تست فنی Mazda MX-5 -مزدا ام ایکس 5
یک روز با مزدا میاتا


نسل نخست مزدا MX-۵ که بگونه‌ای کپی ماشینهای اسپرت انگلیسی‌ دهه ۶۰ بود در سال ۱۹۸۹ با کد NA به بازار آمد. مزدا بیش از ۲۷ سال و با ساخت پیروزمندانه بیش از یک میلیون دستگاه از مدل MX-۵ ثابت نموده که یک اتومبیل اسپرت

یک روز با مزدا میاتا

آزمایش و نوشته: رضا انصاری فرد
عکس :تینا انصاری فر
چاپ شده درمجله ماشین
نسل نخست مزدا MX-۵ که بگونه‌ای کپی ماشینهای اسپرت انگلیسی‌ دهه ۶۰ بود در سال ۱۹۸۹ با کد NA به بازار آمد. مزدا بیش از ۲۷ سال و با ساخت پیروزمندانه بیش از یک میلیون دستگاه از مدل MX-۵ ثابت نموده که یک اتومبیل اسپرت دیفرانسیل عقب میتواند کوچک، ۲ نفره و ارزان باشد. هم اکنون نسل چهارم این ماشین با کد ND به بازار آمده و با نگاهداشت استاندارد‌های مدل نخست که وزن سبک، اندازه‌های کوچک، بالانس مناسب و برخورداری از موتورهایی پرتوان است در پی‌ ادامه پیروزیهای ۳ نسل گذشته خود است. برای ساخت نسل ND همه چیز از نو دوباره طراحی شده و این اتومبیل بجز نام خود هیچ چیز مشترکی با نسلهای پیشین ندارد. در ادامه در چارچوب یک آزمایش رانندگی به بررسی بیشتر این ژاپنی خوشنام میپردازیم. 

بدنه

یکی‌ از چالشهای مهندسان مزدا، کاهش وزن و کاهش نقطه ثقل موتور مزدا MX-۵ بوده است. برای کاهش وزن از فولاد سبک و با مقاومت بالا بهمراه آلومینیوم بهره گیری شده است. بدین روی که سامانه فنربندی جناقی دوبل این ماشین در جلو و سیستم با مفصلهای چندگانه در عقب بهمراه شاسی سقف کروکی و قسمتی از بدنهٔ قسمت  عقب از آلومینیوم و باقی‌ قسمتها از فولاد سبک با مقاومت بالا ساخته شده اند. بدین روی طراحان  مزدا به کاهش وزنی برابر با ۱۰۰ کیلو گرم نسبت به مدل پیشین دست یافته اند که بیشتر در قسمت عقب این ماشین که کوتاهتر از دماغه جلوو است بچشم می‌‌اید. در طراحی مزدا MX-۵ آمیزه‌ای از خط‌های روان و لبه‌های تیز بهمراه شباهتهایی به خودروهای اسپرت چون جاگوار، کوروت و فراری بچشم میخورد، بی‌ آنکه از هیچکدام از ماشینهای نامبرده کپی برداری شده باشد. مزدا MX-۵ از سوی دیگر از یک طراحی نسبتاً ساده و با گرایش به دیگر ساخته‌های مزدا برخوردار است. در این اتومبیل بویژه چراغهای باریک دیودی جلو و عقب، بهمراه گلگیرهای ورم کرده و دماغه نسبتاً کشیده و جلو پنجره با کامی‌ گشوده نگاه بینندگان را بسوی خود میکشاند. از ویژگیهای چراغهای دیودی میتوان نوردهی بسیار خوب، سبکی وزن و آشغال جای کم را برشمرد که به همین انگیزه‌ها در مزدا MX-۵ در بلندایی نسبتاً پایین مونتاژ شده اند. بدنهٔ این ماشین نسبتاً کوچک است و زیبائیهای آن در اندازه ایست که شما دوست دارید که هر چند گاه یکبار دوباره و دوباره آنرا نگاه کنید. رئیس بخش طراحی مزدا MX-۵ آقای Masahi Nakayama که از مدل نخستینن مزدا MX-۵ در این بخش کارخانه مزدا در هیروشیما کار کرده است در تعریف طراحی این ماشین میگوید که طراحی نسل نو MX-۵ رویائی بود که به واقعیت گرائید.  

کابین

کابین مزدا MX-۵ نسبت به مدل پیشین کوچکتر احساس میشود و طراحی آن بگونه‌ای نشاندهنده فرمی بروز شده از نسل پیشین و دارای استایل ژاپنیست. جلو داشبورد از مواد پلاستیکی خشک، برنگ مشکی مات و با کیفیت خوب ساخته شده و دریچه‌های هوای کابین نیز با فرمی گرد دارای یک طراحی زیبا و کلاسیک هستند. این ماشین نیز چون دیگر ساخته‌های مزدا از یک صفحه نمایشگر در پیوند با کلیگد گردان میا‌‌ن دو صندلی‌ برخوردار است که از راه آن میتوان سامانه‌های پخش، پیوند با تلفن همراه، سامانه رهیاب و تنظیمات پیوند برقرار نمود. قسمت بالای رو دریها نیز برنگ بدنهٔ و بیاد آورنده طراحیهای قدیمی و کلاسیک هستند. ارگونومی کابین مزدا MX-۵ نسبت به اندازه‌های کابینن پذیرفتنی‌ست و مکانیزم باز و بسته کردن سقف کروکی آن نیز بسیار آسان است و تنها در ۲ ثانیه امکانپذیر. برای اینکار نخست باید با وارد آوردن فشار بر روی تکمه روی قفل سقف، اهرم کوچک قفل را باز و قلاب آنرا تنها در یک حرکت آزاد و سقف را رو به عقب رانده و تا نمود. برای بستن سقف نیز باید همین‌کار را بگونه بر عکس انجام داد و در هنگام رسیدن سقف به قاب شیشه، آنرا قفل نمود. با اینکه کابینن MX-۵ چندان جادار نیست، اما در آن فضای کافی‌ برای دو نفر وجود دارد. کّل کابین این ماشین و وضعیّت نشستن در آن نسبت به مدل پیشین تا اندازه‌ای به عقب کشیده شده. بدین روی هر دو سرنشین این ماشین ۱۵ میلیمتر نزدیکتر به وسط ماشین مینشیند که این نیز تقسیم وزن و دینامیک بهتر رانندگی را بهمراه دارد. از سوی دیگر برای کاهش نقطه ثقل ماشین، صندلیها نیز ۲۰ میلیمتر پایینتر مونتاژ شده اند.

موتور و گیرباکس

نسل چهارم مزدا MX-۵ دّر زمینه مکانیک و موتورها نیز بی‌ هیچ وابستگی به نسلهای پیشین و با پیشرانه‌هایی‌ کاملا نو به میدان آمده است. با اینکه موتور ۱،۵ لیتری این خودرو در ساخته‌های دیگر مزدا نیز کاربرد دارد، اما مهندسان مزدا برای افزایش بازدهی این موتور از سر سیلندری نو، میل بادامک‌هایی‌ بهینه سازی شده و Flywheel یا چرخ لنگر سبکتر بهره جسته اند. این بهینه سازیها موجب پدید آمدن موتوری نسبتاً نو در مزدا MX-۵ شده است. از این گذشته توان و گشتاور این موتور، تعویض دنده‌های گیرباکس دستی ۶ صراته، کلاچ، صدا و لرزش موتور و هر آنچیزی که میتوانسته احساس یک  رانندگی اسپرت با این ماشین را بالاتر برد، در مزدا MX-۵ بهینه سازی و باز طراحی شده اند. در مزدا MX-۵  هیچ چیز بدست اتفاق سپرده نشده و کوچکترین قطعه آن با محاسبات دقیق طراحی و ساخته شده است. برای کاهش نقطه ثقل این ماشین، موتور ۱۳ میلیمتر پائینتر و ۱۵ میلیمتر به عقب کشیده شده است که این هر دو بالانس و دینامیک رانندگی بهتر را بهمراه دارد. تقسیم وزن این ماشین بر روی اکسل‌های جلو و عقب نیز تقسیم وزن ۵۰-۵۰ است که بسیار ایده‌آل است.

رانندگی

با باز کردن در کشیده این ماشین کوچک اندام در حالی‌ که سقف این ماشین بسته است، با خم کردن سر و بالا تنه، بسختی بر روی صندلی‌ راننده مینشینم و بزودی درمیابم که بلندای کابین برای من با قد ۱۸۳ سانتیمتر کم است. با تنظیم صندلی‌ در پایینتریین حالت، کمی بر راحتی کابین افزوده میشود، ولی سر من همچنان با سقف کروکی این ماشین در تماس است. خوشوقتانه هوای روز آزمایش، خشک و آفتابی بود و من با سقف باز و در آزادی بیشتر به رانندگی با این ماشین پرداختم. احساس آزادی در رانندگی با ماشین روباز شبیه احساس راندن موتور سیکلت است با این تفاوت که در ماشین روباز، احساس امنیت بیشتر از موتورسیکلت راندن است. مزدا MX-۵ این آزمایش از پیشرانه‌ای نسبتاً توانمند، کلاچ نرم، تعویض دنده‌هایی‌ بسیار دقیق و ترمز نیرومند برخوردار است. فرمان این ماشین نسبت به اندازه‌های کابین، اند‌کی بزرگ احساس میشود و صندلی‌ راننده آن چندان سفت نیست. نشاندهنده‌های زیبای این اتومبیل نیز بهمراه دریچه‌های هوای کابین و کلیدهای گردان روی کنسول میانی همه و همه در دید و دسترس خوب راننده جای داده شده اند. در هنگام رانندگی، احساس راندن از کفّ ماشین را دارم، با اینحال زاویه مناسب آرنج موجب میشود که دسترسی به اهرم تعویض دنده بسیار خوب باشد. تعویض دنده‌های این مزدا تا اندازه‌ای عمودی احساس میشود! و دنده‌ها با دقتی بسیار بالا جا می‌روند. دید رو به بیرون کابین خوبست و برجستگیهای روی گلگیرهای جلو و درپوش موتور، نشانه‌های خوبی برای دیدن دو سوی راست و چپ ماشین هستند. با اینکه ۱۳۱ اسب بخار و ۱۵۰ نیوتون متر بر روی کاغذ توان و گشتاور بالایی بشمار نمی آیند، اما آمیزش وزن سبک، نیروی موتور و هماهنگی بسیار بالای میا‌‌ن موتور و گیرباکس موجب شده که شتاب ۰ تا ۱۰۰ مزدا MX-۵ با موتور ۱،۵ لیتری به ۸،۳ ثانیه برسد. در هنگام شتابگیری گرچه آوای موتور و صدای خروج از اگزوز با ماشینهای اسپرت گرانتر برابری نمیکنند، اما هر دو آنها بسیار گوشنواز هستند. این ماشین دیفرانسیل عقب با برخورداری از لاستیک‌هایی‌ نچندان پهن در مانورها از چسبندگی خوبی به راه برخوردار است. در مانورهای نسبتاً سنگین نیز با خاموش کردن سیستم پایداری میتوان گرایش قسمت عقب این مزدا به سر خوردن را تجربه کرد. راننده مزدا MX-۵ در هر لحظه رانندگی با آن احساس کنترل کامل بر آنرا دارد و از فرمانپزیری آن بسیار شادمان میشود. واکنش موتور این اتومبیل نسبت  به فشار بر روی پدال گاز و گرددش و تیزی فرمان آن نیز بسیار بهتر از نسل پیشین است. 

پایان سخن

مزدا MX-۵ شمار ۴ ستاره از کانون ارزشیابی اتومبیلهای نو در اروپا یا NCAP دریافت داشته. مدل یا خواهر ایتالیائی این ماشین با نام فیات ۱۲۴ اسپایدر که باهمکاری مزدا ساخته شده است نیز از روباز‌های خوب بازار بشمار میا‌ید. خریداران مزدا MX-۵ باید بیاد داشته باشند که این اتومبیل یک ماشین دو نفره و با یک صندوق بار کوچک است. در عوض مزدا MX-۵ یک خودرو اسپرت با کیفیت بسیار بالا و نسبتاً ارزانقیمت است که جدا شدن از آن پس از تقریبا یک روز راننندگی برای نگارنده کار چندان آسانی نبود.

درازا، پهنا و بلندا بترتیب برابر با ۳۹۱۵، ۱۷۳۵ و ۱۲۲۵ میلیمتر
فاصله اکسلها ۲۳۱۰ میلیمتر
بیشترین بلندای بالا تنه در کابین ۹۵۰ میلیمتر
بیشترین درازای جای پا در کابین ۱۰۹۶ میلیمتر
بیشترین پهنای شانه‌ ۱۳۲۵ میلیمتر
گنجایش صندوق بار  ۱۳۰ لیتر
ترمز‌های جلو با دیسک‌های کانل دار و خنک شونده ۲۵۸ میلیمتری و عقب با دیسک‌های ۲۵۵ میلیمتری
وزن اتومبیل ۹۷۵ کیلو گرم
بیشترین وزن مجاز بار و سرنشین ۱۲۱۵ کیلو گرم
بیشترین فشار بر روی اکسل جلو ۶۱۰ کیلو گرم و اکسل عقب ۶۰۵ کیلو گرم
حجم موتور ۱۴۹۶ CC
بیشتریین توان موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه ۱،۵ لیتری (ماشین آزمایش) ۱۳۱اسب بخار در ۷۰۰۰ دور در دقیقه
بیشترین گشتاور ۱۵۰ نیوتون متر در ۴۸۰۰ دور در دقیقه
شتاب ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۸،۳ ثانیه
بیشترینن سرعت ۲۰۴ کیلومتر در ساعت
میانگین مصرف سوخت ۱۶،۷ کیلومتر بر هر لیتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶ 
کلاس انرژی B

این ماشین با موتور ۲ لیتری ۱۶ سوپاپه نیز قابل سفارش است که ویژگیهای آن بشرح زیر است:

حجم موتور ۱۹۹۸ CC
بیشتریین توان موتور۱۶۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
بیشترین گشتاور ۲۰۰ نیوتون متر در ۴۶۰۰ دور در دقیقه
شتاب ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۷،۳ ثانیه
بیشترینن سرعت ۲۱۴ کیلومتر در ساعت
میانگین مصرف سوخت ۱۴،۵ کیلومتر بر هر لیتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶ 
کلاس انرژی C
 قیمت در بازار جهانی‌ از ۲۱۴۹۰ تا ۲۵۹۹۰ یورو.

 

برچسب ها برچسب ها:  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  رضا انصاری فرد  ،  تست خودرو  ،  تست ماشین  ،  آژمایش خودرو  ،  مزدا  ،  گروه بهمن  ،  مزدا ژاپن  ،  ماشین ژاپنی  ،  gfactor  ،  machinemag  ،  mazda  ،  mazda mx-5  ،  mazda miata  ،  mazda 3  ،  baham group

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها