خوبی در موقع لزوم ایمنی لازم را تامین کند. ترمز ها نیز با وجود دیسک های ۳۳ و ۳۴ سانتی در جلو و عقب و سیستم های کمکی تقویت نیروی ترمز و ABS. متاسفانه خیلی نرم عمل میکند و در صورت ترمز ناگهانی شدیدا دماغه خودرو dive  کرده و زیاد برای ترمز های ناگهانی مطمئن نیست و میتواند خودرو را در فاصله ۳۸.۵ متر متوقف نماید. جهت مقایسه تویوتا لندکروزر با وزن مشابه در ۴۲.۸ متر متوقف میشود. فرمان هم با شعاع چرخش ۶.۵ متر از عهده چرخاندن این جثه عظیم به خوبی بر میآید. البته واکنش فرمان خیلی نرم بوده و با وجود حساس بودن آن به تغییرات سرعت ٬ در سرعت های بالا و تغییر خطوط تنبلی آن محسوس است . البته با این جثه و وزن همانند تویوتا لندکروزر و یا سکوییا نمیتوان انتظار داشت تا مهندسین قوانین فیزیک را نقض کنند.
مهندسین GM  برای آن تجهیزات ایمنی نظیر رادار هشدار تغییر خطوط و تصادف تعبیه نموده اند ولی بودن و نبودن شان به حال راننده هیچ فرقی نمیکند چرا که در صورت هشدار فقط یک چراغ کوچک در صفحه کیلومتر شمار روشن و خاموش میشود که در صورت دقت به آن،  خودش موجب تصادف میگردد.  تنها سیستم ایمنی آن که تا حدی کارآمد عمل میکند دوربین و سنسور دنده عقب بود که در صورت نزدیک شدن به مانع،  صندلی راننده با شدت زیادی  شروع به لرزش میکند و شما را مجبور به ایستادن میکند.
در مجموع SUBURBAN  بسیار جادار است و با خلق و خوی آرام و سنگین و توان بسیار بالا و شاسی بسیار مقاوم خودرو ای است بسیار کاربردی و جان سخت و به لطف بازار یابی و شناخت دقیق مایحتاج مشتریان این گروه از خودروها توانسته از فروش بسیار خوبی برخوردار باشد. خودروی مورد آزمون ما حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد داشت که برای اتومبیلی که اواخر سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرده بود خیلی زیاد است ولی با مهندسی خوب  GM  با وجود اینکه اتومبیل کرایه ایی بود و عموما کسانی که آن را اجاره میکنند به آن رحم نمیکند،  اگر به کیلومتر نگاه نمی کردم گمان می بردم در حد ۲۰ هزار کیلومتر کار کرده. با این کارکرد خودرو هیچ افتی نکرده و تمام قطعات همانند روز نخست کارایی داشتند.

جدول مشخصات فنی شورولت سابربن 2016

مدل خودرو Chevrolet SUBURBAN
کلاس خودرو Full size SUV
قیمت ۵۹ هزار دلار
رقبا در بازار جهانی FORD Expedition, GMC Yukon, Lincoln Navigator, Nissan Armada, Toyota Sequoia
سال ساخت 2016
آرایش موتور ۸ سیلندر V تنفس طبیعی
حجم موتور ۵.۳ لیتر
توان موتور ۳۵۵ اسب بخار در ۵۶۰۰ rpm
گشتاور موتور ۵۱۹ نیوتن متر در ۴۱۰۰ rpm
گیربکس گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک
سیستم انتقال قدرت 4WD
وزن ۳۴۰۲ کیلو گرم
شتاب صفر تا صد کیلومتر (منتشر شده توسط سازنده) ۶.۷ ثانیه
نسبت وزنی مخصوص ۹.۶
ابعاد به میلیمتر طول ۵۶۹۹ ، عرض ۲۰۴۴،  ارتفاع ۱۸۸۹
ارتفاع از سطح زمین به میلیمتر ۲۰۰
حجم مخزن سوخت ۱۱۷ لیتر
حجم صندوق بار ۱۱۱۳ لیتر در صورت استفاده از سه ردیف صندلی
ابعاد لاستیک ۲۶۵-۶۵-۱۸
شعاع چرخش ۶.۵
مسافت توقف از سرعت 96 کیلومتر ۳۸.۵متر
مصرف سوخت ۱۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
 
 


برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  علی رزوان  ،  مجله ماشین  ،  شورولت  ،  شورولت سابربن  ،  کادیلاک  ،  کامارو  ،  تست فنی  ،  آزمایش رانندگی  ،  آزمایش فنی  ،  شورولت  ،  ماشین آمریکایی  ،  شاسی بلند  ،  آفرود  ،  جنرال موتورز  ،  gfactor  ،  ali razvan  ،  SUBURBAN  ،  GMC  ،  chevrolet  ،  holden  ،  cadillac  ،  Yukon Denali XL  ،  Cadillac Escalade  ،  BOSE

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها