تست فنی ب ام و550i با پیشرانه 8 سیلندر
8 ریشتری 4 چرخ درتهران


وقتی پس از مدتی وقفه در اوایل سال 1384 مجددا واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شد ب ام و یکی از آن برندهایی بود که پیشروی بازار قرار گرفت.آنزمانها این برند با نام نوریایی که در سال 1379 موفق به عقد قرارداد رسمی با آلمانیها ...

8 ریشتری 4 چرخ درتهران

تست ونوشته : مسیح فرزانه
عکس : علی رزوان
چاپ شده درمجله ماشین شهریور 1395 -شماره 404

وقتی پس از مدتی وقفه در اوایل سال 1384 مجددا واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شد ب ام و یکی از آن برندهایی بود که پیشروی بازار قرار گرفت.آنزمانها این برند با نام نوریایی که در سال 1379 موفق به عقد قرارداد رسمی با آلمانیها شده بود دربازار شناخته می شد و درپروسه دو ساله موسسه نوریانی حدود 3 هزار دستگاه از 3 و 5 و 7 و ایکس 3 را روانه ایران کرد. به دست نوشته و تکه های جرایدم که آنزمان آرشیو کرده بودم رجوع کردم ناگهان چشمم به قیمت 160 میلیونی 740 و یا 318 که حدود 44 میلیون بود خورد. البته پیش از این در سال 1991 تا 93 میلادی بود که وهاب زاده مدلهای مختلفی از1300 و 1600 و سری 3 و..را هم وارد کشور کرد( که سال 1354 نیز آنها نماینده سواری و نوریانی نمایندگی واردات موتور ب ام بودند )   و بخشی دیگر از مدلهای 3 و 5 را بنیاد به ایران آورد که دربازاری که آنزمان تنوعی درش نبود برای قشرمرفه سبب ایجاد جاذبه بالایی کرد.در هرحال سری 3 و 5 ب ام و از دیربازدرایران پرطرفداربود ، یکی اسپورت تر و جوان پسندتر ( سری 3 ) و دیگری خانوادگی تربا مشتریان طیف جوان و میان سال(سری 5) و...که اخیرا شرایط تست یکی ازمدلهای خاص و منحصربفرد سری 5 درکشور یعنی مدل 550 با مدل 8 سیلندر میسر شد که تصمیم گرفتیم درقالب آزمایشی و مقاله ای آنرا برای شما بروی کاغذ بکشم.

تست فنی 

ب ام و از سال 1972 تاکنون 6 نسل از سری 5 به بازار داده که این داستان از کد E12 شروع که درکشورمان نیزطرفداران زیادی داشت و تا به امروز با کد F10 و F11 ادامه دارد.البته از سال 2009 بود که مدل گرن توریزمو بعنوان یک 5 در فست بک به این خانواده افزوده که علیرغم هزینه بالای کمپانی در مبحث  تحقیق ، طراحی و تولید اما به موفقیتی در فروش دست پیدا نکرد. خودروهای آلمانی و بویژه ب ام و که همیشه از هزینه نگهداری بالایی به نسبت رقبا برخودار بودند اما بواسطه کیفیت تولید و کیفیت سواری دردنیا ازجایگاه ویژه ای نزد مصرف کننده برخوردار بوده و هستند. البته داستان هزینه نگهداری و مسائل مربوط به آن درخودروسازی روزدنیا با یک فرمول ساده تعریف می شود و آن بوده که طبیعتا هرچه یک خودرو از تکنولوژی و الکترونیک پیچیده تر و مدرن ترین سود ببرد هزینه نگهداری و تعمیرات آن بیشتراست.
برای پرداختن به زوایای طراحی این پسرک عضلانی باواریایی قطعا نیاز به توضیحات مفصل و کاملی نیست که بارها درمقالات و تستهای گوناگون به آن بصورت جامعه پرداخته شده و از نقاط قوتی چون پوزه کشیده و اسپورت ، خطوط سیال روی درها ، نمای عقبی با تناسب و خطوطی که روی بدنه هر کدام در ابتدا و انتهای خود شکلی جذاب و مردانه و اسپورت به سری 5 بخشیده اند. البته وقتی با 550 درنگاه نخست روبرو شدم چهره آن گویای آنچه درزیردرپوش موتوراست نبود ،یعنی شما تازمانی که درپوش موتوررا بالا نزده و پیشرانه هیولا شکل 8 سیلندر با دو استرس بار را ندیده و یا به عدد  550 روی صندوق عقب و خروجی های غرش کننان اگزوزتوجه نکنید نمی دانید که چه شیرگرسنه وقلدری دربیشه کمین کرده .
 فضای داخلی نیز علیرغم  تمهای اسپورتی همیشگی و صندلیهای یک دست چرم خوش ترکیب که گویی برای بدن هر راننده ای به همان فرمت تغییر آناتومی می دهند حتی دراعداد نمایشگرهای پشت فرمان حکایت ازطوفان در پیش رو نمی دهند.اما به محض روشن کردن ماشین آنچنان دم و بازدمی از منبع اگزوز بیرون آمده که همه چیز رنگ و بویی دیگر می گیرد.عکس العمل بعدی ماشین که برایم خیلی جالب بود واکنش به سرگاز دادن در حالت خلاص بود که با هر فشاری روی پدال گازکل هیبت دو تنی 550 همانند یک لنج که روی آب در حال تلاطم است بدنه اش به چپ و راست بالا و پایین می رفت و با خود حس کردم پس در هنگام رانندگی چه شیطنتهایی که نخواهد کرد.
استارت اولیه با این ماشین درحالت اسپورت و اسپورت پلاس چیزی فراتر از تصورشماست ، حسی همانند نشستن پشت فرمان یک فراری F360 مودنا یا کششهای پورشه کیمن در شتاب 0 تا 100 که براحتی شمارا داخل صندلی کرده و بدون هیچ اغراقی برای بردن بدن خود رو به جلو نیازمند نیروی مضاعفی هستید. تعریف وزن روی اسب بخاری که ب ام و روی موتور400 اسبی این بچه چموش به آن رسیده 1 به 5 است و این یعنی راندمان فنی در حد یک آستون مارتین DB9 یا DBS ! پس شما درحال راندن یک سدان 2 تنی خانوادگی هستید که روی براحتی آسفالت را شخم زده و در شتاب گیری و سبقت در کسری از ثانیه سایرین را در آینه هایش مشایعت می کند. رسیدن به سرعت 100 کیلومتر برای 550 یک شوخی تکراری و روزانه است که در حدود 5.5 ثانیه حاصل می شود.تعویض دنده ها روی این گیربکس و بواسطه گشتاور 600 نیوتن متری حس دلچسب و پرهیجانی از یک رانندگی اسپورت و بسیار پرکشش داشته وعملا فکر می کنید هرچه گاز میدهید گویی هیچ راهی برای رفع گرسنگی 550 و رسیدنش به سیری مطلق وجود ندارد. برای عدا کردن حق مطلب شایدصحبت درخصوص تواناییهای ماشین در فرمان گیری و تعویض خطوط و مانورها برای چنین سدان خوش هیبت و قلدری نتواند تمام و کمال جواب دهد و باید خودتان تجربه نشستن و راندن آن را داشته باشید تابدرستی حس دقیق و جذاب از یک سدان سریع و السیر آلمانی بدست بیاورید. البته ماکزیمم توانایی 550 با این رینگها و سیستم تعلیق برای تحمل پذیری فشار جانبی و چسبندگی روی زمین ( یا همان نیروی جی ) چیزی حدود 86 تا 0.87 جی است که عدد بسیار عالی برای چنین ماشین سواری چهاردر و البته اسپورتی است که به نوعی آنرا دردنیا بعنوان یه ترسیم کننده و یک استاندارد درجه بالا از لذت رانندگی نزد علاقمندان به خودروهای آلمانی می دانند.استفاده ازدو توربوشارژر روی این موتورهم سبب شده تاخیر درشتاب گیری یا حس نشده یا به محض رخ دادن توربو دوم وارد مدارشده و lag ( تاخیر ) توربو اول را جبران کرده تا موتورهمچنان پرکشش روی جاده بتازد.عکس العمل جالب دیگراین پیشرانه به فشارپدال گازبوده که با هرلمسی ماشین را به جلو پرتاب و راننده را به عقب هل می دهد. فرمان خیلی تو دست و اسپورت است ، روی سرعت بالا سفت و کمی تنبل و سنگین شده تا بتواند کنترل خودرو را بدست گرفته و ناگهان با یک تعویض خط یا مسیری حادثه ای رخ دهد ، درعوض فرمان درسرعت پایین ترتیزبود که دقیقا مثل مکانیزم حساسیت یک سیستم مکانیکی-الکتریکی به سرعت است که خودش را با شرایط وقف می دهد. البته بواسطه روح و مکانیزم اسپورت فرمان و سایز رینگها عملا شما در دست اندازها با تکانهایی روبروهستید که قابل لمس جلوه می کند ، ولی چه دربحث شرایط فرمان و چه سیستم تعلیق سری 5 را می توان ورژن نرم و آرام شده ای از سری 3 دانست که جنتلمن ترو منطقی ترروی جاده حرکت می کند و از فضاهای به مراتب بیشتری سود می برد.
فضاسازیهای داخل اطاق درحدو انتظار تواناییهای بی پایان مهندسین نخبه آلمانی روی خودرو تعریف گردیده ، همه چیز حساب شده ، خط کش گذاشته شده و مو به موبرنامه ریزی شده.درردیف عقب و جلو ارگونومی ( یعنی دسترسی به ادوات ) نمره 20 از 20 می گیرد ،فضای سر و پا و شانه ها با ریاضیات هم خوانی داشته ، صندوق بار نیز با حدود 400 لیتر گنجایش برای چنین کلاسی یک برگ برنده است و درمجموع هر انتظاری که از یک محصول ژرمن دارید بروی 550 به منعصه ظهور رسیده . درهرحال 550 یک اسلحه اتوماتیک کاملا چقر ، پرسروصدا و قوی است ، کمترحریفی می تواند جرات و جسارت رقابت با آن را به خود قبولانده و درکف جاده با آن کل کل کند ، این ماشین موتورتشنه و سیری ناپذیری دارد ، ترمزهایش بی نظیر است ، قدرت فرمان گیری و چسبندگی آن جسارت دو چندان به راننده می دهد که کاملا به آن اعتماد کرده و برپدال گاز بکوبد ، فضاسازیهایش برای یک خانواده به غایت مناسب و مهندسی شده بوده و می توان بیش از یک سدان لوکس میان سایز خانوادگی روی آن حساب کرده. این ماشین یک سواری چهار در سریع السیروحشی است ، با غرشی همانند خرسهای جذاب و دلربای Knut باغ وحش برلین و بزهای کوهای با ثلابت رشته کوههای آلپ.
درخاتمه جا دارد ازدوستان عزیزمان آقایان بهرام قیصر زاده ، پویا پایدار و سامان اخلاقی بدلیل همکاری با تیم تست تشکر نماییم.

جدول مشخصات فنی ب ام و 550 آی 

ب ام و 550 i فاکتورها
8 سیلندر 4.4 لیتری ( دو توربوشارژر) گنجایش و آرایش موتور
400 اسب در 5500 دور موتور قدرت موتور
610 نیوتن متردر دورموتور 1750 گشتاور
2003 وزن ( کیلوگرم )
 1 به 5نسب وزن به اسب بخار( هر چه کوچکتر بهتر)
4904/1859/1463 طول/عرض/ارتفاع (میلی متر)
2969 فواصل اکسلها(میلی متر)
 396 لیتر فضای صندوق بار
11.9 شعاع چرخش ( متر)
70 گنجایش مخزن سوخت ( لیتر)
15.3  میانگین مصرف سوخت در 100 کیلومتر شهری ( لیتر)
8سرعته خودکار-مانوماتیک نوع جعبه دنده
5.1 شتاب 0 تا 100 کیلومتر (ثانیه )
175 کیلومتر در13.1 ثانیه رکورد 400 متر
250 کیلومترمحدود شده بصورت الکترونیکی حداکثر سرعت ( کیلومتر )
0.86 جی تحمل پذیری فشار جانبی
 

 

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تست فنی  ،  آزمایش فنی  ،  تست خودرو  ،  آزمایش رانندگی  ،  ب ام و  ،  پرشیا خودرو  ،  نوریانی  ،  علی نوریانی  ،  واردات خودرو  ،  واردات ب ام و  ،  خودروهای وارداتی  ،  خودروی آلمانی  ،  موتور 8 سیلندر  ،  واردات خودروی 8 سیلندر  ،  مجوز واردات  ،  ثبت سفارش خودرو  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  bmw  ،  persia khodro  ،  nouriani bmw  ،  ali nouriani  ،  bmw 550i  ،  bmw V8  ،  bmw in iran  ،  bmwiran  ،  iran bmw

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها