تست فنی 7 روز با جاگوار Jaguar F-Pace
پلنگ زخمی


شرکت جگوار در سال ۱۹۴۸ با فروش ۲۳۸ دستگاه خودرو شروع به کار کرد و تا سال ۱۹۸۲ با میانگین فروش ۵۰۰۰ دستگاه در سال روزگار میگذراند تا این که در سال ۱۹۸۳ با مدل های استوره ایی خود میزان فروش را به ۱۵۰۰۰ دستگاه در سال رساند

پلنگ زخمی

نوشته و عکس: علی رزوان
چاپ شده درمجله ماشین
اگر به خاطر داشته باشید در شماره های پیشین یک دستگاه Range Rover Velar را مورد بررسی قرار دادم. متاسفانه پس از چاپ مطلب متوجه شدیم که در روزهای بارانی و سرد شیشه های به طرز عجیبی بخار میکند و تحت هیچ شرایطی نمیتوانستیم بخار را از بین ببریم. به همین دلیل به نمایندگی مراجعه کردیم و متوجه شدیم که شرکت نیز از این موضوع اطلاع داشته و فراخوانی در راستای تعویض یک قطعه و به روز رسانی سیستم عامل داده است. به همین خاطر به ناچار یک هفته Velar در اختیار نمایندگی قرار داده شد و آنها نیز در مدت مذکور یک دستگاه F-Pace   صفر کیلومتر را در اختیار ما قرار دادند و گزارشی که در ادامه مطالعه میفرمایید حاصل ۵۰۰ کیلومتر رانندگی با این فرزند نو رسیده جگوار است.
شرکت جگوار در سال ۱۹۴۸ با فروش ۲۳۸ دستگاه خودرو شروع به کار کرد و تا سال ۱۹۸۲ با میانگین فروش ۵۰۰۰ دستگاه در سال روزگار میگذراند تا این که در سال ۱۹۸۳ با مدل های استوره ایی خود میزان فروش را به ۱۵۰۰۰ دستگاه در سال رساند و این روند افزایشی تا ۱۹۸۶  با فروش ۲۵۰۰۰ دستگاه خودرو ادامه یافت و پس از آن میزان فروش با مشکل مواجه شد تا بالاخره در سال ۱۹۹۰ شرکت جگوار به شرکت فورد فروخته شد. شرکت فورد نیز با تلاش زیاد توانست فروش محصولات جگوار را طی ۱۲ سال به ۶۵۰۰۰ دستگاه برساند ولی فورد نیز نتوانست این فروش را حفظ کند تا این که تا سال ۲۰۰۸ این فروش به ۱۲۰۰۰ دستگاه در سال کاهش یافت و دوباره شرکت جگوار دستخوش تغییرات شد  و این بار به شرکت تاتا هند واگذار شد و با مدیریت جدید و اعمال تغییرات اساسی در طراحی و کیفیت ٬ دوباره جان تازه ایی گرفت به طوری که از سال ۲۰۱۴ تا اکنون فروش آن به میزان ۲.۵ برابر افزایش یافته است و طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۷ به ۴۰۰۰۰ دستگاه در سال رسیده است. با توجه به این همه فراز و نشیب ها ٬ طبیعی است که مسئولان شرکت تولیدات خود را به سمت گزینه های سود آور بازار همچون کراس اورهای کوچک سوق دهند و به همین خاطر است که شرکت جگوار در ۲۰۱۵ از F-Pace   با پلتفورم مشترک با Velar   و سدان میان سایز پر طرفدارش XE  پرده برداری کرد و همچنین در سال ۲۰۱۷ نیز ٬ مدل E-Pace  بر پایه مشترک با رنجروور ایوک را معرفی کرد تا بتواند از داغی بازار این کلاس بهره ایی ببرد.
البته رقابت در این بازار هم کار چندان ساده ایی نیست چرا که با وجود رقبایی چون پورش ماکان (۴سیلندر) (با توجه به ابعاد و محدوده قیمتی) مرسدس GLE مدل پایه و یا GLC با آپشن ها کامل (۶سیلندر)  ٬ بی ام و X3 X4 X5 (۶سیلندر و متناسب با آپشن)  ٬  لکسس NX   ٬ فورد ادج ٬ آئودی Q5 یا رنجروور ولار (۴سیلندر) همه گی در این بازار جا افتاده و طرفداران زیادی دارند که باید در ادامه ببینیم شرکت جگوار برای جذب این مشتریان چه محصولی را آماده کرده است.

جگوار F-Pace   مورد نظر از رده PRESTIGE   و موتور ۴ سیلندر بود که در موجودی نمایندگی مورد نظر در بین نمونه های ۴ سیلندر دارای کامل ترین لیست تجهیزات انتخابی نظیر Black Package٬ صندلی های گرم و سرد شونده در هر دو ردیف ٬ Head up display ٬ صفحه کیلومتر شمار LCD  و سیستم صوتی Meridian  بود که ۶۴ هزار دلار بر روی آن قیمت گذاری شده است.
طراحی خارجی F-Pace هم همانند سایر اعضای خانواده چهره یک پلنگ را در ذهن هر بیننده تداعی میکند و میبایست شکوه و جلال این حیوان زیبا را نیز بر دوش خود حمل کند و واقعا شایسته جوایز متعدد طراحی است که در سال ۲۰۱۷ دریافت نموده. طراحی داخلی هم تا قبل از لمس کردن و نشستن در داخل کابین زیبا و متناسب با طراحی خارجی آن است که با خطوط قوی و استخوانی ساده و زیبا است . البته مدل مورد آزمایش تمام رنگ بندی داخلی آن مشکی بود که هیچ جذابیتی نداشت ولی در مدل هایی که رنگ بدی داخلی آن روشن و دو رنگ است داخل آن فضای بازتر و زیباتری پیدا میکند. طول F-Pace  با توجه به پایه مشترک آن با رنجروور ولار  ۷  سانتیمتر و عرض آن ۱ سانتیمتر کوتاه تر شده ولی ارتفاع آن ۲ میلیمتر بلندتر شده است بنابراین طبیعی است که فضای داخلی آن کاملا کوچکتر به نظر برسد. و اگر کمی جثه سرنشینان درشت باشد به سختی میتوانند در آن جای بگیرند و شاید از نظر ابعاد و فضای داخلی بتوان آن را با پورش ماکان و لکسس NX   مقایسه کرد. صندلی های آن سفت و کاملا اسپرت است و کاملا بدن را مهار میسازد ولی چندان راحت نیست ولی در ردیف عقب داستان کمی بهتر است و صندلی های آن راحت تر بوده و در مسیر های طولانی سرنشینان را خسته نمیکند. چرم به کار رفته در تمام قطعات داخلی زیاد مرغوب نیست و نسبت به رقبا کاملا ضعیف تر است و برق افتادن و از فرم افتادگی صندلی ها با گذشت زمان کاملا قابل پیشبینی است.
کیفیت کلید ها و ادوات در حد متوسط است و کیفیت LCD.   ها هم کاملا معمولی و تحت هیچ شرایطی قابل رقابت با سایر رقبا نیست و کنتراست و شفافیت پایینی دارد. کیفیت داشبورد و رودری ها هم در حد متوسط است و اگر بخواهم بین ۱ تا ۱۰ به آن متناسب با سایر رقبا امتیاز بدهم به جگ امتیاز ۴ و بی ام و  ۶ و بنز ۷ و به پورش ۹ و رنجروور ولار ۱۰ تعلق خواهد گرفت که همه گی نیز در یک محدوده قیمتی هستند و همین موضوع رقابت آن را کاملا با مشکل مواجه میسازد ولی به عقیده شخصی ٬ طراحی بیرونی آن از همه رقبا به جز ولار جسارت بیشتری داشته و در حرکت ٬ با وقار تر است و شاید زیبایی بیرونی آن تنها برگه برنده آن در برابر رقبا باشد.
پس از روشن کردن موتور پر صدای ۴ سیلندر آن همانطور که توقع میرود هیچ اتفاق هیجان انگیزی رخ  نمیدهد  فقط یک مقدار زیادی بنزین دود شده تا شما به مقصد برسید و با توجه به وزن ۱۹۷۰ کیلوگرمی و توان ۲۴۷ اسب بخاری و گشتاور ۳۶۵ نیوتن متری آن در بهترین شرایط حتی با وجود توربو ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در زمان ۱۰.۷ (ده و هفت دهم) ثانیه به ثبت رسید. این توان توسط یک گیربکس ۸ سرعته ZF به سیستم انتقال نیرو منتقل شده و به صورت هوشمند بین هر چهار چرخ تقسیم میشود و در کنسول میانی هم حالت های برای رانندگی اسپرت و برف در نظر گرفته شده . در حین حرکت صدای داخل کابین در طولانی مدت خسته کننده است و صدای چرخ ها خیلی به گوش میرسد و سواری آن هم خیلی خشک است ولی در ردیف عقب سیستم تعلیق ضربات وارده را خیلی خوب جذب میکند. البته در مدلهای گرانتر که سیستم تعلیق فعال دارند این مشکل دیگر وجود نخواهد داشت به دلیل این که این پلتفورم برای شرکت جگوار لندروور بسیار پر هزینه بوده و کاملا قابل تغییر میباشد ولی رقبای دیگر با همین میزان بها سواری بهتر و راحت تری در اختیار سرنشینان قرار میدهند.  به طور مثال آئودی Q5.  حتی بدون سیستم تعلیق فعال در حالی که سواری کاملا راحت تری دارد هندلینگ آن نیز کاملا برتر از F-Pace  میباشد.  به دلیل خشکی سیستم تعلیق هندلینگ آن در سر پیچها و تعویض خطوط کاملا با اعتماد به نفس انجام میشود ولی پدال ترمز حالت اسفنجی داشته و ترمز گیری را با احتیاط همراه میسازد ولی اگر پدال را به اندازه بفشارید قدرت ترمز قابل قبول است و میتواند با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در ۵۲ متر کاملا متوقف شود  که همین عدد برای ماکان ۴۸ متر و Q5   ۴۹ متر و GLC   در ۵۳ متر است.
به طور کلی جگوار F-Pace کاملا مصرف شهری داشته و در مقایسه با رقبا کاملا از نظر کیفیت ضعیف تر و پر صدا تر هم هست و تنها برگ برنده مدل ۴ سیلندر آن زیبایی طراحی خارجی آن است. و شاید اگر قیمت آن ۱۰ هزار دلار پایین تر بود راحت تر میتوانست در بازار جولان دهد.  به طور مثال رقیب ژاپنی آن ACURA RDX  با تمام تجهیزات سفارشی و موتور ۶ سیلندر در گران ترین حالت ۵۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت که با خریداری آن خدمات و دوام مثال زدنی محصولات ژاپنی را نیز دریافت میکنید.


مدل خودرو Jaguar F-Pace
کلاس خودرو کراس اور سایز متوسط
قیمت  نمونه مورد آزمون ۴۹ تا ۸۰ هزار دلار
رقبا MB GLC, BMW X4 & X3, LEXUS NX, Porsche Macan, Audi Q5, Acura RDX
سال ساخت ۲۰۱۸
آرایش موتور ۴ سیلندر خطی توربو شارژر
حجم موتور ۲ لیتر
توان موتور ۲۴۷ اسب بخار در ۵۵۰۰ rpm
گشتاور موتور ۳۶۵ نیوتن متر در ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ rpm
گیربکس گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک با قابلیت تغییر دستی دنده ها
سیستم انتقال قدرت AWD
وزن ۱۹۷۰ کیلو گرم
شتاب صفر تا صد کیلومتر (منتشر شده توسط سازنده) ۱۰.۷ ثانیه
نسبت وزنی مخصوص ۸
ابعاد به میلیمتر طول ۴۷۳۱ ، عرض ۱۹۳۶،  ارتفاع ۱۶۶۷
حجم مخزن سوخت ۶۳ لیتر
حجم صندوق بار ۹۴۸ لیتر
ابعاد لاستیک ۲۳۵-۶۵-۱۸
شعاع چرخش ۶ متر
مسافت توقف از سرعت ۱۱۰ کیلومتر ۵۲ متر
مصرف سوخت در نمونه مورد آزمون ۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر (جاده) ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر (شهر)
فاصله از زمین ۲۱ سانتیمتربرچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  علی رزوان  ،  جاگوار  ،  شاسی بلند  ،  کراس اوور  ،  خودروی لوکس  ،  ایالات متحده  ،  یوزپلنگ  ،  پلنگ  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  jaguar f-pace  ،  cross over  ،  suv  ،  british car  ،  luxury car  ،  top gear  ،  autocar

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها